Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

W dniach 10–12 listopada 2025 roku Warszawa stanie się centrum dyskusji o przyszłości europejskiego lotnictwa. Lazarski Aviation Academy będzie gospodarzem Europejskiej Konferencji Lotniczej (European Aviation Conference, EAC25), której temat przewodni brzmi: „Środek ciężkości przesuwa się na Wschód: implikacje menedżerskie i polityczne dla europejskiego lotnictwa”.
Europejska Konferencja Lotnicza to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych, które co roku przyciąga ekspertów, decydentów, naukowców i przedstawicieli biznesu. Uczestnicy dyskutują o kluczowych wyzwaniach i szansach dla sektora lotniczego, kreując kierunki rozwoju tej dynamicznej branży. Gospodarza konferencji EAC25 ogłoszono podczas zakończonej niedawno EAC 2024 w Antwerpii, zorganizowanej przez Uniwersytet w Antwerpii. Tegoroczna edycja, zatytułowana „Czy technologia uratuje lotnictwo?”, poruszała m.in. wpływ sztucznej inteligencji i blockchain na modele biznesowe, cyfryzację zwiększającą efektywność ekonomiczną oraz potencjał zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) w osiąganiu neutralności klimatycznej.
Warszawska edycja EAC to wyjątkowa okazja do podkreślenia rosnącej roli Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w międzynarodowym lotnictwie. Dzięki realizacji inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, Warszawa staje się jednym z kluczowych graczy na mapie europejskiego rynku lotniczego.
Rosnąca rola portów lotniczych Europy Środkowo-Wschodniej jako bram do Azji otwiera jednocześnie szereg ważnych zagadnień, na przykład rosnący wpływ Chin na europejskie rynki lotnicze. Celem wydarzenia jest opracowanie wniosków dotyczących zarządzania i polityki w zakresie pilnych kwestii o strategicznym znaczeniu dla europejskiego lotnictwa.
„Cieszę się, że w przyszłym roku będziemy mogli gościć uczestników Europejskiej Konferencji Lotniczej. Lazarski Aviation Academy to jedyny w Polsce ośrodek, który w tak bliski sposób łączy studia prawnicze i biznesowe z branżą lotniczą. Współpracujemy z IATA i ICAO, będąc akredytowanym centrum szkoleniowym tych organizacji” – podkreśla Anna Konert, Dyrektor Lazarski Aviation Academy.
„EAC25 zajmie się strategicznymi kwestiami kluczowymi dla europejskiego lotnictwa, koncentrując się na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, a także na wyzwaniach wynikających z rosnącego znaczenia rynków azjatyckich. Biorąc pod uwagę prestiżową pozycję Uczelni Łazarskiego w dziedzinie edukacji lotniczej i jej doskonałą lokalizację w Warszawie, stolicy i największym mieście Polski, jest ona bez wątpienia idealnym miejscem dla EAC25.” - dodaje Achim I. Czerny z European Aviation Conference Institute (EACI).
EACI organizator konferencji, dąży do budowania interakcji pomiędzy badaczami akademickimi, przedstawicielami przemysłu lotniczego i organami regulacyjnymi. Celem tej współpracy jest pogłębienie zrozumienia aspektów zarządzania oraz ekonomii w branży lotniczej. Instytut ceni inkluzywny i pełen szacunku dialog pomiędzy wszystkimi osobami i grupami zaangażowanymi w rozwój lotnictwa.
Konferencja EAC25 będzie również okazją do promocji współpracy międzynarodowej oraz wymiany doświadczeń między praktykami i teoretykami lotnictwa. Szczegółowa agenda oraz lista ekspertów i panelistów będą ogłaszane w najbliższych miesiącach. Organizatorzy zapowiadają, że każdy nowy partner będzie dodatkowym powodem do medialnych aktywności związanych z wydarzeniem.

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Acer i Google wspierają współczesną edukację

Coraz większe wyzwania rynku pracy i edukacji - przygotuj swoje dziecko już dziś
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Edukacja

W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Lotnictwo
Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wspólnie z Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN tworzy system, który ma zapewnić bezpieczną koordynację lotów statków załogowych i bezzałogowych. To priorytetowe zadanie, z uwagi na fakt, iż coraz więcej dronów, zarówno używanych przez cywilnych operatorów, jak i służby, operuje w przestrzeni powietrznej. System wykorzysta zarówno potencjał ekspertów, jak i ułatwiające ich pracę rozwiązania informatyczne.
Ochrona środowiska
Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE

Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.