Komunikaty PR

booksbox – wirtualna biblioteka nie tylko dla studentów

2020-04-03  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maurycy Nosowski
BuzzAir

ul. Paryska 9
03-954 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.buzzair.pl

Dostęp do książek o charakterze edukacyjnym był problematyczny jeszcze przed pandemią. Studenci wskazywali, że ceny książek akademickich są bardzo wysokie (średnia cena w Polsce to ok. 70 PLN, a w USA nawet 200 USD), ich dostępność w bibliotekach jest niewielka, a egzemplarzy jest zbyt mało, by wystarczyło dla wszystkich zainteresowanych. Podczas gdy COVID-19 w czasie rzeczywistym zmienia charakter wielu sektorów, usługi online dla rozmaitych grup docelowych mają szansę na szybki rozwój. Jedną z nich jest wirtualna biblioteka, która w obliczu konieczności kontynuowania nauki w sposób zdalny ułatwia życie studentom czy przyszłym maturzystom.

 

Według badania przeprowadzonego przez założycieli platformy booksbox,  92% studentów kseruje co najmniej jedną książkę w semestrze, chociaż na niektórych kierunkach rekordziści szukają dostępu nawet do ok. 15-20 pozycji. Jeśli nie mogą uzyskać do nich legalnego dostępu, decydują się na pozyskiwanie książek akademickich z pirackich źródeł. Zagraniczne media donoszą, że straty wydawców w związku z piractwem sięgają 2,1 mld USD w Stanach Zjednoczonych i 1,5 md EUR na terenie Unii Europejskiej. W Polsce liczba ta szacowana jest na ok. 250 mln zł. rocznie.

 

Odpowiedzią na ten problem może okazać się platforma booksbox, która powstała w październiku 2019 w wyniku licznych dyskusji z wydawcami, ale i z samymi studentami. Co ważne, jest to pierwsza wirtualna biblioteka książek akademickich z oferowanym dostępem do pojedynczych stron. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie, gdy wykładowca zadaje do przeczytania jedynie rozdział, lub gdy student potrzebuje zacytować tylko krótki fragment książki do pracy licencjackiej. Wielu studentów w takim momencie wykazuje się przysłowiowym studenckim sprytem i próbuje pozyskać publikacje z nielegalnych źródeł. Dzięki booksbox, pojedyncze strony można nabyć już za kilkanaście groszy. Na ten moment znajduje się na niej ponad 4000 książek naukowych od ponad 40 wiodących w Polsce wydawnictw edukacyjnych. Każdego miesiąca dodawane jest ok 1000 nowych pozycji.

 

Studenci mogą całkowicie legalnie uzyskać natychmiastowy dostęp do interesujących ich publikacji poprzez aplikację webową i korzystać z nich na laptopie, smartfonie czy tablecie. Co więcej, nie muszą kupić całej książki, by dotrzeć do interesujących ich informacji. Mają zawsze darmowy dostęp do spisu treści, mogą także wyszukiwać frazy w całej książce i w ten sposób nabyć dostęp do potrzebnych im rozdziałów lub pojedynczych stron.

 

Studenci i uczniowie, ale często też ich rodzice, wykupują pakiet dostępu do wybranej liczby stron, np. 100 czy 500. W przeliczeniu na pojedynczą stronę jest to koszt od 10 do 20 groszy, czyli porównywalnie jak w punktach ksero, ale bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, udostępniamy studentom szereg narzędzi wspomagających naukę – mogą oni zamieszczać komentarze do wybranych fragmentów, wirtualnie zakreślać interesujące ich treści czy tworzyć zakładki. Jednak booksbox przynosi szereg korzyści także wydawcom - mówi Daniel Kałuża, współzałożyciel booksbox.

 

Dzięki platformie, wydawcy odzyskują część przychodów utraconych na rzecz piractwa i dzielą się nimi z autorami książek, którzy są częściej cytowani i dzięki temu lepiej promowani. Aby przystąpić do współpracy z booksbox, wydawca może przesłać wszystkie książki jednym przeciągnięciem myszki, tak jak przy kopiowaniu plików do innego folderu i nie musi przeformatowywać pozycji na e-booki. Książki na platformie są widoczne w trybie czytelni, więc nikt nie będzie mógł przesyłać plików dalej, co eliminuje problem braku kontroli nad plikami, który jest najczęstszą obawą wydawnictw względem dystrybucji online. Dodatkowo sama platforma zapewnia kilka poziomów zabezpieczeń zapobiegających pirackim praktykom, takich jak szyfrowane połączenia z serwerem, szyfrowanie plików czy znaki wodne.

