Festiwal Explory w Łodzi
31 maja rozpoczyna się kolejny Regionalny Festiwal Explory w Łodzi.
W hybrydowej formie- na żywo i online Program Explory będzie inspirować młodych i przekonywać, że nauka jest ciekawa.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Od lat ważnym dla programu punktem na mapie jest Łódź. To tutaj odbywa się Regionalny Festiwal Nauki czyli spotkania ze społecznościami szkolnymi oraz regionalny etap prestiżowego konkursu.
– Bardzo się cieszę, że ponownie będziemy gościć w naszym mieście utalentowaną młodzież. To właśnie tacy młodzi ludzie będą tworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Dlatego warto wspierać takie inicjatywy jak Explory, która nie tylko pomaga rozwijać wyjątkowe pomysły najbardziej utalentowanej młodzieży, ale także inspiruje ich powstawanie podczas szkolnych festiwali – mówi w swoim zaproszeniu Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łódź
Część wykładowo-warsztatowa Festiwalu odbędzie się 31 maja i 1 czerwca 2022 w Publicznym Liceum Politechniki Łódzkiej oraz 1 LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Uczniowie i uczennice spotkają się ze specjalistami: dr Katarzyną Kołacz, dr Rafałem Ledzionem, dr Kingą Stopczyńską i Joanną Brzoskowską-Czerepiuk. Wraz z ekspertami pochylą się m.in. nad połączeniem natury z technologią, megatrendami przyszłości. poznają design thinking- metodę prowadzenia projekt oraz posłuchają rozważań o… social mediach jako nowej drodze zawodowej.
2 i 3 czerwca to dni konkursowe. Uczniów biorących udział w regionalnym etapie konkursu Explory zapraszamy na platformę konferencyjną HOPIN- gdzie odbędą się spotkania z jurorami oraz integracja, a wszystkich zainteresowanych projektami młodych talentów zachęcamy do udziału w wydarzeniach na Facebooku Explory i śledzenie Pitchingu Młodych Talentów. Od czwartku, 2 czerwca o godz. 14:00 trwać będzie głosowanie publiczności, w którym internauci wybiorą swojego faworyta. Opisy wyjątkowych projektów młodych talentów opublikowane są na www.explory.pl/2022
Społeczność Explory współtworzą także instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki nim poszczególne elementy programu pozwalają młodym ludziom w pełni wykorzystać ich potencjał. Mecenasem i fundatorem nagród Explory jest Grupa LOTOS, partnerami strategicznymi Polpharma oraz Miasto Gdynia i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, gospodarzem najbliższego wydarzenia – Miasto Łódź, partnerami wspierającymi Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja Pro Mathematica oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Lokalnie możemy się także pochwalić partnerstwem z Bionanoparkiem. Do grona patronów honorowych dołączyły także uczelnie wyższe- Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.