Komunikaty PR

Akustyka w budynkach użyteczności publicznej

2020-06-25  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.31 MB )

Akustyka budowlana to dosyć mało popularna dziedzina nauki, która jednak jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wiele osób zwraca uwagę na hałas dopiero wtedy, kiedy decybele wzrastają do bardzo irytujących wysokości. Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na nasz komfort ma odpowiednia akustyka pomieszczeń. Czas poruszyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Hałas to trudno dostrzegalny wróg

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że długotrwały kontakt z hałasem nie tylko wpływa negatywnie na słuch, ale także wpływa na psychikę oraz fizjologię. Reakcje stresowe organizmu, nadmierne pobudzenie układu nerwowego, rozdrażnienie, dyskomfort, pogorszenie motywacji, osłabienie stanu zdrowia poprzez m.in. podwyższenie ciśnienia krwi — to tylko część z negatywnych efektów, jakie niesie za sobą nadmierny hałas. Niestety, żyjemy w czasach, w których od dziecka przyzwyczajeni jesteśmy do wielu głośnych bodźców, dlatego bardzo często nie dostrzegamy tego problemu. 

Gdzie potrzebujemy szczególnego komfortu? 

Istnieją takie miejsca, gdzie wydawałoby się, że powinny istnieć szczególne wymagania dotyczące akustyki budynku. Należą do nich szkoły, w których młodzież powinna mieć warunki sprzyjające nauce - w tym języków obcych, przychodnie i szpitale gdzie pacjenci często potrzebują szczególnego spokoju i wyciszenia czy nawet miejsca publiczne, takie jak teatry i kawiarnie, w których chcemy się zrelaksować, wypocząć i porozmawiać nie będąc słyszanym przy stoliku obok. Warto więc zastanowić się, czy miejsca, którymi się otaczamy, spełniają odpowiednie warunki akustyczne. Skąd czerpać wiedzę?

Stowarzyszenie, które zapewni Ci komfort ciszy 

W ostatnich latach świadomość inwestorów dotycząca akustyki wzrasta, a wszystko dzięki nowym regulacjom, rozporządzeniom i ustawom dotyczącym projektów budowlanych i dopuszczalnych poziomów hałasu w obiektach budowlanych. 

Czynnikiem wpływającym na akustykę wnętrza są wszystkie materiały, które zostały użyte do projektowania pomieszczeń oraz sposób w jaki zostały wykonane i połączone ze sobą. Dlatego istotne jest, aby spełniały one  normy akustyczne dla budownictwa oraz były dopasowane do funkcji konkretnego budynku. Trzeba więc już na początku projektu ustalić, czy dane pomieszczenie służy do nauki, pracy czy może odbioru muzyki. - mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia Komfort Ciszy. 

Znając skutki, jakie niesie za sobą ekspozycja na nadmierny hałas, warto znać normy akustyczne dla pomieszczeń i wiedzieć, czy wybierając szkołę dla dziecka lub biuro pod działalność naszej firmy, podejmujemy dobre decyzje. Na szczęście istnieją instytucje, do których możemy zgłosić się z wszelkimi pytaniami i problemami, warto mieć świadomość, że są one na wyciągnięcie naszej ręki. Przebywając w miejscach spełniających kryteria prawidłowej akustyki, zapewniamy sobie i najbliższym komfort pobytu i użytkowania. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024 Biuro prasowe
2024-11-15 | 01:00

Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało rekordowe 334 projektów, 33 z nich dotarły do wielkiego Finału. Podczas trzech dni
Edukacja Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
2024-11-14 | 15:00

Program edukacyjny Next Engineers w Polsce

Fundacja GE Aerospace ogłosiła nawiązanie współpracy z Fundacją Perspektywy w celu uruchomienia programu edukacyjnego Next Engineers w Polsce. Warszawa została wybrana jako pierwsza z
Edukacja Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
2024-11-09 | 09:30

Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki

Jak działa szampon? Dlaczego jajko dryfuje w wodzie? Jak rozdzielić kolor flamastra na więcej barw? Te i inne pytania znajdą odpowiedzi w nowych scenariuszach lekcji przygotowanych w ramach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.