Explory ponownie w Toruniu
Program Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych innowatorów w Polsce – ponownie zawitała do kujawsko-pomorskiego. Podczas wizyty w listopadzie i grudniu odbywają się tu Explory Day – wydarzenie inspirujące dla uczniów i uczennic w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu oraz Szkolny Festiwal Explory w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Wieloletnia współpraca województwa i programu pozwala odkrywać naukowo-badawczy potencjał młodych i wspierać rozwój ich projektów.
7 listopada w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu odbyło się Explory Day – inspirujące wydarzenie dla uczniów i nauczycieli z Torunia. Spotkanie otworzył wykład prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej, pt.: „Młodzież wobec wyzwań współczesnego świata - o potrzebie prorozwojowości i proaktywności”, po którym uczestnicy wzięli udział w warsztacie Joanny Brzoskowskiej, dotyczącym organizowania i realizowania projektów przez młodzież. Następnym punktem wydarzenia było spotkanie z laureatami i finalistami Konkursu Explory dla młodych innowatorów o tym, jak rodzą się pomysły, w jaki sposób pokonywać przeszkody w realizowaniu projektu i jak wykorzystywać swój potencjał w dalszej ścieżce edukacji i karierze naukowej czy inżynierskiej. – Ogromna frekwencja młodzieży na wydarzeniu skupionym na innowacjach jednoznacznie dowodzi, że Toruń jest miastem Młodych Talentów. Tym bardziej cieszymy się, że Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu stało się przestrzenią inspirującą uczniów i uczennice toruńskich szkół do odkrywania swojego potencjału i pobudzania kreatywności. Jesteśmy przekonani, że spotkanie z rówieśnikami, którzy osiągnęli sukces w realizacji projektów badawczych i Konkursie Explory, zachęciło i ośmieliło młodzież z kujawsko-pomorskiego do przełamywania swoich barier i tworzenia rozwiązań przyszłości – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory.
Kolejnym punktem w ramach obecności Programu Explory w Kujawsko-Pomorskim będzie organizacja Szkolnego Festiwalu Explory w Toruniu. Od 2017 rokuna terenie całej Polski odbywają się podobne wydarzenia i mają na celu zachęcać młodzież do kreowania i rozwijania własnych projektów naukowych oraz wynalazków. W trakcie szkolnych festiwali uczniowie danej szkoły biorą udział w wykładach i warsztatach oraz mogą zaprezentować swój pomysł w pierwszym etapie Konkursu Explory. To właśnie wtedy wyróżniane są pomysły uczniów, a te najbardziej obiecujące mogą trafić do półfinału konkursu. Oprócz merytorycznego wsparcia ze strony organizatorów - Programu Explory, placówki otrzymują także dofinansowanie na pokrycie kosztów organizacji wydarzenia. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim, od lat aktywnie uczestniczy jako współorganizator Szkolnego Festiwalu Explory. Najbliższa edycja odbędzie się już 8 grudnia. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.explory.pl.
Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego inicjatywy Explory w Toruniu. Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w RPO przewidziano Oś priorytetową I wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu.
Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści. Szczegóły na: www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl.
Kontakt dla mediów
Katarzyna Dziadko
tel.: +48 575 432 454
e-mail: k.dziadko@fzt.org.pl

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.