Nowość! GlobiLab Collaborate
Globisens, producent cyfrowych laboratoriów Labdisc, stawia na współpracę i wprowadza na rynek nowe oprogramowanie GlobiLab Collaborate, które pozwoli nauczycielom i uczniom wyświetlać, analizować i kontrolować dane jednocześnie z 8 Labdisc na jednym komputerze. To innowacyjne rozwiązanie na rynku!
Premiera zaplanowana jest na maj br. Nowe oprogramowanie będzie dostępne bezpłatnie do pobrania ze strony AGRAF, polskiego dystrybutora Labdisc – www.cyfrowa-szkola.pl.
GlobiLab Collaborate współpracuje z Labdisc – cyfrowymi laboratoriami w formie niewielkich dysków, które służą aktywnemu nauczaniu i zachęcają uczniów do samodzielnych eksperymentów. W ramach rządowego programu dofinansowania pracowni przyrodniczych, szkoły podstawowe mogą pozyskać 100% finansowania na zakup pomocy dydaktycznych, w tym laboratoriów Labdisc. Bieżące informacje na temat programu oraz wzór wniosku znajdują się na stronie www.pracownie-przyrodnicze.pl.
Jak działa GlobiLab Collaborate?
Oprogramowanie wyświetli oddzielny wykres z pomiarami dla każdego podłączonego dysku oraz jeden uśredniony dla wszystkich pomiarów. Uczniowie mogą w prosty sposób porównywać pomiary przeprowadzone w różnych warunkach,(np. proces produkcji tlenu podczas fotosyntezy przy zastosowaniu różnych barw/kolorów światła) i na bazie zebranych danych formułować samodzielne wnioski. GlobiLab Collaborate eliminuje konieczność posiadania komputera dla każdej pary lub grupy – wystarczy jeden komputer oraz monitor interaktywny/projektor do prezentacji pomiarów dla całej klasy.
GlobiLab Collaborate posiada również szereg funkcji znanych z podstawowej wersji oprogramowania, takich jak eksport pomiarów do pliku Excel, adnotacje (tekstowe lub w postaci zdjęcia), wycinanie zaznaczonych fragmentów, znaczniki (dają nam szczegółowe informacje o pomiarze danym fragmencie wykresu) czy funkcje matematyczne.
Oprogramowanie także oferuje możliwość pracy w terenie – po powrocie do szkoły dane zapisane na wew. pamięci Labdisc mogą zostać przesłane do oprogramowania GlobiLab Collaborate i posłużyć do głębszej analizy.
Więcej informacji o Labdisc: www.cyfrowa-szkola.pl.
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.