Godzina Kodowania z Amazon STEM Kindloteka
Nauka programowania, sterowanie w wirtualnym świecie robotem obecnym na co dzień w centrach logistyki Amazon, a także ciekawe wyzwania z kodowania. Tego wszystkiego będzie można nauczyć się podczas tygodniowego cyklu warsztatów online, które startują już 7 grudnia. Amazon STEM Kindloteka we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog przyłączą się w ten sposób do globalnej inicjatywy Godzina Kodowania (Hour of Code).
Godzina Kodowania to corocznie organizowane na całym świecie wydarzenie, którego celem jest promowanie nauki kodowania. Jego twórcy udowadniają, że każdy może opanować podstawy programowania niezależnie od wieku czy posiadanych umiejętności. Amazon wraz ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog kolejny raz dołącza do inicjatywy z cyklem ciekawych warsztatów, które odbędą się w dniach 7-12 grudnia. Będą one realizowane w ramach programu edukacyjnego – Amazon STEM Kindloteka, którego głównym celem jest popularyzacja edukacji według modelu STEM wśród uczniów i nauczycieli oraz stwarzanie dzieciom możliwości zdobywania kompetencji przyszłości.
Dzieci, rodzice oraz nauczyciele, którzy wezmą udział w warsztatach przygotowanych z okazji Godziny Kodowania, przeniosą się w świat nauki STEM[1]. Cykl rozpocznie spotkanie 7 grudnia, podczas którego będzie można dowiedzieć się jak w praktyce włączyć tę metodologię w codzienne działania z dziećmi i młodzieżą na przykładzie różnych zadań i ćwiczeń. W kolejnych dniach – 8 i 10 grudnia uczestnicy zajęć będą mieli wyjątkową okazję, by posterować Herkulesem – robotem wykorzystywanym na co dzień w centrach logistyki Amazon. Łącząc zabawę z nauką w wirtualnej przestrzeni, poznają tajniki programowania i będą mogli podjąć wyzwanie, korzystając ze specjalnej platformy CoderZ (więcej informacji o niej w krótkim filmie: https://www.youtube.com/watch?v=EDbtoIeNn5Q&feature=emb_logo&app=desktop). Z kolei 9 grudnia nauczyciele wykorzystując narzędzia do edukacji zdalnej, poznają podstawy metody SCRUM. Cykl warsztatów zakończy zabawa w kodowanie, w której mogą wziąć udział całe rodziny lubiące kreatywne formy spędzania wolnego czasu.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne i nie wymagają rejestracji. Aby wziąć w nich udział, wystarczy kliknąć w link: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
[1] STEM - S – Science nauka, T – Technology (technologia), E – Engineering (inżynieria), M – Math (matematyka)

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.