Godzina Kodowania z Amazon STEM Kindloteka
Nauka programowania, sterowanie w wirtualnym świecie robotem obecnym na co dzień w centrach logistyki Amazon, a także ciekawe wyzwania z kodowania. Tego wszystkiego będzie można nauczyć się podczas tygodniowego cyklu warsztatów online, które startują już 7 grudnia. Amazon STEM Kindloteka we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog przyłączą się w ten sposób do globalnej inicjatywy Godzina Kodowania (Hour of Code).
Godzina Kodowania to corocznie organizowane na całym świecie wydarzenie, którego celem jest promowanie nauki kodowania. Jego twórcy udowadniają, że każdy może opanować podstawy programowania niezależnie od wieku czy posiadanych umiejętności. Amazon wraz ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog kolejny raz dołącza do inicjatywy z cyklem ciekawych warsztatów, które odbędą się w dniach 7-12 grudnia. Będą one realizowane w ramach programu edukacyjnego – Amazon STEM Kindloteka, którego głównym celem jest popularyzacja edukacji według modelu STEM wśród uczniów i nauczycieli oraz stwarzanie dzieciom możliwości zdobywania kompetencji przyszłości.
Dzieci, rodzice oraz nauczyciele, którzy wezmą udział w warsztatach przygotowanych z okazji Godziny Kodowania, przeniosą się w świat nauki STEM[1]. Cykl rozpocznie spotkanie 7 grudnia, podczas którego będzie można dowiedzieć się jak w praktyce włączyć tę metodologię w codzienne działania z dziećmi i młodzieżą na przykładzie różnych zadań i ćwiczeń. W kolejnych dniach – 8 i 10 grudnia uczestnicy zajęć będą mieli wyjątkową okazję, by posterować Herkulesem – robotem wykorzystywanym na co dzień w centrach logistyki Amazon. Łącząc zabawę z nauką w wirtualnej przestrzeni, poznają tajniki programowania i będą mogli podjąć wyzwanie, korzystając ze specjalnej platformy CoderZ (więcej informacji o niej w krótkim filmie: https://www.youtube.com/watch?v=EDbtoIeNn5Q&feature=emb_logo&app=desktop). Z kolei 9 grudnia nauczyciele wykorzystując narzędzia do edukacji zdalnej, poznają podstawy metody SCRUM. Cykl warsztatów zakończy zabawa w kodowanie, w której mogą wziąć udział całe rodziny lubiące kreatywne formy spędzania wolnego czasu.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne i nie wymagają rejestracji. Aby wziąć w nich udział, wystarczy kliknąć w link: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
[1] STEM - S – Science nauka, T – Technology (technologia), E – Engineering (inżynieria), M – Math (matematyka)

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.