Komunikaty PR

booksbox – wirtualna biblioteka nie tylko dla studentów

2020-04-03  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maurycy Nosowski
BuzzAir

ul. Niekłańska 35/1
03-924 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.corepr.pl

Dostęp do książek o charakterze edukacyjnym był problematyczny jeszcze przed pandemią. Studenci wskazywali, że ceny książek akademickich są bardzo wysokie (średnia cena w Polsce to ok. 70 PLN, a w USA nawet 200 USD), ich dostępność w bibliotekach jest niewielka, a egzemplarzy jest zbyt mało, by wystarczyło dla wszystkich zainteresowanych. Podczas gdy COVID-19 w czasie rzeczywistym zmienia charakter wielu sektorów, usługi online dla rozmaitych grup docelowych mają szansę na szybki rozwój. Jedną z nich jest wirtualna biblioteka, która w obliczu konieczności kontynuowania nauki w sposób zdalny ułatwia życie studentom czy przyszłym maturzystom.

 

Według badania przeprowadzonego przez założycieli platformy booksbox,  92% studentów kseruje co najmniej jedną książkę w semestrze, chociaż na niektórych kierunkach rekordziści szukają dostępu nawet do ok. 15-20 pozycji. Jeśli nie mogą uzyskać do nich legalnego dostępu, decydują się na pozyskiwanie książek akademickich z pirackich źródeł. Zagraniczne media donoszą, że straty wydawców w związku z piractwem sięgają 2,1 mld USD w Stanach Zjednoczonych i 1,5 md EUR na terenie Unii Europejskiej. W Polsce liczba ta szacowana jest na ok. 250 mln zł. rocznie.

 

Odpowiedzią na ten problem może okazać się platforma booksbox, która powstała w październiku 2019 w wyniku licznych dyskusji z wydawcami, ale i z samymi studentami. Co ważne, jest to pierwsza wirtualna biblioteka książek akademickich z oferowanym dostępem do pojedynczych stron. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie, gdy wykładowca zadaje do przeczytania jedynie rozdział, lub gdy student potrzebuje zacytować tylko krótki fragment książki do pracy licencjackiej. Wielu studentów w takim momencie wykazuje się przysłowiowym studenckim sprytem i próbuje pozyskać publikacje z nielegalnych źródeł. Dzięki booksbox, pojedyncze strony można nabyć już za kilkanaście groszy. Na ten moment znajduje się na niej ponad 4000 książek naukowych od ponad 40 wiodących w Polsce wydawnictw edukacyjnych. Każdego miesiąca dodawane jest ok 1000 nowych pozycji.

 

Studenci mogą całkowicie legalnie uzyskać natychmiastowy dostęp do interesujących ich publikacji poprzez aplikację webową i korzystać z nich na laptopie, smartfonie czy tablecie. Co więcej, nie muszą kupić całej książki, by dotrzeć do interesujących ich informacji. Mają zawsze darmowy dostęp do spisu treści, mogą także wyszukiwać frazy w całej książce i w ten sposób nabyć dostęp do potrzebnych im rozdziałów lub pojedynczych stron.

 

Studenci i uczniowie, ale często też ich rodzice, wykupują pakiet dostępu do wybranej liczby stron, np. 100 czy 500. W przeliczeniu na pojedynczą stronę jest to koszt od 10 do 20 groszy, czyli porównywalnie jak w punktach ksero, ale bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, udostępniamy studentom szereg narzędzi wspomagających naukę – mogą oni zamieszczać komentarze do wybranych fragmentów, wirtualnie zakreślać interesujące ich treści czy tworzyć zakładki. Jednak booksbox przynosi szereg korzyści także wydawcom - mówi Daniel Kałuża, współzałożyciel booksbox.

