Instytut Konfucjusza w Krakowie wspiera studentów i naukowców z Ukrainy
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie znosi opłaty za kursy dla wszystkich studentów i naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego z Ukrainy.
Społeczność akademicka jest głęboko poruszona inwazją sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, rozpętaniem przez nią brutalnej wojny, która powoduje śmierć i zniszczenia, także centrów kulturalnych i akademickich.
Jako mały gest solidarności z naszymi ukraińskimi studentami i uczonymi, zgodnie z wyrażoną przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wolą udzielenia im wszelkiej możliwej pomocy, Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie" zdecydowało o zniesieniu opłat za kursy w Instytucie dla wszystkich studentów i naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego z Ukrainy, którzy chcieliby w nich uczestniczyć.
Instytut Konfucjusza w Krakowie zajmuje się promocją chińskiej kultury i nauczaniem języka chińskiego. Jest jednostką Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, stworzoną wspólnie z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych. Powstał w 2006 roku, jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce, ponadto jest jedyną w Krakowie instytucją oferującą nauczanie języka chińskiego na wszystkich poziomach zaawansowania.
Więcej informacji o stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.