Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

W dniach 10–12 listopada 2025 roku Warszawa stanie się centrum dyskusji o przyszłości europejskiego lotnictwa. Lazarski Aviation Academy będzie gospodarzem Europejskiej Konferencji Lotniczej (European Aviation Conference, EAC25), której temat przewodni brzmi: „Środek ciężkości przesuwa się na Wschód: implikacje menedżerskie i polityczne dla europejskiego lotnictwa”.
Europejska Konferencja Lotnicza to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych, które co roku przyciąga ekspertów, decydentów, naukowców i przedstawicieli biznesu. Uczestnicy dyskutują o kluczowych wyzwaniach i szansach dla sektora lotniczego, kreując kierunki rozwoju tej dynamicznej branży. Gospodarza konferencji EAC25 ogłoszono podczas zakończonej niedawno EAC 2024 w Antwerpii, zorganizowanej przez Uniwersytet w Antwerpii. Tegoroczna edycja, zatytułowana „Czy technologia uratuje lotnictwo?”, poruszała m.in. wpływ sztucznej inteligencji i blockchain na modele biznesowe, cyfryzację zwiększającą efektywność ekonomiczną oraz potencjał zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) w osiąganiu neutralności klimatycznej.
Warszawska edycja EAC to wyjątkowa okazja do podkreślenia rosnącej roli Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w międzynarodowym lotnictwie. Dzięki realizacji inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, Warszawa staje się jednym z kluczowych graczy na mapie europejskiego rynku lotniczego.
Rosnąca rola portów lotniczych Europy Środkowo-Wschodniej jako bram do Azji otwiera jednocześnie szereg ważnych zagadnień, na przykład rosnący wpływ Chin na europejskie rynki lotnicze. Celem wydarzenia jest opracowanie wniosków dotyczących zarządzania i polityki w zakresie pilnych kwestii o strategicznym znaczeniu dla europejskiego lotnictwa.
„Cieszę się, że w przyszłym roku będziemy mogli gościć uczestników Europejskiej Konferencji Lotniczej. Lazarski Aviation Academy to jedyny w Polsce ośrodek, który w tak bliski sposób łączy studia prawnicze i biznesowe z branżą lotniczą. Współpracujemy z IATA i ICAO, będąc akredytowanym centrum szkoleniowym tych organizacji” – podkreśla Anna Konert, Dyrektor Lazarski Aviation Academy.
„EAC25 zajmie się strategicznymi kwestiami kluczowymi dla europejskiego lotnictwa, koncentrując się na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, a także na wyzwaniach wynikających z rosnącego znaczenia rynków azjatyckich. Biorąc pod uwagę prestiżową pozycję Uczelni Łazarskiego w dziedzinie edukacji lotniczej i jej doskonałą lokalizację w Warszawie, stolicy i największym mieście Polski, jest ona bez wątpienia idealnym miejscem dla EAC25.” - dodaje Achim I. Czerny z European Aviation Conference Institute (EACI).
EACI organizator konferencji, dąży do budowania interakcji pomiędzy badaczami akademickimi, przedstawicielami przemysłu lotniczego i organami regulacyjnymi. Celem tej współpracy jest pogłębienie zrozumienia aspektów zarządzania oraz ekonomii w branży lotniczej. Instytut ceni inkluzywny i pełen szacunku dialog pomiędzy wszystkimi osobami i grupami zaangażowanymi w rozwój lotnictwa.
Konferencja EAC25 będzie również okazją do promocji współpracy międzynarodowej oraz wymiany doświadczeń między praktykami i teoretykami lotnictwa. Szczegółowa agenda oraz lista ekspertów i panelistów będą ogłaszane w najbliższych miesiącach. Organizatorzy zapowiadają, że każdy nowy partner będzie dodatkowym powodem do medialnych aktywności związanych z wydarzeniem.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.