Komunikaty PR

9 ŚWIATOWY KONGRES PIASA W WARSZAWIE – PODSUMOWANIE WYDARZENIA

2024-06-09  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Radecka
Collegium Civitas

plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl

W dniach 7-9 czerwca warszawska uczelnia Collegium Civitas gościła 9 Światowy Kongres Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA). Ponad 200 uczestniczek i uczestników z USA, Europy i Azji – naukowców i naukowczyń wzięło udział w ponad 50 panelach tematycznych. Temat przewodni obrad to „Polska w świecie”, a wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka.

Temat kongresu nawiązywał do ważnych dla naszej historii rocznic: wyborów czerwcowych, przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej. W kongresie udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w MSZ Władysław Teofil Bartoszewski, który wygłosił wykład otwierający „Poland in the World”, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki, Prezydent PIASA prof. Robert Blobaum, Rektor Collegium Civitas prof. Stanisław Mocek.

Kongres stanowi forum dyskusji na różnorodne tematy z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, a także ekonomicznych. W czasie kongresu nastąpiło także wręczenie Nagród PIASA - podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Historii Polski z udziałem m.in. Dyrektora MHP dr. Roberta Kostro. Przemówienie „25 Years in NATO - the Role of Poland in the Trans-Atlantic Community” wygłosił dr Janusz Onyszkiewicz, były minister spraw zagranicznych i jeden z architektów naszej drogi do NATO.

Organizatorzy przygotowali aż 53 panele tematyczne, poruszające takie tematy jak literatura, sztuka, historia, politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo. Wśród panelistek i panelistów nie zabrakło kadry akademickiej Collegium Civitas, wśród nich: prof. Paweł Dobrowolski, prof. Marek Cichocki, dr Agnieszka Nitza-Makowska, dr Jens Boysen, dr Katarzyna Maniszewska, dr Paulina Piasecka, dr Monika Nowicka, dr Łukasz Tolak, dr Muhammad Kamran i mgr Katarzyna Skiert-Andrzejuk.

Kongresy odbywają się corocznie, na zmianę - raz w USA, raz w Polsce. PIASA gościła w ubiegłych latach na Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim, Gdańskim i Białostockim. Na zakończenie kongresu w Collegium Civitas PIASA ogłosiła, że kongres w 2025 roku planowany jest na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Collegium Civitas, znane ze swoich tradycji akademickich w dyplomacji, stosunkach międzynarodowych, socjologii, mediach, a jednocześnie z wysokiego poziomu umiędzynarodowienia wpisuje się w pełni w założenia programowe Kongresu PIASA – konferencji stanowiącej platformę wymiany myśli, najnowszych wyników badań naukowych oraz promocji wiedzy o Polsce na świecie. 

Lista laureatów nagród PIASA: https://piasa.org/awards

Więcej informacji: www.piasa.org  oraz www.civitas.edu.pl/en

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Collegium Civitas
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024 Biuro prasowe
2024-11-15 | 01:00

Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało rekordowe 334 projektów, 33 z nich dotarły do wielkiego Finału. Podczas trzech dni
Edukacja Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
2024-11-14 | 15:00

Program edukacyjny Next Engineers w Polsce

Fundacja GE Aerospace ogłosiła nawiązanie współpracy z Fundacją Perspektywy w celu uruchomienia programu edukacyjnego Next Engineers w Polsce. Warszawa została wybrana jako pierwsza z
Edukacja Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
2024-11-09 | 09:30

Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki

Jak działa szampon? Dlaczego jajko dryfuje w wodzie? Jak rozdzielić kolor flamastra na więcej barw? Te i inne pytania znajdą odpowiedzi w nowych scenariuszach lekcji przygotowanych w ramach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.