 

Dzięki wsparciu funduszu inwestycyjnego Simpact, którego inwestorami jest m.in. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej czy Akademia Leona Koźmińskiego, ale także wybitni aniołowie biznesu jak Andrzej Klesyk, platforma booksbox będzie stale rozwijana i planuje ekspansję na rynki zagraniczne.

 

Wierzymy, że tak jak iTunes czy Spotify zrewolucjonizowały branżę muzyczną, a Netflix filmową, tak kolejnym miejscem na zmiany będzie branża edukacyjna. Chcemy być prekursorem, który ułatwi dostęp do legalnych treści akademickich. Największą popularnością cieszą się na ten moment książki ekonomiczne, społeczne i na temat prawa. Udało nam się uzyskać dostęp do nowości i bestsellerów, które w wersji elektronicznej dostępne są tylko na booksbox, ale i zapewnić studentom książki starsze, trudno dostępne lub zupełnie nieosiągalne – dodaje Daniel Kałuża.

 

W sytuacji, kiedy miejsca publiczne są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem, wirtualne biblioteki przyciągają nowych użytkowników. Na booksbox rejestruje się obecnie 7 razy więcej nowych użytkowników tygodniowo, niż przed epidemią. Jednak opinie studentów i wydawców pokazują, że rynek czekał na takie rozwiązanie od lat.

 

Więcej informacji o platformie booksbox można znaleźć na stronie https://books-box.com/.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Maj miesiącem Scratcha! Amazon uczy najmłodszych języka programowania Biuro prasowe
2020-05-19 | 13:00

Maj miesiącem Scratcha! Amazon uczy najmłodszych języka programowania

Programowanie nie jest już dziś tylko domeną informatyków – uczy się go coraz więcej dzieci i młodzieży. Nauka kodowania rozwija w nich kreatywność, uczy logicznego i
Edukacja Edukacja zdalna zaczyna się od przedszkola
2020-05-06 | 16:30

Edukacja zdalna zaczyna się od przedszkola

Przedszkola, organizujące zajęcia w trybie online, to zupełnie nowa, nieznana dotąd rzeczywistość. O ile w szkołach działają już e-dzienniki, platformy edukacyjne, część
Edukacja Edukacja zdalna w czasie pandemii – zagadnienia, na jakie zwraca uwagę UNICEF
2020-04-28 | 17:30

Edukacja zdalna w czasie pandemii – zagadnienia, na jakie zwraca uwagę UNICEF

Pandemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie szeregu ograniczeń. Jednym z nich jest zamknięcie placówek oświatowych. Od kilku tygodni nauczanie odbywa się w trybie zdalnym. Jakie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Robotyka i SI

Pandemia przyspiesza robotyzację polskich firm. Ludzie są coraz częściej zastępowani przez maszyny [AUDIO]

Firmy rozszerzają sposób korzystania z robotów w celu zwiększenia dystansu społecznego i zmniejszenia liczby pracowników, którzy muszą fizycznie przyjść do pracy. Roboty są również stosowane do wykonywania zadań, których pracownicy nie mogą realizować zdalnie. W Polsce obecnie na 10 tys. zatrudnionych przy produkcji przemysłowej przypadają zaledwie 42 roboty. W sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i telekomunikacyjnym należymy już jednak do europejskiej czołówki.

Firma

Wideokonferencje będą szeroko wykorzystywane także po pandemii. Nowa platforma komunikacyjna ma być bezpieczniejsza od popularnych na rynku narzędzi [DEPESZA]

W dobie pandemii koronawirusa na popularności zyskują narzędzia do prowadzenia wideokonferencji. Możliwość prowadzenia rozmów grupowych na żywo w dużym gronie odbiorców pozwoli zastąpić klasyczne spotkania biznesowe. Nie wszystkie platformy tego typu zapewniają jednak pełne bezpieczeństwo użytkownikom telekonferencji. Firma StrikeForce Technologies postanowiła zaprojektować komunikator nowej generacji, który z jednej strony będzie prosty w obsłudze, z drugiej zaś zadba o prywatność rozmówców.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.