Explory ponownie w Toruniu
Program Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych innowatorów w Polsce – ponownie zawitała do kujawsko-pomorskiego. Podczas wizyty w listopadzie i grudniu odbywają się tu Explory Day – wydarzenie inspirujące dla uczniów i uczennic w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu oraz Szkolny Festiwal Explory w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Wieloletnia współpraca województwa i programu pozwala odkrywać naukowo-badawczy potencjał młodych i wspierać rozwój ich projektów.
7 listopada w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu odbyło się Explory Day – inspirujące wydarzenie dla uczniów i nauczycieli z Torunia. Spotkanie otworzył wykład prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej, pt.: „Młodzież wobec wyzwań współczesnego świata - o potrzebie prorozwojowości i proaktywności”, po którym uczestnicy wzięli udział w warsztacie Joanny Brzoskowskiej, dotyczącym organizowania i realizowania projektów przez młodzież. Następnym punktem wydarzenia było spotkanie z laureatami i finalistami Konkursu Explory dla młodych innowatorów o tym, jak rodzą się pomysły, w jaki sposób pokonywać przeszkody w realizowaniu projektu i jak wykorzystywać swój potencjał w dalszej ścieżce edukacji i karierze naukowej czy inżynierskiej. – Ogromna frekwencja młodzieży na wydarzeniu skupionym na innowacjach jednoznacznie dowodzi, że Toruń jest miastem Młodych Talentów. Tym bardziej cieszymy się, że Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu stało się przestrzenią inspirującą uczniów i uczennice toruńskich szkół do odkrywania swojego potencjału i pobudzania kreatywności. Jesteśmy przekonani, że spotkanie z rówieśnikami, którzy osiągnęli sukces w realizacji projektów badawczych i Konkursie Explory, zachęciło i ośmieliło młodzież z kujawsko-pomorskiego do przełamywania swoich barier i tworzenia rozwiązań przyszłości – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory.
Kolejnym punktem w ramach obecności Programu Explory w Kujawsko-Pomorskim będzie organizacja Szkolnego Festiwalu Explory w Toruniu. Od 2017 rokuna terenie całej Polski odbywają się podobne wydarzenia i mają na celu zachęcać młodzież do kreowania i rozwijania własnych projektów naukowych oraz wynalazków. W trakcie szkolnych festiwali uczniowie danej szkoły biorą udział w wykładach i warsztatach oraz mogą zaprezentować swój pomysł w pierwszym etapie Konkursu Explory. To właśnie wtedy wyróżniane są pomysły uczniów, a te najbardziej obiecujące mogą trafić do półfinału konkursu. Oprócz merytorycznego wsparcia ze strony organizatorów - Programu Explory, placówki otrzymują także dofinansowanie na pokrycie kosztów organizacji wydarzenia. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim, od lat aktywnie uczestniczy jako współorganizator Szkolnego Festiwalu Explory. Najbliższa edycja odbędzie się już 8 grudnia. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.explory.pl.
Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego inicjatywy Explory w Toruniu. Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w RPO przewidziano Oś priorytetową I wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu.
Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści. Szczegóły na: www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl.
Kontakt dla mediów
Katarzyna Dziadko
tel.: +48 575 432 454
e-mail: k.dziadko@fzt.org.pl

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Konsument
Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków

Zaledwie trzy miesiące zostały do startu systemu kaucyjnego w Polsce. Kaucje obejmą szklane i plastikowe butelki oraz puszki z napojami. To duża zmiana dla producentów napojów, sklepów i konsumentów oraz pośredniczących w zbiórce operatorów systemów kaucyjnego. Na razie przepisy są na tyle niedoprecyzowane, że budzą wiele wątpliwości w kwestii rozliczania podatków czy rozliczeń z operatorami. Producenci będą musieli płacić podatek od niezwróconych butelek, co zwiększy ich koszty.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.