Komunikaty PR

Dyski SSD drożeją. Co czeka rynek w drugim kwartale 2020 roku?

2020-03-31  |  14:20
Biuro prasowe

W 2019 roku doczekaliśmy się rekordowo niskich cen dysków SSD. Eksperci portalu DigiTimes wskazali, że ten komponent taniał przez siedem kolejnych kwartałów, ale dodali zarazem, że w 2020 roku nośniki półprzewodnikowe zdrożeją nawet o 40 procent. Ten scenariusz powoli wchodzi w życie. W pierwszym kwartale 2020 za dysk SSD PCIe o pojemności 512 GB trzeba było zapłacić około 70-90 zł więcej (na przykładzie SSD Plextor M9PeG).


Według doniesień analityków, tendencja utrzyma się także w drugim kwartale 2020, a nawet może nieco przyspieszyć ze względu na skutki globalnego kryzysu zdrowotnego, wywołanego COVID-19. Choć w tym momencie trudno o wyciąganie daleko idących wniosków, z pewnością ucierpi na tym cały rynek elektroniki. Analitycy DigiTimes donoszą, że światowe dostawy płyt głównych oraz kart graficznych spadną do rekordowo niskiego poziomu w pierwszej połowie 2020 roku. Podobnie może to wyglądać także jeśli chodzi o rynek dysków SSD przeznaczonych dla konsumentów.

O ile trudno prognozować popyt na konsumenckie dyski SSD w nadchodzących miesiącach, rośnie on w przypadku nośników typu enterprise. Zapotrzebowanie w tym zakresie wzrasta przede wszystkim ze względu na pracę zdalną firm na całym świecie i zdecydowanie większe zainteresowanie usługami chmurowymi. Według doniesień analityków, producenci pamięci NAND flash nie byli przygotowani na tak gwałtowny wzrost liczby zamówień.

SATA czy PCIe? Za dysk SSD nie trzeba przepłacać

Jeśli ktoś zamierza usprawnić swój komputer, wyposażając go w nośnik SSD, nadal jest to dobry moment. Ceny - mimo, że nieco wyższe - wciąż są atrakcyjne i  dalekie od tych, jakie trzeba było zapłacić jeszcze kilka lat temu. Ponadto, przy zakupie nośnika półprzewodnikowego nie trzeba przepłacać i jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, można postawić na dysk SATA (odczyt to około 560 MB/s, a zapis 520 MB/s), który powinien spełnić oczekiwania użytkownika, korzystającego z urządzenia głównie w celach rozrywkowych.

Zdecydowanie szybsze nośniki PCIe (pozwalają na osiąganie prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie 3200/2100 MB/s) dedykowane są przede wszystkim dla użytkowników, którzy operują na dużych plikach - np. przy montażu wideo. Dyski PCIe bardzo dobrze sprawdzą się także w przypadku coraz bardziej wymagających gier, skracając znacznie czas wczytywania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Komputery Wytrzymała obudowa na 6 dysków - ToughArmor MB118VP-B Biuro prasowe
2023-05-31 | 17:57

Wytrzymała obudowa na 6 dysków - ToughArmor MB118VP-B

Wydajność PCIe 4.0, łatwe użytkowanie ToughArmor MB118VP-B, która idealnie mieści się w zatoce 5,25 cala, przeznaczona jest na sześć dysków U.2/U.3 NVMe SSD o wysokości
Komputery Precz z plątaniną kabli! LINQ 8in1 Pro Studio to wysokiej klasy hub z 8 złączami
2023-05-24 | 14:20

Precz z plątaniną kabli! LINQ 8in1 Pro Studio to wysokiej klasy hub z 8 złączami

Ten elegancki aluminiowy koncentrator USB-C z 8 złączami zapewnia bezkompromisową łączność laptopa z wieloma urządzeniami w domu i podróży. Śmiało spełnia też
Komputery Nowe bezprzewodowe, ergonomiczne myszki od marki Hama. Ciesz się designem
2023-05-16 | 14:37

Nowe bezprzewodowe, ergonomiczne myszki od marki Hama. Ciesz się designem

Producent ogłosił premierę całej serii myszek komputerowych MW V2 i EMW. W jej skład wchodzą cztery nowe modele o różnej kolorystyce, które są zasilane bateriami lub poprzez

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli i młodzież rozmijają się w postrzeganiu cyberzagrożeń. Dzieci najbardziej boją się hejtu ze strony rówieśników

W Polsce cyberprzemoc dotyka przynajmniej raz w miesiącu 13 proc. dzieci w wieku szkolnym, czyli nawet dwukrotnie częściej niż w innych krajach Europy – wynika z danych projektu EU Kids Online, przytaczanych w raporcie Fundacji Orange „Dojrzeć do praw”. Jak wynika z wypowiedzi dzieci i młodzieży uczestniczących w badaniach jakościowych przeprowadzonych na potrzeby tego raportu, to właśnie cyberprzemoc rówieśnicza i mowa nienawiści są największym zagrożeniem w sieci, którego się obawiają. Podobnie jak upubliczniane screeny wiadomości prywatnych czy filmów i zdjęć robionych z ukrycia, z czym wiąże się narażenie na kpiny i hejt. Z jednej strony młodzi są zmęczeni korzystaniem z sieci, ale z drugiej – czują przymus bycia ciągle online, obawiając się wykluczenia z grupy.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Firma

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy nie jest powodem do paniki. Żadna ze zmian technologicznych nie wywołała masowego bezrobocia

Sztuczna inteligencja jest w stanie optymalizować procesy oraz ułatwiać przewidywalne, powtarzalne zadania. Dlatego z czasem może wyprzeć część zawodów, choć w ich miejsce pojawią się nowe. Eksperci różnią się też w ocenach, które profesje czekają największe zmiany albo całkowita automatyzacja. Wśród tych „nietykalnych” wymienia się m.in. te, w których niezbędne są typowo ludzkie cechy, jak inteligencja emocjonalna, nieszablonowe myślenie albo umiejętności nawiązywania relacji międzyludzkich. AI raczej nie wyprze też zawodów takich jak hydraulik, murarz czy elektryk. Powody do obaw mogą mieć jednak matematycy i księgowi, chociaż eksperci wspominają raczej o zwiększaniu ich produktywności, a nie znikaniu tych zawodów z rynku.

Finanse

Start-upy nie narzekają na brak dostępu do finansowania. Równie ważny jest dla nich mentoring i wsparcie ekspertów

Polskie start-upy dobrze sobie radzą na europejskim i globalnym rynku, chętnie kierują swoje rozwiązania do dużych firm i korporacji, a ich domeną jest głównie software – wynika z ostatniego raportu Fundacji StartUp Poland. Jak wskazuje założyciel funduszu EEC Ventures Konrad Sitnik, tym, co warunkuje sukces, jest przede wszystkim determinacja founderów i dobry, skalowalny model biznesowy. – Ostatni element do tej układanki to jest mądry inwestor, który poza pieniędzmi zapewni również mentoring i wsparcie intelektualne – mówi ekspert. Taką rolę chce pełnić Tauron, który ze start-upami ściśle współpracuje już od kilku lat, oferując im autorski program akceleracyjny.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.