#DobraRobotaChallenge, czyli II edycja programu Fundacji “Wawel z Rodziną"
Fundacja “Wawel z Rodziną” ruszyła z II edycją programu #DobraRobotaChallenge, zachęcającego młodzież do planowania swojej ścieżki zawodowej oraz przygotowania się do podjęcia pierwszej pracy. Do dyspozycji pedagogów przygotowano 5 skryptów ze scenariuszami zajęć, które ułatwią uczestnikom programu poznanie swoich zainteresowań i kompetencji. W ramach programu trwa również konkurs, w którym do zdobycia są słodkie upominki marki Wawel.
W kolejnej edycji programu edukacyjnego #DobraRobotaChallenge, podobnie jak w pierwszej, udział mogą wziąć wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych opieki dziennej i całodobowej. W ramach programu przygotowano scenariusze pięciu lekcji: Otwartość, Kompetencje zawodowe, Doświadczenie, Rozmowa Kwalifikacyjna oraz Pierwszy dzień w pracy. Na każdych z zajęć młodzież pozna jeden obszar tematyczny, który ma na celu przygotować ich do podjęcia pierwszej pracy oraz pomóc sprawnie odnaleźć się w nowym otoczeniu i sytuacji. Dodatkowo podopieczni placówek oraz nauczyciele mogą korzystać z materiałów filmowych, w których znane osoby opowiadają o swojej pracy. Filmy można znaleźć na portalu Facebook, wpisując hasztag #dobrarobotachallenge.
Akcji towarzyszy także konkurs, który polega na wykonaniu minimum 3 z 5 dowolnych poleceń opisanych w materiałach dydaktycznych, jako „Zadania z gwiazdką – konkursowe”. Powstałe prace wystarczy wysłać na adres mailowy Fundacji. Na zwycięzców czekają pyszne słodycze marki Wawel.
– Druga edycja programu edukacyjnego #DobraRobotaChallenge oraz organizowany w jej ramach konkurs to kontynuacja pełnej sukcesów zeszłorocznej inicjatywy. W ubiegłym roku do akcji zgłosiło się aż 255 szkół i placówek opiekuńczych, co pokazuje realne zainteresowanie tematem planowania ścieżki zawodowej młodzieży. W tym roku postanowiliśmy przybliżyć młodym ludziom zagadnienia z obszaru podjęcia pierwszej pracy. Zapraszamy wszystkie placówki do udziału w naszym konkursie - mówi Sylwia Warnecka z Fundacji „Wawel z Rodziną”.
Konkurs edukacyjny trwa do 31 stycznia 2021 r. Szczegóły i regulamin konkursu znaleźć można na stronie Fundacji: https://fundacjawawel.pl/dobrarobota/
Fundacja „Wawel z Rodziną” od 2008 roku aktywnie kontynuuje działalność dobroczynną firmy Wawel. W swoich działaniach wspiera inicjatywy poszerzające wiedzę, zdolności dzieci, tak, żeby było im łatwiej wejść w dorosłe życie. Aktywnie angażuje się w pomoc społeczną i edukacyjną oraz wspieranie polskich rodzin, osób i instytucji sprawujących opiekę zastępczą nad dziećmi. Fundacja aktywnie wspiera także świetlice środowiskowe. W 2018 roku uruchomiła innowacyjny program społeczny „Dobro od Dziecka”, który wspiera wychowawców w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.