Komunikaty PR

Explory ponownie w Toruniu

2023-12-01  |  01:00
Biuro prasowe

 

Program Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych innowatorów w Polsce – ponownie zawitała do kujawsko-pomorskiego. Podczas wizyty w listopadzie i grudniu odbywają się tu Explory Day – wydarzenie inspirujące dla uczniów i uczennic w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu oraz Szkolny Festiwal Explory w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w    Toruniu. Wieloletnia współpraca województwa i programu pozwala odkrywać naukowo-badawczy potencjał młodych i wspierać rozwój ich projektów. 

7 listopada w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu odbyło się Explory Day – inspirujące wydarzenie dla uczniów i nauczycieli z Torunia. Spotkanie otworzył wykład prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej, pt.: „Młodzież wobec wyzwań współczesnego świata - o potrzebie prorozwojowości i proaktywności”, po którym uczestnicy wzięli udział w warsztacie Joanny Brzoskowskiej, dotyczącym organizowania i realizowania projektów przez młodzież. Następnym punktem wydarzenia było spotkanie z laureatami i finalistami Konkursu Explory dla młodych innowatorów o tym, jak rodzą się pomysły, w jaki sposób pokonywać przeszkody w realizowaniu projektu i jak wykorzystywać swój potencjał w dalszej ścieżce edukacji i karierze naukowej czy inżynierskiej. – Ogromna frekwencja młodzieży na wydarzeniu skupionym na innowacjach jednoznacznie dowodzi, że Toruń jest miastem Młodych Talentów. Tym bardziej cieszymy się, że Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu stało się przestrzenią inspirującą uczniów i uczennice toruńskich szkół do odkrywania swojego potencjału i pobudzania kreatywności. Jesteśmy przekonani, że spotkanie z rówieśnikami, którzy osiągnęli sukces w realizacji projektów badawczych i Konkursie Explory, zachęciło i ośmieliło młodzież z kujawsko-pomorskiego do przełamywania swoich barier i tworzenia rozwiązań przyszłości – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory.

Kolejnym punktem w ramach obecności Programu Explory w Kujawsko-Pomorskim będzie organizacja Szkolnego Festiwalu Explory w Toruniu. Od 2017 rokuna terenie całej Polski odbywają się podobne wydarzenia i mają na celu zachęcać młodzież do kreowania i rozwijania własnych projektów naukowych oraz wynalazków. W trakcie szkolnych festiwali uczniowie danej szkoły biorą udział w wykładach i warsztatach oraz mogą zaprezentować swój pomysł w pierwszym etapie Konkursu Explory. To właśnie wtedy wyróżniane są pomysły uczniów, a te najbardziej obiecujące mogą trafić do półfinału konkursu. Oprócz merytorycznego wsparcia ze strony organizatorów - Programu Explory, placówki otrzymują także dofinansowanie na pokrycie kosztów organizacji wydarzenia. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim, od lat aktywnie uczestniczy jako współorganizator Szkolnego Festiwalu Explory. Najbliższa edycja odbędzie się już 8 grudnia. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.explory.pl. 

 

 

Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego inicjatywy Explory w Toruniu. Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w RPO przewidziano Oś priorytetową I wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu.

Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści. Szczegóły na: www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Kontakt dla mediów

Katarzyna Dziadko

tel.: +48 575 432 454

e-mail: k.dziadko@fzt.org.pl

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:45

SoDA i Lazarski University of Technology oficjalnymi partnerami

Wypracowywanie wspólnego stanowiska, celów i szerzenie dobrych praktyk wśród podmiotów reprezentujących sektor technologiczny jest wpisane w DNA SoDA (Software Development Association Poland). Za sprawą oficjalnego
Edukacja Innowacyjny ośrodek doskonalenia zawodowego dla nauczycieli i specjalistów
2024-04-17 | 13:00

Innowacyjny ośrodek doskonalenia zawodowego dla nauczycieli i specjalistów

Na początku marca firma otrzymał akredytację Pomorskiego Kuratora Oświaty i jako EduKaPol Szkolenia Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli została wpisana do rejestru placówek
Edukacja Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku
2024-03-21 | 12:40

Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku

Wyniki zeszłorocznej analizy ukazały, że nawet 68 proc. Polaków pije maksymalnie litr wody dziennie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez austriacką markę Waterdrop ujawnia powody

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.