DataArt Kiddo: Bezpłatna platforma do nauki Pythona dla dzieci
Programiści firmy DataArt, zajmującem się doradztwem technologicznym na skalę globalną, stworzyli platformę do nauki programowania dla dzieci. Młodzi adepci kodowania będą musieli poprowadzić szopa przez leśną ścieżkę pełną tajemnic.
Kiddo to platforma, na której dzieci uczą się pisać kod w Pythonie, rozwiązując problemy i uzyskując natychmiastowy feedback. Uczeń pisze prosty program, który jest niemal natychmiast wizualizowany. Obecnie dostępne są dwa tryby nauki: pierwszy to labirynt, w którym uczeń prowadzi małego szopa przez las, gdzie zbiera on ciasteczka i ucieka przed potworami. Drugi, trudniejszy, to typowa konsola, klasyczne środowisko do rozwiązywania problemów programistycznych.
- Kiddo nie jest z pewnością podręcznikiem. Każde dziecko, przed przystąpieniem do zabawy, powinno wiedzieć, czym jest programowanie. Nasza platforma może służyć jako uzupełnienie nauki, zapewniając zbiór praktycznych zadań. Wydaje mi się, że każdy gimnazjalista będzie w stanie rozwiązać problemy z Kiddo w ciągu kilku dni, a najprawdopodobniej nawet szybciej. Ponadto dajemy wiele wskazówek – powiedział Denis Tsyplakov, Solutions Architect w DataArt i twórca projektu.
Obecnie platforma udostępnia 20-30 zadań dla każdego z trybów nauki. Zaczynają się od najprostszych wyzwań, jak przesunięcie szopa po makiecie. Stopniowo zadania stają się coraz bardziej złożone. W grze pojawiają się ruchome potwory, z którymi można walczyć, zmieniają się też same ścieżki.
Aby osadzić Kiddo na swojej stronie, wystarczy skopiować kod - tak jak w przypadku odtwarzacza YouTube. Jest dostępna w wersji angielskiej, autorzy pracują nad kolejnymi wersjami językowymi. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: https://kiddo.academy/
- W DataArt uważamy, że z tej platformy można korzystać również na konferencjach czy np. podczas dni otwartych szkoły lub uczelni. Gra dla programistów z jednej strony stawia minimalną barierę wejścia, z drugiej strony wciąż nie jest to do końca banalne rozwiązanie. Oczywiście myślimy o współpracy ze szkołami programowania dla dzieci - dodał Denis Tsyplakov.
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.