Komunikaty PR

Ścieżki w pagórkowatym terenie. Jak poprawnie je wykonać?

2020-12-23  |  12:55
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl
Do pobrania Petra ( 0.22 MB )

 

Powierzchnia ogrodu nie zawsze jest płaska, czasami charakteryzują ją różnice wysokości, które wymagają zniwelowania. Podpowiadamy, jak poprowadzić ogrodowe alejki w nierównym terenie.

 

Istnieje kilka sposobów rozwiązania tej kwestii. Pierwszym jest zastosowanie stopni schodowych, które skutecznie pozwalają pokonać niedogodności, jakie stwarza pagórkowaty teren. To rozwiązanie jest dość proste w realizacji, aczkolwiek nie zawsze do końca satysfakcjonujące, gdyż stopnie mogą stanowić barierę dla osób z niepełnosprawnościami lub w starszym wieku. Inną metodą na zniwelowanie nierówności jest wykonanie pochylni, która będzie wygodna w użytkowaniu dla wszystkich osób korzystających z domu i ogrodu. Na taką konstrukcję trzeba jednak wygospodarować trochę więcej miejsca, dlaczego czasami spotyka się też rozwiązania mieszane. Jak zatem zaplanować funkcjonalną pochylnię w ogrodzie? Warto poznać kilka zasad!

 

Stopień pochylenia – istotny element budowy ścieżki

 

Zasady układania kostek oraz płyt betonowych na pochylni są takie same, jak w przypadku ścieżek prowadzonych na płaskim terenie, choć istnieje kilka małych, lecz istotnych różnic. Przede wszystkim niezwykle ważne jest odpowiednie rozplanowanie ścieżki pochyłej. Należy pamiętać, że w przypadku budowy pochylni związanych z budynkiem, kwestie te regulują przepisy prawa budowlanego, które podają wartości pochylenia drogi. W sytuacji budowy ścieżek w ogrodzie, też dobrze jest stosować się do podanych w przepisach wartości. Jeśli wysokość, którą mamy do zniwelowania, wynosi ok. 15 cm, to maksymalny kąt nachylenia nawierzchni powinien wynieść 15 st. W przypadku, gdy „do zgubienia” mamy do 0,5 metra, to można pozwolić sobie na nachylenie ścieżki o 8 st. Przy większych wysokościach do zniwelowania, wskazane jest układanie nawierzchni o spadku 6 st. Zmniejszanie kąta nachylenia w praktyce oznacza, że pochylnia staje się coraz dłuższa. Dlatego czasem warto wykonać zakręt na jej końcu i poprowadzić drugą w przeciwnym kierunku. Zaoszczędzi to nieco miejsca w ogrodzie. Przy projektowaniu pochylni bardzo ważne jest poprawne zmierzenie wysokości do zniwelowania, żeby odpowiednio dobrać kąt nachylenia. Do zwymiarowania ścieżki potrzebne są paliki, sznur, metrówka i poziomica. Z ich pomocą należy wytyczyć na gruncie plan ścieżki, a potem wykonać projekt i przystąpić do budowy.

 

Pomierzyliśmy to… budujemy

 

Aby ułożyć kostkę betonową na pochylni, najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest korytowanie, czyli wybranie gruntu rodzimego na głębokość od 20 do 50 cm (im grubsze elementy wykończeniowe nawierzchni, tym głębiej kopiemy). Oczywiście samo wybranie ziemi nie wystarczy. Konieczne jest także usunięcie większych kamieni i korzeni, a następnie odpowiednie wyprofilowanie gruntu. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli stworzyć „ramy” dla nawierzchni, są obrzeża lub betonowa palisada na jej krawędziach. Wpływają one pozytywnie na stabilność nawierzchni.

Po zrealizowaniu opisanych prac przygotowawczych nadchodzi czas na wykonanie podłoża. Czynność tę zaczynamy od przygotowania podbudowy z żużlu, piasku, żwiru lub mieszanki piasku ze żwirem. Zalecana grubość w przypadku ścieżki w ogrodzie wynosi 10 cm. Podbudowę należy koniecznie ubić, a następnie wykonać z piasku 4-5 cm podsypkę, którą trzeba wyrównać. Dla lepszej stabilności tej warstwy można wymieszać ją z cementem, który zwiąże ziarna piasku pod wpływem wilgoci.  

W taki sposób dochodzimy do układania kostek betonowych, z których powstaje właściwa nawierzchnia. Prefabrykaty betonowe układamy na wcześniej przygotowanych warstwach i dobijamy do podłoża gumowym młotkiem. W ten sposób osadzą się one w podsypce. Minimalna odległość, którą należy zachować pomiędzy płytami lub kostkami, wynosi 3 mm. Gdy nowa ścieżka ogrodowa z pochylnią jest już prawie gotowa, trzeba ją jeszcze utrwalić czyli wmieść piasek w szczeliny pomiędzy elementami, a następnie polać całość wodą do uzyskania efektu. Alternatywą dla piasku płukanego, którego używa się standardowo, jest piasek polimerowy, taki jak np. DR + NextGel. Posiada on kilka ważnych zalet. Umożliwia szybkie wykonanie fug i lepiej stabilizuje nawierzchnię, a poza tym nie jest wywiewany przez wiatr (twardnieje podczas suszy) ani wypłukiwany przez deszcz (staje się elastyczny). Ponadto nie wyrastają w nim chwasty i mech, co znacząco ułatwia eksploatację nawierzchni w przyszłości.

