Bez pszczół nie ma przyszłości – startuje konferencja European Bee Garden
Konferencja „European Bee Garden” to kolejna inicjatywa zrealizowana w ramach wspólnego projektu Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego promująca działania na rzecz ochrony bioróżnorodności.
W programie konferencji znalazły się spotkania z ekspertami i wykłady na temat roli owadów zapylających w ekosystemie, zalet i korzyści płynących ze stosowania pszczelich produktów oraz funkcjonowania pasiek w przestrzeni miasta.
– Możemy podzielić się już swoimi doświadczeniami związanymi z gospodarką pasieczną, ponieważ od kilku miesięcy przy naszej uczelni działa Europejska Pasieka Miejska, którą w czerwcu stworzyliśmy wspólnie z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Na terenie uniwersytetu stanęło 8 uli, w których zamieszkało kilkaset tysięcy owadów – rodziny pszczele świetnie zaadaptowały się w nowych warunkach, a tymczasem powoli przygotowują się do zimy – opowiada dr inż. Barbara Król z Uniwersytetu Przyrodniczego – kiedy temperatura na zewnątrz spada, rodzina pszczela tworzy tzw. kłąb zimowy, w którym panuje nawet 30 stopni Celsjusza, co umożliwia owadom przetrwanie chłodnych miesięcy.
Uczestnicy konferencji będą mieli również okazję poznać działania na rzecz ochrony owadów zapylających, realizowane przez Unię Europejską w ramach strategii na rzecz różnorodności biologicznej 2030. Opowie o nich Leszek Gaś – dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu:
– Ochrona pszczół i owadów zapylających jest możliwa m.in. dzięki zmniejszeniu o 50 procent ogólnego stosowania pestycydów chemicznych do 2030 roku – to jeden z celów programu „Od pola do stołu”. Polityka rolna Unii Europejskiej koncentruje się obecnie na wypracowaniu bardziej zrównoważonego modelu produkcji żywności, który oparty będzie w 25 procentach o gospodarstwa ekologiczne. Wszystkie te działania mają wpływ na ochronę i odbudowę populacji owadów zapylających – stosowane obecnie w rolnictwie środki ochrony roślin znacząco zwiększają śmiertelność pszczół oraz są przyczyną zaburzeń ich reprodukcji.
Konferencja rozpocznie się 26 października 2022 o godz. 10:00 w Sali AZ na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przy ulicy Józefa Chełmońskiego 38.
W spotkaniach z ekspertami można wziąć udział również online, śledząc konferencję w mediach społecznościowych Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.