Trzy pomysły na dach energooszczędnego domu
Good One PR
ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
grzegorz.koper|goodonepr.pl| |grzegorz.koper|goodonepr.pl
+ 48 796 996 267
www.goodonepr.pl
Energooszczędność to obecnie jeden z najważniejszych trendów w budownictwie. Pamiętajmy o tym nie tylko w sezonie grzewczym, ale i latem, gdy w całej Polsce place budowy wrą. Szczególnie dotyczy to osób będących na etapie planowania budowy lub konstruowania dachu. Bo ta część budynku może mieć nie tylko właściwości energooszczędne i redukować straty ciepła, ale być też elementem aktywnego systemu pozyskiwania energii oraz pozytywnie wpływać na środowisko.
Dach to zwieńczenie każdego budynku. Jego duża powierzchnia wraz z innymi czynnikami sprawia, że ma kluczowy wpływ na właściwości fizyczne osłanianego obiektu. Ponadto, dzięki swojemu szczytowemu położeniu oferuje potencjał jakiego nie mają inne części budynku. Dlatego już na etapie projektowania domu lub innego obiektu, powinno się rozważyć, jak w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez to miejsce. Wszystko po to, by stawiany budynek był jak najbardziej energooszczędny i przyjazny środowisku, wpisując się w założenia budownictwa pasywnego.
Dach pasywny
Nawet laik wie, że ciepłe powietrze dąży ku górze. Właśnie ta wiedza jest wykorzystywana przy projektowaniu budynków, a zwłaszcza w opracowywaniu konstrukcji dachów. Jedną z ich najważniejszych funkcji jest działanie w roli fizycznej bariery przed uciekającym ciepłem. Stosowanie właściwych rozwiązań konstrukcyjnych i odpowiednich materiałów budowlanych w postaci specjalistycznych izolacji, folii i membran dachowych pozwala zachować więcej ciepła w bryle.
– Przez nieizolowany lub źle wykonany dach może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła. Wybudowanie domu według odpowiedniego projektu, a przede wszystkim użycie specjalistycznych materiałów pozwala na zachowanie większej ilości energii w obrębie bryły budynku. Już samo zastosowanie dobrej i energooszczędnej membrany dachowej umożliwia zmniejszenie wymiany powietrza o 30 proc., co przekłada się na mniejsze do 9 proc. koszty grzewcze. Potwierdziły to badania Instytutu Fraunhofera w Holzkirchen, w trakcie których sprawdzano właściwości izolacyjne poddasza o powierzchni 100 mkw. – wyjaśnia Piotr Pytel, doradca techniczny i przedstawiciel firmy Dorken Delta.
Wysoką energooszczędność budynku uzyskuje się też przez zachowanie odpowiedniej szczelności przegród, w tym tych nieprzezroczystych (czyli np. ścian czy drzwi). Osiąga się to dzięki dodaniu warstwy wiatroszczelnej, zapobiegającej dostawaniu się zimnego powietrza do konstrukcji budynku. To właśnie odpowiednia konstrukcja dachu i użyte do niej materiały mają bezpośredni wpływ na lepszą ochronę pozostałych części domu i zapewniają im dłuższą żywotność.
Zaktywizuj swój dach
Na rachunkach można oszczędzać przez maksymalne wykorzystanie dostarczanego ciepła, unikanie jego strat, ale też stosując rozwiązania, dzięki którym podłączamy się do źródła energii, którą mamy za darmo. Chodzi oczywiście o energię słoneczną. W jej przypadku kosztem jest instalacja paneli lub kolektorów słonecznych oraz ich utrzymanie, ale później jest to źródło nie tylko darmowe, ale też przyjazne środowisku. Dach to zwykle najbardziej nasłoneczniona część budynku, dlatego stanowi odpowiednie miejsce pod montaż fotowoltaiki lub kolektorów.
– Panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne powinny znaleźć się w punkcie, do którego dociera najwięcej promieni słonecznych w ciągu dnia. Ten czynnik pomaga działać panelom lub kolektorom, ale jest niestety szkodliwy dla dachu. Dlatego należy postawić na materiały budowlane odporne na wysokie temperatury i ich dobowe wahania. Na przykład membrany stosowane pod nasłonecznionym czy nawet metalowym pokryciem dachu powinny zapewniać ochronę termiczną w graniach od -40 °C do +100 °C, a nawet zachowywać optymalne parametry przy temperaturach do +150 °C – wyjaśnia Piotr Pytel z Dorken Delta.
Wykorzystanie dachu pod panele to tylko jeden ze sposobów na jego aktywne użycie. Odpowiednio zaprojektowane zwieńczenie budynku pomoże też ograniczyć zużycie wody. Wystarczy wyposażyć je w instalację do zbierania deszczówki. Padający deszcz spłynie za pomocą odpowiednio ułożonych rynien do zbiornika przeznaczonego na wodę, a to pozwoli później wykorzystać ją do podlewania przydomowego ogródka. Tym samym ogranicza się zużycie wody z sieci wodociągowej lub ze studni.
A może dach zielony?
Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań jest pokrycie dachu zielenią. Roślinność poza walorami estetycznymi ma też znaczenie praktyczne. Obniża temperaturę konstrukcji i zmniejsza dobową amplitudę temperatury. A to właśnie jej wysokie wahania są najbardziej zabójcze dla dachów. Tym sposobem można więc zaoszczędzić nie tylko na zużyciu materiałów, ale też ograniczyć straty ciepła. Zielony dach to dodatkowa izolacja termiczna.
Niezależnie od formy zwieńczenia domu, na którą się zdecydujemy, musimy wybrać odpowiednie materiały budowalne. Poza energooszczędnością, warto wziąć pod uwagę ich jakość i wytrzymałość. Tańsze odpowiedniki zazwyczaj nie są dobrym wyborem, bo w dłuższej perspektywie pociągają za sobą inne wydatki. Ich niższa żywotność wymusza częstsze remonty, naprawy i wymiany, w konsekwencji czego koszty utrzymania idą w górę. Przy wznoszeniu domu, który w zamyśle ma stać przez wiele lat, dobrze zaufać renomowanym markom materiałów budowlanych.
Jaki kamień naturalny wybrać na podłogę? Porady i inspiracje
Nowa Murowana z miesiącem korzyści
Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.