Komunikaty PR

Jaka matka, taka córka - o Irène Joliot-Curie

2021-06-30  |  14:55
Biuro prasowe

Chociaż “niedaleko pada jabłko od jabłoni” jest bardzo powszechnym powiedzeniem, to idealnie opisuje Irène Joliot-Curie, córkę Marii Skłodowskiej-Curie i kolejną bohaterkę serii „Poczet Chemików Polskich” zainicjowanej przez firmę PPG. Między Irène, a jej mężem zdecydowanie była chemia, ponieważ w 1935 dostali wspólnie nagrodę Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.

W ramach cyklu „Poczet Chemików Polskich” zainicjowanego przez firmę PPG przedstawiamy sylwetkę Irène Joliot-Curie, jednej z kobiecych osobowości, która zrewolucjonizowała świat nauki. 

Irène, starsza córka Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie, urodziła się w Paryżu w 1897 roku. Do dwunastego roku życia odbierała edukację w domu, w niewielkiej „szkole”, stworzonej przez wybitnych uczonych. Nauczycielami byli: sama Maria Skłodowska-Curie (fizyka), Paul Langevin (matematyka), Jean Perrin (chemia). Irène Joliot-Curie odziedziczyła wiele cech charakteru po rodzicach, również ich naukowy geniusz. Miała silną osobowość, była naturalna, bezpośrednia i samowystarczalna. Jako dziecko miała kontakt z ojczyzną matki – wakacje spędzała m.in. w Kościelisku, w posiadłości Bronisławy i Kazimierza Dłuskich, co więcej młoda Irène mówiła po polsku.

Miłośniczka… ju-jitsu

Wpojone przez matkę Marię zamiłowanie do sportu towarzyszyło Irène przez całe życie. Jeździła na rowerze i łyżwach, doskonale pływała, uwielbiała też jazdę konno i narciarstwo. Zaskakujący może być fakt, że starsza córka Marii Skłodowskiej-Curie interesowała się też wschodnimi sztukami walki, które propagowała. W 1936 r. wraz z dziennikarzem Charlesem Faroux założyła w Paryżu klub o nazwie "Jiu-jitsu Club de France", w którym nauczano
tej tradycyjnej japońskiej techniki walki wręcz.

Peugeot, czyli mobilny punkt rentgenowski

W 1914 r. Irena ukończyła nowatorską szkołę Collège Sévigné i rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym na Sorbonie, co zbiegło się z wybuchem I Wojny Światowej.

W 1916 r. dołączyła do swojej matki i wspólnie organizowały służbę radiologiczną
we francuskim Czerwonym Krzyżu. Irène wraz z matką jeździła po ogarniętą wojną Europie Peugeotem, w którym miały "mobilny punkt rentgenowski". Maria Skłodowska-Curie przerobiła swojego peugeota na wóz radiologiczny, którego nazywano na jej cześć "Małym Curie". To właśnie tam robiły prześwietlenia rannym żołnierzom. Irène zajmowała się też szkoleniami - prowadziła m.in. lekcje na terenie Belgii dla miejscowych lekarzy. Za swoją postawę w czasie I Wojny Światowej została odznaczona przez rząd francuski orderem.

Naukowiec, żona, matka, noblistka

Irène Joliot-Curie urodziła się w czasach tworzenia nauki o radioaktywności, a całe życie zawodowe poświęciła jej badaniu. Po wojnie, w 1921 r. ukazała się jej pierwsza praca naukowa, poświęcona wyznaczeniu masy atomowej chloru pochodzącego z różnych minerałów. W doktoracie obronionym w roku 1925 badała cząstki alfa wysyłane przez polon. Pisał o niej nawet "New York Times”: „Tysięczny tłum wypełnił salę konferencyjną, kiedy córka dwojga niezrównanych geniuszy naszej epoki spokojnie odczytywała swoją znakomitą pracę1". 9 października 1926 r. Irène Curie poślubiła o dwa i pół roku młodszego od siebie Frédérica Joliot, inżyniera fizyka, który od 1925 r. zaczął pracować jako asystent Marii Skłodowskiej-Curie w Instytucie Radowym. Mieli dwoje dzieci - Hélène i Pierre’a.

Duet Joliot odkrył sztuczną promieniotwórczość. Było to jedno z najważniejszych odkryć
XX stulecia - wielki triumf tandemu Joliot-Curie, który w 1935 r. zaowocował Nagrodą Nobla
z chemii w uznaniu za odkrycie sztucznej promieniotwórczości – syntezy nowych nuklidów promieniotwórczych. Dzięki temu odkryciu promieniotwórcze izotopy stosowane m.in.w medycynie mogły być wytwarzane szybko i tanio, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie. Wykorzystuje się je m.in. przy leczeniu nadczynności tarczycy. Irène Joliot-Curie została drugą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla.

Niezwykłe dokonania naukowe

W ciągu 34 lat swej działalności naukowej Irène Joliot-Curie ogłosiła drukiem, jako autorka lub współautorka, 76 oryginalnych prac badawczych, w tym 33 wspólnie z mężem Frédéricem. Publikacje poświęcone były różnym aspektom promieniotwórczości. Za zasługi naukowe kilkanaście uniwersytetów z całego świata nadało jej doktorat honorowy. Warto nadmienić, że jednocześnie jej zapał do badań naukowych był tak duży, że nawet pogarszający się stan zdrowia nie mógł powstrzymać Irène od pracy w laboratorium.

Państwo Joliot-Curie często odwiedzali  Polskę. Najczęściej ze względu na rocznice związane z Marią Skłodowską-Curie. Małżonkowie byli m.in. "gwiazdami" Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się we Wrocławiu w 1948 r. Niedługo po tym wydarzeniu stan jej zdrowia zaczął się pogarszać. Irène Joliot-Curie zmarła w Paryżu 17 marca 1956 roku na białaczkę. Dwa lata później umarł Frédéric. Oboje pochowani
są na podparyskim cmentarzu w Sceaux. Irène Joliot-Curie  jest przykładem genialnej naukowczyni, która w patriarchalnym świecie nauki odniosła sukces i na zawsze zapisała się w historii. Wiek XX przyniósł niebywały wzrost znaczenia kobiet we wszystkich dziedzinach nauki. 

O FIRMIE PPG:

W PPG codziennie opracowujemy i oferujemy farby, powłoki oraz inne produkty, którym klienci ufają już od ponad 135 lat. Dzięki poświęceniu, kreatywności i bliskiej współpracy, jesteśmy w stanie sprostać największym wyzwaniom, jednocześnie wyznaczając właściwy kierunek dalszego rozwoju naszej innowacyjnej oferty. Główna siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu, a nasze oddziały są w 70 krajach na całym świecie. W 2020 roku firma zanotowała przychód netto w wysokości 13,8 mld USD. Wspieramy klientów z branży budowlanej, konsumenckiej, przemysłowej, transportowej oraz z rynków pochodnych. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie www.ppg.com. We  protect  and  beautify  the  world jest  znakiem  towarowym,  a Colorful  Communities oraz  logo PPG są zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do PPG Industries Ohio, Inc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
2024-12-17 | 11:10

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

W dniach 10–12 listopada 2025 roku Warszawa stanie się centrum dyskusji o przyszłości europejskiego lotnictwa. Lazarski Aviation Academy będzie gospodarzem Europejskiej Konferencji
Edukacja AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
2024-12-12 | 13:00

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Zespół AGH Space Systems wygrał prestiżowe zawody łazików marsjańskich w USA. Uczelnia świętuje ten ogromny sukces i konsekwentnie prowadzi wieloetapową transformację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Nauka

Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.