Jaką kostkę lub płyty wybrać?

Nawierzchnia układana na pochylni powinna spełniać określone parametry antypoślizgowe. Można to sprawdzić w specyfikacji techniczno-budowlanej produktu. W przypadku powierzchni pochyłych  doskonale sprawdza się kostka chropowata, czyli taka, która posiada fakturę płukaną, a nie gładką. Zmniejsza to ryzyko poślizgnięcia się na niej, gdy będzie mokra. Na rynku prefabrykatów betonowych do wykańczania nawierzchni, jest wiele takich produktów, więc łatwo można dopasować je do stylu  domu i jego otoczenia. 

W aranżacjach nowoczesnych, klasycznych i skandynawskich na ogrodowych alejkach dobrze prezentują się kostki w odcieniach szarości, takie jak Polbruk Napoli, Trento, Avanti czy Petra o fakturze płukanej.  Jeśli jednak ogród bardziej przypomina klimatem region śródziemnomorski, to warto zastanowić się nad Avanti w fakturze płukanej w kolorach żółtym lub czerwonym, czy też Trento w kolorze żółtym. Wyżej wymienione kostki mają jeszcze jedną olbrzymią zaletę. Poszczególne elementy posiadają niewielkie rozmiary, dlatego po ułożeniu nawierzchni, powstaną pomiędzy nimi „fugi”. Wpływa to pozytywnie na antypoślizgowość całej alejki. Plusem niewielkiego rozmiaru elementów jest też swoboda układania z nich zakrętów. Może być to przydatne przy „wypłaszczeniach” nawierzchni zlokalizowanych pomiędzy dwoma pochylniami orientowanymi w przeciwnych kierunkach.

 

Budując alejki ogrodowe w pagórkowatym terenie należy wziąć pod uwagę wszystkie opisane elementy i funkcjonalności, aby móc cieszyć się możliwością swobodnego i wygodnego spacerowania po ogrodzie o każdej porze roku.

 

 

 

Polbruk S.A.Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

 

 

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Od nowoczesnego minimalizmu po elegancką klasykę Biuro prasowe
2021-03-05 | 13:08

Od nowoczesnego minimalizmu po elegancką klasykę

Seria wielkoformatowych gresów Grand Concept od Opoczno to spektakularne wzornictwo inspirowane naturą i motywami industrialnymi. Bogaty wachlarz wzorów stanowi wyjątkową
Dom Leśne Tarasy w podpoznańskim Zalasewie
2021-03-03 | 15:00

Leśne Tarasy w podpoznańskim Zalasewie

Trwa budowa kolejnego projektu mieszkaniowego dewelopera Fludra Development - Leśne Tarasy. W podpoznańskim Zalasewie powstaje nowoczesny budynek wielorodzinny z atrakcyjną fasadą, tarasami
Dom Innowacyjne membrany dachowe – zaoszczędź czas i pieniądze
2021-03-03 | 07:00

Innowacyjne membrany dachowe – zaoszczędź czas i pieniądze

Wydajne materiały przy budowie domu to nie tylko mniejsze koszty. Minimalizując odpady i wybierając bezpieczne produkty, dbamy o środowisko. Będąc na etapie kładzenia dachu, warto

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Polacy opracowali grę VR sterowaną za pomocą mózgu. Znajdzie zastosowanie m.in. w szkoleniach żołnierzy i e-sporcie

Technologia VR, która do tej pory częściej kojarzona była z rozrywką, znajduje coraz większe uznanie w biznesie, przemyśle, nauce i medycynie. Połączenie grywalizacji z możliwością badania ludzkich odruchów pozwoli na nowy wymiar analizy danych o ciele człowieka. Tworzona przez Polaków gra z wykorzystaniem elementów wirtualnej rzeczywistości może być wykorzystana m.in. w szkoleniach pracowników, ponieważ pozwala na trening w niemal każdych warunkach i z niemal każdymi narzędziami. Sprawdzi się np. w szkoleniach kontrolerów ruchu lotniczego, żołnierzy jednostek specjalnych, ale też w neuromarketingu czy e-sporcie.

Firma

Polacy opracowali grę VR sterowaną za pomocą mózgu. Znajdzie zastosowanie m.in. w szkoleniach żołnierzy i e-sporcie

Technologia VR, która do tej pory częściej kojarzona była z rozrywką, znajduje coraz większe uznanie w biznesie, przemyśle, nauce i medycynie. Połączenie grywalizacji z możliwością badania ludzkich odruchów pozwoli na nowy wymiar analizy danych o ciele człowieka. Tworzona przez Polaków gra z wykorzystaniem elementów wirtualnej rzeczywistości może być wykorzystana m.in. w szkoleniach pracowników, ponieważ pozwala na trening w niemal każdych warunkach i z niemal każdymi narzędziami. Sprawdzi się np. w szkoleniach kontrolerów ruchu lotniczego, żołnierzy jednostek specjalnych, ale też w neuromarketingu czy e-sporcie.