Komunikaty PR

Pierwsze polskie forum „The Future of Morality” odbędzie się w Poznaniu!

2022-10-18  |  11:40
Biuro prasowe

Już w 27 i 28 października, w Poznaniu odbędzie się forum „The Future  of Morality”. Organizatorzy wydarzenia zgromadzili czołowych przedstawicieli transhumanizmu oraz  ekspertów od wyzwań moralnych i technologicznych związanych z postępem naukowym. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w Polsce, które podejmuje  tematykę wyzwań moralnych, przed którymi  ludzkość stanie w niedalekiej już przyszłości.

Forum The Future  of Morality organizowane jest przez Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych UAM w Poznaniu. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli czołowi uczeni zajmujący się interakcjami pomiędzy światem nauki i technologii. Wśród potwierdzonych gości pojawią się m.in.: Prof. Steve Fuller – amerykański socjolog i futurysta związany obecnie z University of Warwick, twórca dokumentu “The Future of Work and Death”; David Pearce – filozof i współzałożyciel wraz z prof. Nickiem Bostromem – World Transhumanist Association (dziś Humanity+); prof. Maurizio Balistreri – filozof z Uniwersytetu w Turynie, autor między innymi włoskiego bestselleru pod tytułem “Sex Robot”; Dr. Francesca Ferrando – filozofka z Uniwersytetu w Nowym Jorku, która należy do grona najbardziej rozpoznawanych badaczy zajmujących się charakterystyką posthumanizmu, jak również jest założycielką the Global Posthuman Network

– Zgromadziliśmy interesujące  grono naukowców z całego świata. W czasie dwudniowej debaty porozmawiamy o wyzwaniach moralnych przed jakimi stawia  człowieka dynamiczny rozwój technologi. Jedne z nich są oczywistymi szansami, inne natomiast - zagrożeniami.  Chcemy rozpocząć dyskusję o  kształtującej się właśnie przyszłości, w której ludzie będą konfrontowani z nowymi bytami, ale też sami będą mogli ingerować w swoją cielesność bardziej niż dotychczas. Jesteśmy przekonani, że to potrzebna inicjatywa, podczas której będziemy mierzyć się z technologią  diametralnie przeobrażająca nasze życie , co powinno zainteresować  każdego z nas – mówi dr Alina Landowska, Dyrektorka Programowa Debaty. – Już dzisiaj wiele z technologii pierwotnie opisywanych przez transhumanistów staje się częścią naszej codzienności. Zestawy do samodzielnego wszczepiania chipów RFID lub NFC, drukowanie 3D ludzkich organów do przeszczepów, protezy połączone bezpośrednio z systemem neurologicznym i sterowane umysłem. To tylko niektóre z przykładów o których będziemy rozmawiać, jak również o tym, gdzie kończy się człowiek a zaczyna postczłowiek i co z tego wynika – dodaje dr Alina Landowska.

Wydarzenie podzielone jest na dwa dni tematyczne, pierwszy dotyczący moralnych wyzwań związanych z transhumanizmem i drugi o różnicach między transhumanizmem do posthumanizmem i skutkach tych przemian. W pierwszym dniu naszej debaty, wśród wielu innych pytań, zajmiemy się następującymi kwestiami: Jak mogłaby się zmienić ludzkość, gdyby niektóre z aspiracji transhumanistów stały się dostępne dla ludzi w skali globalnej? W drugim dniu, oprócz wielu innych pytań, zajmiemy się następującymi kwestiami: Kim (lub czym) jest postczłowiek, metahuman lub transczłowiek? Co stanie się z cywilizacją techno-ludzką? Jakie zmiany moralne może wymusić "zwrot metaformatywny" w kierunku ontohackingu (biologia "DIY")? Czy w kulminacji algoricenu realne jest wyginięcie ludzkości? Czy posthumanizm ma wymiar duchowy?

 

– Jest to pierwsze forum, które próbuje zmierzyć się z tymi trudnymi pytaniami. Celowo przyznaję, że próbuje, bo dzisiaj możemy jedynie antycypować przyszłość. Nie jest sekretem, że te zagadnienia budzą ogromne emocje. Liczymy, że zgromadzeni goście, którzy reprezentują tak różne poglądy i perspektywy pokażą, jak fascynujące są zagadnienia moralności człowieka przyszłości, która na nas czeka tuż za rogiem – dodaje dr Alina Landowska.

Wydarzenie odbędzie się 27 i 28 października 2022 roku w Poznaniu. Video materiał z dwudniowej debaty będzie dostępny na stronie wydarzenia: https://thefutureofmorality.org/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25 Biuro prasowe
2024-12-17 | 11:10

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

W dniach 10–12 listopada 2025 roku Warszawa stanie się centrum dyskusji o przyszłości europejskiego lotnictwa. Lazarski Aviation Academy będzie gospodarzem Europejskiej Konferencji
Edukacja AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
2024-12-12 | 13:00

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Zespół AGH Space Systems wygrał prestiżowe zawody łazików marsjańskich w USA. Uczelnia świętuje ten ogromny sukces i konsekwentnie prowadzi wieloetapową transformację
Edukacja Acer i Google wspierają współczesną edukację
2024-12-04 | 11:30

Acer i Google wspierają współczesną edukację

Acer i Google wspierają współczesną edukację – zapraszają nauczycieli na webinar o sztucznej inteligencji Wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnej edukacji, Acer

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.

Konsument

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.