Festiwal Explory w Łodzi
31 maja rozpoczyna się kolejny Regionalny Festiwal Explory w Łodzi.
W hybrydowej formie- na żywo i online Program Explory będzie inspirować młodych i przekonywać, że nauka jest ciekawa.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Od lat ważnym dla programu punktem na mapie jest Łódź. To tutaj odbywa się Regionalny Festiwal Nauki czyli spotkania ze społecznościami szkolnymi oraz regionalny etap prestiżowego konkursu.
– Bardzo się cieszę, że ponownie będziemy gościć w naszym mieście utalentowaną młodzież. To właśnie tacy młodzi ludzie będą tworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Dlatego warto wspierać takie inicjatywy jak Explory, która nie tylko pomaga rozwijać wyjątkowe pomysły najbardziej utalentowanej młodzieży, ale także inspiruje ich powstawanie podczas szkolnych festiwali – mówi w swoim zaproszeniu Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łódź
Część wykładowo-warsztatowa Festiwalu odbędzie się 31 maja i 1 czerwca 2022 w Publicznym Liceum Politechniki Łódzkiej oraz 1 LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Uczniowie i uczennice spotkają się ze specjalistami: dr Katarzyną Kołacz, dr Rafałem Ledzionem, dr Kingą Stopczyńską i Joanną Brzoskowską-Czerepiuk. Wraz z ekspertami pochylą się m.in. nad połączeniem natury z technologią, megatrendami przyszłości. poznają design thinking- metodę prowadzenia projekt oraz posłuchają rozważań o… social mediach jako nowej drodze zawodowej.
2 i 3 czerwca to dni konkursowe. Uczniów biorących udział w regionalnym etapie konkursu Explory zapraszamy na platformę konferencyjną HOPIN- gdzie odbędą się spotkania z jurorami oraz integracja, a wszystkich zainteresowanych projektami młodych talentów zachęcamy do udziału w wydarzeniach na Facebooku Explory i śledzenie Pitchingu Młodych Talentów. Od czwartku, 2 czerwca o godz. 14:00 trwać będzie głosowanie publiczności, w którym internauci wybiorą swojego faworyta. Opisy wyjątkowych projektów młodych talentów opublikowane są na www.explory.pl/2022
Społeczność Explory współtworzą także instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki nim poszczególne elementy programu pozwalają młodym ludziom w pełni wykorzystać ich potencjał. Mecenasem i fundatorem nagród Explory jest Grupa LOTOS, partnerami strategicznymi Polpharma oraz Miasto Gdynia i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, gospodarzem najbliższego wydarzenia – Miasto Łódź, partnerami wspierającymi Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja Pro Mathematica oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Lokalnie możemy się także pochwalić partnerstwem z Bionanoparkiem. Do grona patronów honorowych dołączyły także uczelnie wyższe- Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.