Segregacja odpadów w domu - jak?
Generowane w domu odpady, aby mogły być przetworzone, należy podzielić na odrębne frakcje. Oddzielamy: plastik i metale, szkło, papier, mogące się szybko rozłożyć odpady bio, elektroodpady, leki, które przekazujemy do odpowiednych punktów, a także pozostałe odpady zmieszane. Część z nich np. szkło potrafimy ponownie wykorzystać, inne jak odpady komunalne, które trafiają na wysypisko lub do spalarni – nie. W praktyce oznacza to, że aby segregować w domu śmieci, należy na stałe zamontować kilka odrębnych pojemników. A te, jak wiadomo, zajmują miejsce. Jednakże nie tak wiele miejsca, jak mogłoby się wydawać.
Owszem, jeśli bazować będziemy na przypadkowych wiaderkach, nieergonomicznych pod względem kształtu i niedopasowanych do siebie, kącik do segregacji będzie niezbyt funkcjonalną częścią kuchni. Będzie nieestetyczny i trudny w utrzymaniu w czystości.
- Dlatego naprawdę warto postawić na rozwiązanie zaprojektowane z myślą o segregacji. Odpowiednie zestawy np. PRAKTIKO, JC czy Variant MULTI, maksymalnie wykorzystują przestrzeń, są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb – wybrać kosze o odpowiedniej dla nas pojemności poszczególnych frakcji i w końcu ustawić je tak, jak nam wygodnie. Można je w całości wysunąć z korpusu szafki, dokładnie tak jak szufladę, co gwarantuje łatwy dostęp do pojemników. Mało tego, wiele z dostępnych systemów REJS można zamontować w już posiadanych meblach! Bez remontu, zakupu nowych szafek czy przeorganizowania zabudowy! – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu REJS.
Jak dostosować szafkę do segregacji?
Tradycyjnie, najwygodniejszym miejscem na kosze na śmieci są okolice zlewu i zmywarki – na przykład szafka pod zlewem. To tu odpakowujemy i myjemy produkty żywnościowe. Tu je obieramy przed przygotowaniem posiłku. Tu też sprzątamy po nim i usuwamy resztki. Warto więc, by kosze były pod ręką. Nawet wówczas gdy podczas gotowania mamy brudne, albo zajęte ręce.
Problemem może się okazać syfon zlewozmywaka. Tradycyjny syfon można jednak łatwo zastąpić odpowiednim modelem. Tak zwany przyścienny zestaw odpływowy pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń szafki. Wystarczy wybrać odpowiednią średnicę odpływu i gotowe – mamy miejsce na kosze. Tylko który zestaw wybrać? Dostępne opcje zależą od specyfiki szafki.
Do tych wąskich – o szer. 30, 40 czy 45 cm idealnie nadają się zestawy do segregacji JC i Variant MULTI. Można je zamontować w szafkach z frontem otwieranym na zawiasach, lub przytwierdzonym do wysuwanej części stelaża. W obu przypadkach cały stelaż z wszystkimi pojemnikami mocuje się na specjalnych prowadnicach przytwierdzonych do korpusu.
Zestawy JC i MULTI dostępne są w kilku wariantach, zróżnicowanych pod względem liczby i pojemności pojemników. Te pierwsze – JC mogą mieć 2 lub 3 kosze w 2 wysokościach. Uzupełnieniem zestawu jest funkcjonalna pokrywa wykonana z tworzywa (modele do szafek o szerokości 30 i 40 cm) lub z metalu (modele 45 i 60 cm), która całkowicie osłania kosze z góry. Tym samym chroni przed nieprzyjemnym zapachem i służy za dodatkową półkę.
Z kolei zestawy MULTI, które również oferują 2 lub 3 wiadra z tworzywa o pojemności od 9 do 20 litrów, wyróżniają się wykonanym z drutu stelażem. To lekkie i funkcjonalne systemy, które bardzo łatwo zamontować i dostosować do mebla.
Zestawy do segregacji do szafek szerszych
Jeszcze więcej opcji mamy, gdy dysponujemy szafką szerszą. Tu zamontować możemy nie tylko wspomniane stelaże JC, ale również kompletne systemy szuflad, do których pojemniki na odpady wystarczy wstawić. Przykładem jest PRAKTIKO, czyli zestaw kilku koszy osadzonych na zbiorczej tacy. Dostępny w 3 rozmiarach – do szafek o szer. 60, 80 i 90 cm, wystarczy wstawić do szuflady z wysokim frontem. Do wyboru są zestawy z 2, 3 lub 4 wiaderkami o poj. od 7 do 20 litrów. Każdy kosz ma odrębną szczelną pokrywę. Ich uzupełnieniem są 2 lub 3 mniejsze pojemniki, w których trzymać możemy np. stare leki albo zużyte baterie.
W szafkach o szer. 45, 50, 60 i 80 cm zamontować można również szuflady SEGREGO. To kompletne rozwiązanie składające się z: systemów jezdnych mocowanych do ścianek bocznych korpusu, koszy (od 2 do 4, o różnej pojemności), pełniącej funkcję dodatkowej półki pokrywy, a także specjalnego stelaża do elektrycznego otwierania szuflady.
Inną opcją, najłatwiejszą do zastosowania, jest zakup pojedynczych koszy. Wykonane z grubego tworzywa pojemniki dostępne są w różnych rozmiarach i pojemnościach. Można je ustawić w szafce, lub powiesić na froncie za pomocą specjalnego uchwytu. Można również wstawić je do szuflady wraz ze specjalnym stelażem SORTE, który zabezpieczy pojemniki przed przesuwaniem się. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać je w ładzie. SORTE dostępny jest w 3 szerokościach: 60, 80 i 90 cm.

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.