8 sposobów od eksperta na zmniejszenie stresu związanego z sesją egzaminacyjną
W związku z trwającą sesją egzaminacyjną, marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską, psycholożką, chce wesprzeć studentów w radzeniu sobie ze stresem związanym z egzaminami. Przedstawia przydatne wskazówki, jak zadbać o małe chwile dla siebie podczas nauki.
Z badania przyprowadzonego na zlecenie Mars Wrigley wynika, że aż 30% osób w wieku 16-20 lat doświadcza 2-3 mikrostresów dziennie[1]. 39% reprezentantów tej samej grupy wiekowej wskazało, że to głównie szkoła lub uczelnia są miejscem występowania tych mikrostresów. Dlatego marka Orbit® chce wesprzeć przedstawicieli młodego pokolenia, dzieląc się zabawnymi i niekonwencjonalnymi sposobami radzenia sobie z mikrostresami – szczególnie w sezonie egzaminacyjnym.
Młodzi ludzie, gdy zbliża się egzamin, radzą sobie ze stresem w różny sposób. Często „zajadają” stres (31%), izolują się od innych (23%), obgryzają paznokcie (22%) czy żują skuwki długopisu (21%)[2]. Aby uniknąć uciekania się do takich mechanizmów, Magda Chorzewska, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielka rozpoznawalnego profilu Instaporadnia, przygotowała osiem fachowych wskazówek, które mogą pomóc studentom w radzeniu sobie z poziomem stresu poprzez stworzenie czasu dla siebie i swoich potrzeb.
– Sezon egzaminacyjny może być niezwykle męczącym okresem dla młodych ludzi – presja wywierana jest na nich nie tylko przez szkołę i rodziców, ale także przez rówieśników oraz ich samych. Ludzie z biegiem czasu opracowali wiele różnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, niektóre z nich są zdrowe i korzystne, ale zdarza się, że niektóre zamiast zmniejszać stres, długofalowo mogą go nasilać. Wraz z marką Orbit dzielę się ośmioma wskazówkami, które pomogą poradzić sobie ze stresem podczas egzaminów w dobry sposób – podkreśla Magda Chorzewska, psycholożka.
- Ćwiczenia – aktywność fizyczna to świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, ponieważ uwalniają się endorfiny – neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Niezależnie od tego, czy jest to bieg w parku, czy 30-minutowa sesja na siłowni, wprawienie ciała w ruch, może pomóc poczuć się lepiej.
- Szukanie chwili dla siebie – taka chwila może przybrać różne formy – medytacji, słuchania muzyki, czytania książki – najważniejsze jest to, aby był to czas, w którym skupiasz się na czymś innym niż nauka. Również żucie gumy może być dobrym towarzyszem takiej chwili. Czynność żucia zapewnia coś powtarzalnego, na czym można się skupić.
- Dobre, zbilansowane odżywianie – składniki odżywcze czerpiemy z pożywienia i to ono napędza nie tylko nasze ciało, ale także mózg. Dlatego ważne jest zadbanie o zbilansowane, regularne posiłki.
- Zdrowy sen – możesz myśleć, że poświęcenie dodatkowej godziny na sen kosztem nauki pomoże ci w czasie egzaminu. Należy natomiast pamiętać, że sen jest bardzo ważny. Kiedy śpimy, nasz mózg się regeneruje, co pomaga w osiągnięciu lepszych wyników następnego dnia!
- Oddychanie – nie zapominaj o dobrym oddychaniu. Regulacja oddechu jest przydatnym sposobem radzenia sobie ze stresem, ponieważ pomaga regulować układ nerwowy, który kontroluje mimowolne funkcje naszego ciała (takie jak przyspieszone bicie serca związane z lękiem).
- Dzielenie nauki na mniejsze części – w sezonie egzaminacyjnym często będziesz mieć więcej niż jeden egzamin. Jeśli czujesz, że masz dużo na głowie, podziel materiał na łatwiejsze do opanowania części, upewniając się, że robisz przerwy między nimi.
- Szukanie wsparcia u bliskich i przyjaciół – jeśli czujesz, że napięcie staje się zbyt duże, porozmawiaj z kimś. Niezależnie od tego, czy są to twoi rodzice, przyjaciele czy nauczyciele, w ostatecznym rozrachunku twoje dobre samopoczucie powinno być najważniejszym czynnikiem, a bliscy będą w stanie wesprzeć cię w znalezieniu sposobów na stres, z którym się zmagasz.
- Wiara w siebie – może się to wydawać oczywiste, ale w obliczu wyzwań, takich jak egzaminy, często zapominamy spojrzeć wstecz na to, jak daleko zaszliśmy i ile osiągnęliśmy. Kiedy doświadczasz negatywnych myśli, spróbuj zastąpić je pozytywnymi, świętując swoje małe sukcesy i wszystko to, co udało ci się zrobić do tej pory!
[1] Badanie przeprowadzone przez Mars Wrigley we współpracy z Censuswide, 2023 r.
[2] Tamże.
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.