Komunikaty PR

Segregacja odpadów w domu - jak?

2023-07-14  |  01:00
Biuro prasowe

Generowane w domu odpady, aby mogły być przetworzone, należy podzielić na odrębne frakcje. Oddzielamy: plastik i metale, szkło, papier, mogące się szybko rozłożyć odpady bio, elektroodpady, leki, które przekazujemy do odpowiednych punktów, a także pozostałe odpady zmieszane. Część z nich np. szkło potrafimy ponownie wykorzystać, inne jak odpady komunalne, które trafiają na wysypisko lub do spalarni – nie. W praktyce oznacza to, że aby segregować w domu śmieci, należy na stałe zamontować kilka odrębnych pojemników. A te, jak wiadomo, zajmują miejsce. Jednakże nie tak wiele miejsca, jak mogłoby się wydawać.

Owszem, jeśli bazować będziemy na przypadkowych wiaderkach, nieergonomicznych pod względem kształtu i niedopasowanych do siebie, kącik do segregacji będzie niezbyt funkcjonalną częścią kuchni. Będzie nieestetyczny i trudny w utrzymaniu w czystości.

- Dlatego naprawdę warto postawić na rozwiązanie zaprojektowane z myślą o segregacji. Odpowiednie zestawy np. PRAKTIKO, JC czy Variant MULTI, maksymalnie wykorzystują przestrzeń, są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb – wybrać kosze o odpowiedniej dla nas pojemności poszczególnych frakcji i w końcu ustawić je tak, jak nam wygodnie. Można je w całości wysunąć z korpusu szafki, dokładnie tak jak szufladę, co gwarantuje łatwy dostęp do pojemników. Mało tego, wiele z dostępnych systemów REJS można zamontować w już posiadanych meblach! Bez remontu, zakupu nowych szafek czy przeorganizowania zabudowy! – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu REJS.

Jak dostosować szafkę do segregacji?

Tradycyjnie, najwygodniejszym miejscem na kosze na śmieci są okolice zlewu i zmywarki – na przykład szafka pod zlewem. To tu odpakowujemy i myjemy produkty żywnościowe. Tu je obieramy przed przygotowaniem posiłku. Tu też sprzątamy po nim i usuwamy resztki. Warto więc, by kosze były pod ręką. Nawet wówczas gdy podczas gotowania mamy brudne, albo zajęte ręce.

Problemem może się okazać syfon zlewozmywaka. Tradycyjny syfon można jednak łatwo zastąpić odpowiednim modelem. Tak zwany przyścienny zestaw odpływowy pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń szafki. Wystarczy wybrać odpowiednią średnicę odpływu i gotowe – mamy miejsce na kosze. Tylko który zestaw wybrać? Dostępne opcje zależą od specyfiki szafki.

Do tych wąskich – o szer. 30, 40 czy 45 cm idealnie nadają się zestawy do segregacji JC i Variant MULTI. Można je zamontować w szafkach z frontem otwieranym na zawiasach, lub przytwierdzonym do wysuwanej części stelaża. W obu przypadkach cały stelaż z wszystkimi pojemnikami mocuje się na specjalnych prowadnicach przytwierdzonych do korpusu.

Zestawy JC i MULTI dostępne są w kilku wariantach, zróżnicowanych pod względem liczby i pojemności pojemników. Te pierwsze – JC mogą mieć 2 lub 3 kosze w 2 wysokościach. Uzupełnieniem zestawu jest funkcjonalna pokrywa wykonana z tworzywa (modele do szafek o szerokości 30 i 40 cm) lub z metalu (modele 45 i 60 cm), która całkowicie osłania kosze z góry. Tym samym chroni przed nieprzyjemnym zapachem i służy za dodatkową półkę.

Z kolei zestawy MULTI, które również oferują 2 lub 3 wiadra z tworzywa o pojemności od 9 do 20 litrów, wyróżniają się wykonanym z drutu stelażem. To lekkie i funkcjonalne systemy, które bardzo łatwo zamontować i dostosować do mebla.

Zestawy do segregacji do szafek szerszych

Jeszcze więcej opcji mamy, gdy dysponujemy szafką szerszą. Tu zamontować możemy nie tylko wspomniane stelaże JC, ale również kompletne systemy szuflad, do których pojemniki na odpady wystarczy wstawić. Przykładem jest PRAKTIKO, czyli zestaw kilku koszy osadzonych na zbiorczej tacy. Dostępny w 3 rozmiarach – do szafek o szer. 60, 80 i 90 cm, wystarczy wstawić do szuflady z wysokim frontem. Do wyboru są zestawy z 2, 3 lub 4 wiaderkami o poj. od 7 do 20 litrów. Każdy kosz ma odrębną szczelną pokrywę. Ich uzupełnieniem są 2 lub 3 mniejsze pojemniki, w których trzymać możemy np. stare leki albo zużyte baterie.

W szafkach o szer. 45, 50, 60 i 80 cm zamontować można również szuflady SEGREGO. To kompletne rozwiązanie składające się z: systemów jezdnych mocowanych do ścianek bocznych korpusu, koszy (od 2 do 4, o różnej pojemności), pełniącej funkcję dodatkowej półki pokrywy, a także specjalnego stelaża do elektrycznego otwierania szuflady.

Inną opcją, najłatwiejszą do zastosowania, jest zakup pojedynczych koszy. Wykonane z grubego tworzywa pojemniki dostępne są w różnych rozmiarach i pojemnościach. Można je ustawić w szafce, lub powiesić na froncie za pomocą specjalnego uchwytu. Można również wstawić je do szuflady wraz ze specjalnym stelażem SORTE, który zabezpieczy pojemniki przed przesuwaniem się. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać je w ładzie. SORTE dostępny jest w 3 szerokościach: 60, 80 i 90 cm.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami Biuro prasowe
2024-04-29 | 11:00

Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami

Wiosną i latem zdecydowanie mocniej dostrzegamy zalety wyboru domu bądź mieszkania z ogrodem. Choć nie jest to na rynku duży trend, to taką prawidłowość zauważa przedstawiciel firmy More
Dom Nowa Murowana i Nowe Szczytniki z kolejnymi postępami
2024-04-29 | 09:00

Nowa Murowana i Nowe Szczytniki z kolejnymi postępami

Na rynku pierwotnym widać znaczne ożywienie. Klienci chętnie odwiedzają biura sprzedaży firm deweloperskich. Mamy wysyp rezerwacji, co potwierdza także spółka Nowa Murowana,
Dom NOWOŚĆ! Rewolucja na polskim rynku - FLOLUCE - oświetlenie przyjazne roślinom
2024-04-28 | 20:15

NOWOŚĆ! Rewolucja na polskim rynku - FLOLUCE - oświetlenie przyjazne roślinom

Współpraca dwóch marek, Nowodvorski Lighting oraz FLOLUCE, zaowocowała zupełnie nowym podejściem do projektowania zieleni we wnętrzach. Od teraz kwiaty doniczkowe mogą zdobić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.