Centrum Nauki Kopernik odwiedziło już 12 milionów osób
Centrum Nauki Kopernik to niezwykłe miejsce na warszawskim Powiślu, które od początku istnienia, czyli od ponad 12 lat, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Przestrzeń z roku na rok ewoluuje, zaskakując gości coraz to bardziej innowacyjnymi atrakcjami i ciekawostkami naukowymi. Dzisiaj próg Kopernika przekroczył 12-milionowy gość! Gdyby wraz z poprzednikami ustawił się w szeregu i wszyscy zachowaliby półmetrową odległość od siebie, to kolejka ciągnęłaby się od Lizbony w Portugalii aż po stolicę Gruzji – Tbilisi.
Nieszablonowe podejście do nauki, świata technologii i eksperymentowania – tym wyróżnia się Centrum Nauki Kopernik. „Idzie z duchem czasu”, oferując nietuzinkowe atrakcje, które zachęcają do stawiania pytań na temat bliskiej przyszłości czy zastanowienia się nad miejscem technologii w naszym życiu. Chociażby w ramach wystawy „Przyszłość jest dziś” goście Kopernika mogą na własne oczy zobaczyć koniec XXI wieku. I to nie jest wcale początek filmu science fiction.
Ze względu na szeroki wybór innowacyjnych wystaw czy programów edukacyjnych, miejsce przyciąga tłumy zwiedzających – zarówno z Polski, jak i zagranicy. 5 kwietnia 2023 roku miało miejsce niecodziennie wydarzenie. W Centrum Nauki Kopernik pojawili się 12-milionowi goście! Była to rodzina z Wielkiej Brytanii. Z tej okazji otrzymali specjalną nagrodę – projektor Samsung The Freestyle – z rąk prezesa Samsung Electronics Polska.
– W imieniu firmy Samsung chciałbym serdecznie pogratulować 12-milionowym gościom. Wspieramy Centrum Nauki Kopernik od początku jego istnienia i cieszymy się obserwując, jak to miejsce się rozwija, oferując coraz bardziej zaawansowane technologicznie atrakcje. To dla nas niezwykle ważna współpraca, gdyż nauka jest nie tylko istotnym elementem naszej misji, lecz także kluczem do rozwoju i zrozumienia naszej przyszłości. Dlatego mamy nadzieję, że projektor The Freestyle, który przekazaliśmy w ramach nagrody, będzie służył zarówno do rozrywki, jak i do poszerzania wiedzy i odkrywania otaczającego nas świata – skomentował Conor Pierce, Prezes Samsung Electronics Polska.
Po oficjalnym wręczeniu nagrody, dyrektor Centrum Nauki Kopernik zaprosił 12-milionowych gości na pogawędkę z wyposażonym w sztuczną inteligencję robotem, który wygląda jak sam Mikołaj Kopernik. Dzięki modelowi językowemu GPT3, potrafi rozmawiać niemal o wszystkim i świetnie radzi sobie nawet z najtrudniejszymi zagadnieniami, wzbudzając podziw u odwiedzających. To wyjątkowa okazja, aby „spotkać się” z naukowcem, który niegdyś doprowadził do całkowitego przewrotu w myśleniu o świecie.
Następnie goście udali się do stanowiska warsztatowego, gdzie w slow motion pokazywane były różne ciekawe zjawiska fizyczne, z wykorzystaniem projektora The Freestyle. To mobilne urządzenie o wszechstronnych zastosowaniach, które z jednej strony może pełnić rolę domowego centrum rozrywki, a z drugiej sprawdzi się także w naukowych zastosowaniach.
Wieloletnia współpraca
Firma Samsung jest partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik od 2010 roku. W tym czasie wspólnie udało się zrealizować szereg działań wspierających najmłodszych w nauce poprzez doświadczanie. Tworzone były nowe programy edukacyjne, odświeżane wystawy oraz zapewniane dodatkowe atrakcje dla zwiedzających w czasie imprez i wydarzeń. Ponadto od 2019 roku firma wspiera działanie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, ośrodka badawczo-rozwojowego poświęconego innowacjom w edukacji.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.