Komunikaty PR

CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?

2021-02-24  |  09:45
Biuro prasowe

Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa są kluczem do zachowania dobrego zdrowia, pozytywnego nastroju i chęci do życia przez długie lata. Seniorzy będący na emeryturze nie powinni zapominać o gimnastyce, spacerach, a przede wszystkim o ćwiczeniu pamięci, która w podeszłym wieku nie jest tak dobra jak wcześniej. Istnieje wiele ćwiczeń, które pomogą zachować pełnię umysłu jak najdłużej.

Po przejściu na emeryturę oraz odchowaniu dzieci większość seniorów nie wie, co robić z tak dużą ilością wolnego czasu. Dużym problemem w szczególności jest sytuacja, gdy mieszkają sami. Coraz rzadziej sobie gotują, wychodzą z domu, spotykają się ze znajomymi, a ich głównym zajęciem jest siedzenie w fotelu i oglądanie telewizji. To duży błąd! Mózg człowieka, tak jak i jego ciało, ulega procesom starzenia, dlatego każdego dnia należy wykonywać proste ćwiczenia by cieszyć się dobrą pamięcią jak najdłużej.

Dobrym pomysłem jest układanie puzzli. To nie tylko świetna rozrywka dla dzieci, ale również osób starszych. Osoby, które regularnie układają puzzle lub rozwiązują łamigłówki logiczne czy krzyżówki rzadziej chorują na wszelkiego rodzaju choroby neurologiczne. Dzięki takiej rozrywce opóźniamy wystąpienie demencji, otępienia bądź utraty pamięci. Mogą być one również skuteczną formą rehabilitacji po udarach, ponieważ pomagają ćwiczyć koncentrację oraz skupienie.

Duże znaczenie dla seniorów ma również kontakt z rówieśnikami, z którymi mogą miło spędzić czas, porozmawiać , czy pójść na spacer. W Internecie znaleźć można wiele miejsc, które dedykowane są seniorom, np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, dancingi, a także pobyty opiekuńczo-lecznicze dla seniorów, w których nie tylko zadbają o swoje zdrowie, ale również mogą poznać nowe osoby.

- Wiemy, jak ważna jest aktywność intelektualna w wieku senioralnym, dlatego w naszym centrum medycznym każdego dnia zachęcamy podopiecznych do zajęć manualnych, terapeutycznych, które pomogą ćwiczyć ich pamięć. Układamy wspólnie puzzle, rysujemy, rozwiązujemy krzyżówki. Staramy się zapewnić seniorom jak najbardziej domową atmosferę i zagwarantować opiekę na najwyższym poziomie. Nasi podopieczni mają do dyspozycji wiele różnych atrakcji, począwszy od spacerów w ogrodzie, spotkania towarzyskie, po występy muzyczne i teatralne, a nawet dancingi i muzykoterapię. Wspólne zabawy i możliwość spędzania czasu w większym gronie jest niezwykle ważne dla osób starszych, które niestety tracą swoich przyjaciół z młodszych lat oraz nie czują się potrzebni swoim najbliższym. Spędzanie czasu z rówieśnikami daje im poczucie, że są dla kogoś ważni i interesuje kogoś ich los. A jak wiadomo każdy człowiek chce czuć się ważny i kochany. Dlatego towarzystwo oraz zajęcia manualne pomogą zachować im zdrowie przez wiele lat – mówi Beata Drzazga, właścicielka Centrum Medycznego BetaMed S.A.

Dobrym sposobem na ćwiczenie pamięci jest również czytanie książek. Wystarczy poświęcić dziennie ok. 2 godzin na czytanie książki, którą można wypożyczyć z biblioteki czy miesięczniki. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia dieta. Należy unikać dużej ilości cukrów orz tłuszczów zwierzęcych, ponieważ powodują zanik komórek mózgowych i mogą prowadzić do choroby Alzheimera. Dieta powinna opierać się na produktach bogatych w białko, a także być bogata w owoce i warzywa, zboża, orzechy oraz kiełki.

By zachować dobrą pamięć na długie lata warto ćwiczyć umysł poprzez rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, czytanie książek czy układanie puzzli. Dodatkowo duże znaczenie ma odpowiednia dieta oraz ruch na świeżym powietrzu. Również kontakt z drugim człowiekiem ma ogromne znaczenie dla mózgu. Wspólne rozmowy i spędzanie czasu pomoże seniorowi zachować dobre zdrowie o wiele dłużej niż siedzenie przed telewizorem i oglądanie seriali.

 

BetaMed S.A.– centrum medyczne istniejące na rynku od 20 lat. Posiada około 90 filii na terenie 11 województw, a jego główna siedziba znajduje się w Chorzowie. Spółka jest największą firmą medyczną w Polsce świadczącą usługi z zakresu opieki domowej i stacjonarnej, w tym opiekę senioralną.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja 12 dobrych praktyk Samsung w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu Biuro prasowe
2021-04-16 | 11:00

12 dobrych praktyk Samsung w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Rok 2020 pod wieloma względami był przełomowy, także w kontekście odpowiedzialności biznesu. Sytuacja epidemiologiczna unaoczniła, jak ważne jest zaangażowanie społeczne. W tegorocznej
Edukacja Najnowocześniejsza szkoła w Polsce? Lublin pokazuje jak to się robi
2021-03-20 | 01:00

Najnowocześniejsza szkoła w Polsce? Lublin pokazuje jak to się robi

Kompleks Zespołu Szkół nr 13 w Lublinie tworzą przedszkole i szkoła podstawowa. W sumie do użytku oddano aż 13 tys. mkw. powierzchni. Znajdują się tu nie tylko sale wykładowe i
Edukacja Rozpoczął się szczyt dedykowany działaniom na rzecz wzmocnienia ochrony zdrowia
2021-03-16 | 11:00

Rozpoczął się szczyt dedykowany działaniom na rzecz wzmocnienia ochrony zdrowia

Inicjatywa została zainagurowana w lipcu ubiegłego roku przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), London School of Economics (LSE) i firmę AstraZeneca. W ramach partnerstwa eksperci opracowują

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biotechnologia

Koronawirusy atakowały już 25 tys. lat temu. Za sprawą postępujących zmian klimatycznych pradawne wirusy mogą znów zagrażać ludzkości

Pradawne wirusy mogą zagrażać ludzkości. Naukowcy są w stanie ożywić drobnoustroje sprzed dziesiątków tysięcy lat. Topienie się wiecznej zmarzliny w wyniku postępujących zmian klimatycznych może uwalniać długo ukryte choroby i wirusy do środowiska, zagrażając zdrowiu zarówno ludzi, jak i zwierząt. Naukowcy byli w stanie ożywić drobnoustroje sprzed dziesiątków tysięcy lat. Najnowsze badania DNA potwierdzają, że starożytny koronawirus lub blisko spokrewniony patogen wywołał epidemię na terenie Azji około 25 tys. lat temu.

Kosmos i lotnictwo

Przełom w obserwacji czarnych dziur. Dane z 19 obserwatoriów mogą pomóc testować ogólną teorię względności Einsteina [DEPESZA]

Kilka z najpotężniejszych teleskopów na świecie jednocześnie obserwowało supermasywną czarną dziurę w galaktyce M87. To pierwsza czarna dziura, która została bezpośrednio sfotografowana przed dwoma laty. Teraz naukowcy ujawnili dane z 19 obserwatoriów – zarówno na Ziemi, jak również tych w kosmosie, które pozwalają  na głębszy wgląd w czarną dziurę. Nowe obserwacje mogą m.in. pomóc ulepszyć testy ogólnej teorii względności Einsteina.