Podcasty i filmy Civitas on Air z dofinansowaniem MEiN
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Projekt upowszechniania wyników badań naukowych Collegium Civitas został doceniony w konkursie „Społeczna odpowiedzialność nauki II” w module „Popularyzacja nauki”. Dzięki temu uznaniu, Collegium Civitas otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwój popularnonaukowego kanału podcastowego Civitas on Air.
Jakie mamy plany?
W ramach dwuletniego projektu zaplanowano produkcję 10 podcastów poświęconych socjologicznemu spojrzeniu na polskie społeczeństwo w reakcji na wojnę w Ukrainie oraz 5 podcastów związanych z ekologią i socjologią środowiska. Dodatkowo, powstanie jeden videocast podsumowujący socjologiczne badania kryzysów. We wszystkich odcinkach wezmą udział badaczki i badacze z Collegium Civitas.
Do współpracy zaproszono również dra hab. Pawła Matuszewskiego, prof. CC, twórcę popularnonaukowego kanału na YouTubie, który dzieli się ciekawostkami z zakresu socjologii. Dzięki temu kanał Civitas on Air wzbogaci się o filmy wyjaśniające istotne i często złożone zjawiska społeczne w ciekawy i przystępny sposób. Prof. Matuszewski na swoim kanale „To socjologiczne” wyjaśnił m.in. dlaczego ludzie wierzą, że świat jest gorszy niż w rzeczywistości oraz dlaczego pieniądze nie zawsze są dobrą motywacją.
Czym jest Civitas on Air?
Pomysł na serię popularnonaukowych podcastów narodził się na początku pandemii, kiedy Collegium Civitas poszukiwało nowych sposobów opowiadania szerszemu gronu odbiorców o badaniach w naukach społecznych. Edukacja, praca, rozrywka i rozwijanie zainteresowań przeniosły się w dużej mierze do Internetu. W realizacji tego pomysłu wsparło uczelnię studenckie Radio Pałacc, z którym współpraca trwa do dziś.
Podcasty Civitas on Air ukazują się od lutego 2021 na różnych platformach podcastowych, a od sierpnia 2022 dostępne są również w serwisie YouTube. Dotychczas opublikowano 29 odcinków w języku polskim i angielskim, a kolejne są w przygotowaniu. W każdym z odcinków badaczki, badacze, ekspertki oraz eksperci z Collegium Civitas opowiadają o wynikach przeprowadzonych badań. Dzięki dr Kerry Longhurst, w podcastach goszczą również osoby studiujące.
Podcasty Civitas on Air są dostępne na stronie internetowej Collegium Civitas oraz w serwisach: YouTube, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, PlayerFM.
Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
Polscy badacze pracują nad kwantowym przetwarzaniem sygnału. To rozwiązanie pomoże zapewnić superbezpieczną łączność
Stworzenie rozwiązań opartych na kwantowym przetwarzaniu informacji to cel, jaki stawiają przed sobą badacze z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki pracują nad technologiami, które pozwolą zapewnić szybką i dobrze zabezpieczoną łączność, również na poziomie międzyplanetarnym. Ich wykorzystanie pozwoliłoby również zoptymalizować pracę przeładowanych łączy światłowodowych, z których obecnie korzystamy.
Przemysł
Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
Badania nad peptydem z ludzkiej śliny pomocnym w walce z antybiotykoopornością, nowa metoda wzbogacania stopu tytanowego, używanego do produkcji endoprotez i implantów stomatologicznych, oraz autorski spektrometr Ramana, zastosowany w łaziku marsjańskim – to rozwiązania nagrodzone w 14. edycji konkursu Złoty Medal Chemii. Inicjatywa ta ma pomagać w łączeniu świata nauki i przemysłu, bo – jak podkreślają organizatorzy konkursu – we wdrażaniu odkryć na rynek mamy jeszcze wiele do nadrobienia.
Farmacja
Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
Szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek choruje w Polsce nawet ok. 4,5 mln osób, a według prognoz WHO do 2030 roku liczba pacjentów wymagających dializ może się podwoić. Szansą na spowolnienie przebiegu choroby i uniknięcie dializoterapii lub przeszczepu nerki jest połączenie niskobiałkowej diety z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów. Taka terapia jest dostępna dla pacjentów w ramach programu lekowego B.113. Jednak jego obecny kształt w połączeniu ze zbyt małą liczbą ośrodków, które go realizują, powoduje, że ta dostępność jest ograniczona.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.