Wsparcie od Oddziału Poznańskiego PZFD
Branża deweloperska w całej Polsce aktywnie włączyła się w pomoc w związku z pandemią. Działający na terenie Wielkopolski Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich już od wiosny 2020 roku podejmuje szereg działań by wspomóc walkę z koronawirusem.
Jeszcze w kwietniu 2020 roku deweloperzy przekazali łącznie ponad 2,5 miliona złotych na walkę z koronawirusem i wsparcie personelu medycznego w całej Polsce. Na tę kwotę złożyły się darowizny w ramach zbiórki wśród firm członkowskich PZFD „Deweloperzy wspierają lekarzy”, a także wsparcie akcji „Korona z głowy”. Ponadto, każdy z oddziałów PZFD podjął też swoje działania, jak również indywidualnie zaangażowali się poszczególni deweloperzy.
Oddział Poznański PZFD włączył się w walkę z trudną sytuacją już na początku ogłoszonej pandemii. W marcu 2020 przedstawiciele związku odwiedzili Szpital Miejski im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej, który obecnie pełni funkcję szpitala zakaźnego. W następstwie rozmów z dyrekcją szpitala na temat potrzeb placówki, ze środków pieniężnych Oddziału Poznańskiego PZFD sfinansowana została instalacja monitoringu na dwóch oddziałach chirurgii. To w sumie 14 kamer, które zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie personelu medycznego. Ponadto, na prośbę koordynatora Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania i przy współpracy z firmą Algeco, Oddział zapewnił 10 kontenerów mieszkalnych z toaletami i prysznicami dla czterech ośrodków pomocy. Jeden z nich trafił do Ośrodka dla Bezdomnych przy ulicy Kobylepole w Poznaniu, dwa do Wielkopolskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, trzy do poznańskiego Pogotowia Społecznego. Ostatnie cztery wykorzystywane są przez Ośrodek dla Bezdomnych w Błońsku. Wszystkie służą jako miejsce kwarantanny. Jesienią, minionego roku, ze względu na pogarszającą się sytuację Oddział Poznański PZFD podjął decyzję o kontynuacji wsparcia i przedłużeniu finansowania kontenerów do połowy 2021 roku, korygując plany wydatkowania sporej części środków budżetu Oddziału. - Jako Oddział robimy bardzo dużo, by sprostać tej trudnej sytuacji. Jednak w kontekście rozprzestrzeniającej się pandemii, potrzeby i oczekiwania społeczności, w której funkcjonujemy są ogromne. Dlatego podjęliśmy wspólnie decyzje o dalszym finansowaniu funkcjonowania kontenerów. - mówi Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.