Dorken Delta pomaga w kształceniu studentów na Politechnice Białostockiej
Good One PR
ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
grzegorz.koper|goodonepr.pl| |grzegorz.koper|goodonepr.pl
+ 48 796 996 267
www.goodonepr.pl
W pierwszej połowie kwietnia Politechnika Białostocka stała się gospodarzem szkoły letniej projektu Glocal. Chodzi o usprawnienie kształcenia kadr i przygotowanie ich na przyszłe wyzwania związane z przestrzenią miast. Program wsparła firma Dorken Delta, która zorganizowała dla międzynarodowej grupy studentów praktyczne zajęcia z zakresu dachów zielonych.
Projekt Glocal jest efektem współpracy Politechniki Białostockiej, litewskiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Kłajpedzie i hiszpańskiej Politechniki w Madrycie w ramach Partnerstwa Strategicznego programu Erasmsus+[1]. Jego zadanie to unowocześnienie sposobów nauczania przyszłych inżynierów, tak aby radzili sobie z wyzwaniami związanymi ze współczesnymi miastami.
Praktyczne warsztaty
W kwietniu br. studenci przyjechali na Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Jednym z punktów szkoły letniej były wycieczki studyjne, a wśród nich warsztaty przygotowane przez producenta membran dachowych i elewacyjnych – Dorken Delta. Dla międzynarodowej grupy studentów zorganizowano zajęcia na temat rozwiązań stosowanych przy dachach zielonych, które stają się coraz ważniejszą częścią miast.
– Wspieramy kształcenie inżynierów, bo to właśnie w ich rękach spoczywać będzie wygląd przyszłej przestrzeni miejskiej oraz wygoda mieszkańców miast. Choć w nauce teoria jest niezwykle ważna, tak warto ją uzupełniać pokazywaniem „na żywo” omawianych zagadnień. Uczestnikom szkoły letniej projektu Glocal na Politechnice Białostockiej pokazaliśmy warszawski kompleks biurowy The Park i zabudowę wielorodzinną osiedla Wiślany Mokotów. To przykłady prawidłowego zaprojektowania i wykonania dachów zielonych, a wizyta w tych miejscach pozwoliła zobrazować kwestie związane z poprawnym funkcjonowaniem tego typu obiektów – wyjaśnia Piotr Pytel, doradca techniczny firmy Dorken Delta.
Zielone dachy, które mogli obejrzeć studenci, wpisują się w coraz częściej spotykany trend korzystnej dla mieszkańców zielonej transformacji tkanki miejskiej. Na potencjał tego rozwiązania zaczęły zwracać uwagę władze miast w całej Europie, dlatego ważne, by uczelnie techniczne wprowadzały ten temat do swojego programu nauczania. Pomogą w tym przedsiębiorstwa, których specjaliści chętnie dzielą się swoją sprawdzoną w praktyce wiedzą.
Dorken Delta aktywnie angażuje się w działalność edukacyjną i współpracę z uczelniami. W ubiegłym roku firma rozpoczęła cykl studenckich webinarów i warsztatów, na których eksperci dzielili się wiedzą na temat m.in.: dachów zielonych, retencji wody opadowej czy renowacji zabytkowych dachów. Wydarzenia z tego cyklu odbyły się już dla studentów, takich uczelni jak np.: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Zielonogórski czy Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
[1] https://wb.pb.edu.pl/2022/04/05/rozpoczela-sie-miedzynarodowa-szkola-letnia-projektu-glocal/

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.