PLGBC i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dla edukacji klimatycznej

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest partnerem projektu edukacyjnego pt.: Wdrożenie nowatorskich metod kształcenia dla edukacji o ESG w metropolitalnych nieruchomościach. Projekt realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach ma charakter dydaktyczny, a jego zakres tematyczny wpisuje się w nowatorski trend dotyczący edukacji klimatycznej.
Celem projektu jest wdrożenie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach dwóch nowatorskich metod kształcenia tj. problem-ased learning (PBL) oraz case-based learning (CBL).
Metody te zostaną wdrożone dla wsparcia procesu edukacyjnego na specjalnościach i kierunkach studiów związanych z nieruchomościami w metropolii. Edukacja ta będzie dotyczyła zagadnień, takich jak: ESG w nieruchomościach, certyfikacji budynków, szacowania śladu węglowego, zarządzania zielonym budynkiem, modernizacji nieruchomości w celu obniżania emisyjności.
Pilotaż zajęć ze studentami UE opartych o metodę problem-based learning został przeprowadzony przez ekspertów z obszaru ESG w nieruchomościach z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), które w projekcie reprezentuje Magdalena Wojtas, Sustainable Development Manager oraz z firmy Velis Real Estate Tech.
- Działania na rzecz transformacji tkanki miejskiej w bardziej zrównoważonym kierunku od ponad 15 lat sprzyjają licznym działaniom podejmowanym przez PLGBC. Tym razem połączyliśmy siły z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz firmą Velis Real Estate Tech, aby przedstawić potencjał rynku zrównoważonych budynków w GZM, analizując szanse oraz potencjalne zrównoważone modele biznesowe dla sektora nieruchomości – podkreśla Magdalena Wojtas, Sustainable Development Manager, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
W ramach projektu zaplanowano także wizyty studyjne w tematyce zarządzania zrównoważonym budynkiem we współpracy z firmami członkowskimi PLGBC: z TDJ Estate, w biurowcu .KTW oraz w centrum handlowym Gemini Park w Tychach.
Projekt ma charakter dydaktyczny, a jego zakres tematyczny wpisuje się w nowatorski trend dotyczący edukacji klimatycznej.
Koordynatorem projektu jest dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE. Projekt ten jest częścią projektu klastrowego „ECOnomics4Climate II” przy wsparciu Biura Internacjonalizacji. Stanowi główny element architektury projektu w zakresie modułu edukacyjnego.
Projekt Wdrożenie nowatorskich metod kształcenia dla edukacji o ESG w metropolitalnych nieruchomościach został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.
Kwota dotacji wyniosła 34 155,00 zł.
Realizację projektu zaplanowano w okresie sierpień – listopad 2024 r.
Więcej: https://www.ue.katowice.pl/index.php?id=26797
#MetropoliaNauki

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.