Dyski SSD drożeją. Co czeka rynek w drugim kwartale 2020 roku?
W 2019 roku doczekaliśmy się rekordowo niskich cen dysków SSD. Eksperci portalu DigiTimes wskazali, że ten komponent taniał przez siedem kolejnych kwartałów, ale dodali zarazem, że w 2020 roku nośniki półprzewodnikowe zdrożeją nawet o 40 procent. Ten scenariusz powoli wchodzi w życie. W pierwszym kwartale 2020 za dysk SSD PCIe o pojemności 512 GB trzeba było zapłacić około 70-90 zł więcej (na przykładzie SSD Plextor M9PeG).
Według doniesień analityków, tendencja utrzyma się także w drugim kwartale 2020, a nawet może nieco przyspieszyć ze względu na skutki globalnego kryzysu zdrowotnego, wywołanego COVID-19. Choć w tym momencie trudno o wyciąganie daleko idących wniosków, z pewnością ucierpi na tym cały rynek elektroniki. Analitycy DigiTimes donoszą, że światowe dostawy płyt głównych oraz kart graficznych spadną do rekordowo niskiego poziomu w pierwszej połowie 2020 roku. Podobnie może to wyglądać także jeśli chodzi o rynek dysków SSD przeznaczonych dla konsumentów.
O ile trudno prognozować popyt na konsumenckie dyski SSD w nadchodzących miesiącach, rośnie on w przypadku nośników typu enterprise. Zapotrzebowanie w tym zakresie wzrasta przede wszystkim ze względu na pracę zdalną firm na całym świecie i zdecydowanie większe zainteresowanie usługami chmurowymi. Według doniesień analityków, producenci pamięci NAND flash nie byli przygotowani na tak gwałtowny wzrost liczby zamówień.
SATA czy PCIe? Za dysk SSD nie trzeba przepłacać
Jeśli ktoś zamierza usprawnić swój komputer, wyposażając go w nośnik SSD, nadal jest to dobry moment. Ceny - mimo, że nieco wyższe - wciąż są atrakcyjne i dalekie od tych, jakie trzeba było zapłacić jeszcze kilka lat temu. Ponadto, przy zakupie nośnika półprzewodnikowego nie trzeba przepłacać i jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, można postawić na dysk SATA (odczyt to około 560 MB/s, a zapis 520 MB/s), który powinien spełnić oczekiwania użytkownika, korzystającego z urządzenia głównie w celach rozrywkowych.
Zdecydowanie szybsze nośniki PCIe (pozwalają na osiąganie prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie 3200/2100 MB/s) dedykowane są przede wszystkim dla użytkowników, którzy operują na dużych plikach - np. przy montażu wideo. Dyski PCIe bardzo dobrze sprawdzą się także w przypadku coraz bardziej wymagających gier, skracając znacznie czas wczytywania.
Szukasz sprzętu w dobrej cenie? Poznaj sekret laptopów poleasingowych

Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI

Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.