Collegium Civitas powołuje Instytut Zarządzania
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
W Collegium Civitas powstał Instytut Zarządzania, który będzie prowadził badania w obszarze nauk o zarządzaniu i jakości. Instytut będzie koordynował badania zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, obejmujące wszystkie typy organizacji oraz poziomy zarządzania.
Szczególne miejsce w badaniach Instytutu Zarządzania zajmuje perspektywa zarządzania humanistycznego oraz estetyka zarządzania. Zarządzanie humanistyczne, podkreślające godność człowieka funkcjonującego w różnych rolach w ramach organizacji, łączy koncepcje takie jak społeczna odpowiedzialność biznesu, zrównoważony rozwój, przedsiębiorczość społeczna, etyka biznesu oraz świadomy kapitalizm. Przedstawia ono odrębny paradygmat badawczy oparty na szeroko rozumianej humanistyce. Jak zaznaczają pracownicy Instytutu:
„Paradygmat humanistyczny w zarządzaniu podkreśla potrzebę ochrony godności i dobrostanu jednostki oraz świadomego i zrównoważonego korzystania z zasobów, poszerzając paletę celów ekonomicznych o paletę kwestii pozaekonomicznych.”
Estetyka zarządzania natomiast, z interdyscyplinarnej perspektywy uwzględniająca dorobek i narzędzia estetyki oraz praktyki wykonawstwa artystycznego, pozwala spojrzeć na zarządzanie i organizację jako procesy i zjawiska znacznie wykraczające poza fizyczną sferę działalności człowieka. Dzięki temu kwestie motywacji, kreatywności, artyzmu, wirtuozerii, kiczu czy ignorancji nabierają nowych wymiarów poznawczych nieobecnych dotąd w dyskursie nauk o zarządzaniu i jakości.
Celem Instytutu Zarządzania jest otwieranie nowych perspektyw dla refleksji teoretycznej, wypracowywanie rekomendacji dla praktyki zarządzania oraz rozwój nowoczesnych podejść metodologicznych opartych na interdyscyplinarności. Interdyscyplinarność pracowników i badaczy związanych z Instytutem pozwoli wykorzystywać aparat pojęciowy, metodologiczny oraz doświadczenia praktyczne m.in. z dziedzin takich jak sztuka, estetyka, etyka, psychologia, socjologia, politologia czy lingwistyka. Realizowane projekty badawcze będą stanowiły analizę rzeczywistości oraz pozwolą wypracować horyzonty poznawcze opisujące nowym językiem złożoność świata organizacji i zarządzania.
W skład osobowy Instytutu Zarządzania wchodzą:
dr hab. Małgorzata Baran, prof. CC
dr Muhammad Kamran
dr Andrzej Kondej
dr Piotr Kosiak
dr Adrian Lis
dr Eliza Nowacka
dr Roland Pac
dr Mudassira Sarfraz
dr Michał Szostak – Kierownik Instytutu
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.