Collegium Civitas odnowiło Magna Charta Universitatum
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Collegium Civitas odnowiło swoje zobowiązania wobec Magna Charta Universitatum, międzynarodowego dokumentu ustanawiającego fundamenty akademickich wartości. Uroczysta ceremonia podpisania dokumentu odbyła się podczas tegorocznej konferencji Magna Charta Observatory pt. „Universities and Re-Construction of Cities: the Role of Research and Education” w Łodzi, goszczonej przez Uniwersytet Łódzki.
Konferencja, która miała miejsce 25 października, koncentrowała się na przemianach miast w obliczu wyzwań takich jak zniszczenia wojenne (jak ma to miejsce na Ukrainie), zanik tradycyjnych gałęzi przemysłu, zmiany klimatyczne oraz przemiany społeczne. W trakcie wydarzenia rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek, oficjalnie potwierdził zaangażowanie uczelni w realizację postanowień Magna Charta Universitatum.
Aktualnie liczba uniwersytetów – sygnatariuszy tego dokumentu – wynosi 986. Nowa Magna Charta Universitatum opiera się na podstawowych wartościach wyznawanych przez uniwersytety przez lata, jednocześnie odpowiadając na współczesne wyzwania i obawy. Dokument uznaje globalny charakter pracy uniwersytetów oraz ich kluczową rolę w społeczności, symbolizując zaangażowanie w przestrzeganie trwałych zasad i wartości akademickich.
„Jesteśmy dumni z zaangażowania Collegium Civitas w realizację postanowień Magna Charta Universitatum!” – podkreślają władze uczelni.
Magna Charta Observatory corocznie organizuje międzynarodową konferencję, podczas której poruszane są aktualne wyzwania związane z podtrzymywaniem podstawowych wartości i odpowiedzialnym służeniem społeczeństwu. Uroczystość podpisania Magna Charta Universitatum przez kolejnych rektorów jest stałym elementem tych spotkań, symbolizującym nieustanne zobowiązanie instytucji akademickich do przestrzegania fundamentalnych zasad i wartości.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Konsument
Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków

Zaledwie trzy miesiące zostały do startu systemu kaucyjnego w Polsce. Kaucje obejmą szklane i plastikowe butelki oraz puszki z napojami. To duża zmiana dla producentów napojów, sklepów i konsumentów oraz pośredniczących w zbiórce operatorów systemów kaucyjnego. Na razie przepisy są na tyle niedoprecyzowane, że budzą wiele wątpliwości w kwestii rozliczania podatków czy rozliczeń z operatorami. Producenci będą musieli płacić podatek od niezwróconych butelek, co zwiększy ich koszty.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.