Podcasty i filmy Civitas on Air z dofinansowaniem MEiN

Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Projekt upowszechniania wyników badań naukowych Collegium Civitas został doceniony w konkursie „Społeczna odpowiedzialność nauki II” w module „Popularyzacja nauki”. Dzięki temu uznaniu, Collegium Civitas otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwój popularnonaukowego kanału podcastowego Civitas on Air.
Jakie mamy plany?
W ramach dwuletniego projektu zaplanowano produkcję 10 podcastów poświęconych socjologicznemu spojrzeniu na polskie społeczeństwo w reakcji na wojnę w Ukrainie oraz 5 podcastów związanych z ekologią i socjologią środowiska. Dodatkowo, powstanie jeden videocast podsumowujący socjologiczne badania kryzysów. We wszystkich odcinkach wezmą udział badaczki i badacze z Collegium Civitas.
Do współpracy zaproszono również dra hab. Pawła Matuszewskiego, prof. CC, twórcę popularnonaukowego kanału na YouTubie, który dzieli się ciekawostkami z zakresu socjologii. Dzięki temu kanał Civitas on Air wzbogaci się o filmy wyjaśniające istotne i często złożone zjawiska społeczne w ciekawy i przystępny sposób. Prof. Matuszewski na swoim kanale „To socjologiczne” wyjaśnił m.in. dlaczego ludzie wierzą, że świat jest gorszy niż w rzeczywistości oraz dlaczego pieniądze nie zawsze są dobrą motywacją.
Czym jest Civitas on Air?
Pomysł na serię popularnonaukowych podcastów narodził się na początku pandemii, kiedy Collegium Civitas poszukiwało nowych sposobów opowiadania szerszemu gronu odbiorców o badaniach w naukach społecznych. Edukacja, praca, rozrywka i rozwijanie zainteresowań przeniosły się w dużej mierze do Internetu. W realizacji tego pomysłu wsparło uczelnię studenckie Radio Pałacc, z którym współpraca trwa do dziś.
Podcasty Civitas on Air ukazują się od lutego 2021 na różnych platformach podcastowych, a od sierpnia 2022 dostępne są również w serwisie YouTube. Dotychczas opublikowano 29 odcinków w języku polskim i angielskim, a kolejne są w przygotowaniu. W każdym z odcinków badaczki, badacze, ekspertki oraz eksperci z Collegium Civitas opowiadają o wynikach przeprowadzonych badań. Dzięki dr Kerry Longhurst, w podcastach goszczą również osoby studiujące.
Podcasty Civitas on Air są dostępne na stronie internetowej Collegium Civitas oraz w serwisach: YouTube, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, PlayerFM.
Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.