 

Dzięki platformie, wydawcy odzyskują część przychodów utraconych na rzecz piractwa i dzielą się nimi z autorami książek, którzy są częściej cytowani i dzięki temu lepiej promowani. Aby przystąpić do współpracy z booksbox, wydawca może przesłać wszystkie książki jednym przeciągnięciem myszki, tak jak przy kopiowaniu plików do innego folderu i nie musi przeformatowywać pozycji na e-booki. Książki na platformie są widoczne w trybie czytelni, więc nikt nie będzie mógł przesyłać plików dalej, co eliminuje problem braku kontroli nad plikami, który jest najczęstszą obawą wydawnictw względem dystrybucji online. Dodatkowo sama platforma zapewnia kilka poziomów zabezpieczeń zapobiegających pirackim praktykom, takich jak szyfrowane połączenia z serwerem, szyfrowanie plików czy znaki wodne.

 

Dzięki wsparciu funduszu inwestycyjnego Simpact, którego inwestorami jest m.in. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej czy Akademia Leona Koźmińskiego, ale także wybitni aniołowie biznesu jak Andrzej Klesyk, platforma booksbox będzie stale rozwijana i planuje ekspansję na rynki zagraniczne.

 

Wierzymy, że tak jak iTunes czy Spotify zrewolucjonizowały branżę muzyczną, a Netflix filmową, tak kolejnym miejscem na zmiany będzie branża edukacyjna. Chcemy być prekursorem, który ułatwi dostęp do legalnych treści akademickich. Największą popularnością cieszą się na ten moment książki ekonomiczne, społeczne i na temat prawa. Udało nam się uzyskać dostęp do nowości i bestsellerów, które w wersji elektronicznej dostępne są tylko na booksbox, ale i zapewnić studentom książki starsze, trudno dostępne lub zupełnie nieosiągalne – dodaje Daniel Kałuża.

 

W sytuacji, kiedy miejsca publiczne są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem, wirtualne biblioteki przyciągają nowych użytkowników. Na booksbox rejestruje się obecnie 7 razy więcej nowych użytkowników tygodniowo, niż przed epidemią. Jednak opinie studentów i wydawców pokazują, że rynek czekał na takie rozwiązanie od lat.

 

Więcej informacji o platformie booksbox można znaleźć na stronie https://books-box.com/.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie tracić talentów – kampania ,,Nauka bez Barier’’ Biuro prasowe
2020-09-16 | 15:00

Nie tracić talentów – kampania ,,Nauka bez Barier’’

Podstawowym celem projektu, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest zwiększenie dostępności edukacji akademickiej i nauki dla osób z 
Edukacja STARTUJE NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA – „PRAWO BEZ STRACHU”
2020-09-14 | 11:15

STARTUJE NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA – „PRAWO BEZ STRACHU”

PRAWO BEZ STRACHU to nowa kampania społeczna, która ma na celu uświadamiać, że nie powinniśmy bać się prawa. Dzięki pomocy specjalistów nawet najtrudniejsze sprawy prawne
Edukacja Poznaliśmy laureatów 6. edycji programu ADAMED SmartUP
2020-09-11 | 06:00

Poznaliśmy laureatów 6. edycji programu ADAMED SmartUP

7 września odbyła się gala finałowa 6. edycji programu ADAMED SmartUP, podczas której ogłoszono nazwiska 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Internet

Polskie miasta stają się coraz bardziej smart. Inteligentne ławki ładują telefony energią słoneczną, a wiaty autobusowe zdalnie zarządzają rozkładami jazdy

Rosną inwestycje w zieloną energię. Na świecie powstały już np. statek z solarnymi żaglami, fotowoltaiczna autostrada, a nawet owadobójcza lampa z panelem fotowoltaicznym. Także miasta stawiają na energię słoneczną. W Los Angeles już ponad połowa infrastruktury miejskiej jest zasilana słońcem, począwszy od parkomatów po oświetlenie drogowe. Podobnie może być także w Polsce. Polska firma oferuje inteligentne solarne ławki generujące energię, którą można wykorzystać do zasilania smartfonów czy tabletów. Rocznie jedna ławka może doładować nawet 15 tys. telefonów.

 

Medycyna

Coraz więcej polskich patentów związanych z ochroną przed koronawirusem. W Urzędzie Patentowym RP już ok. 100 zgłoszeń dotyczy COVID-19

Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.