Komunikaty PR

Przygotuj się do sezonu budowlanego 2024 z Somfy

2024-04-26  |  14:00
Biuro prasowe

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, rozpoczyna się sezon budowlany. Czym będzie się charakteryzował i z jakimi wyzwaniami będą mierzyć się konsumenci w 2024 roku? Na jakie rozwiązania smart home warto zwrócić uwagę? Somfy podpowiada, o czym pomyśleć, decydując się na budowę.

Budować czy nie budować?

W poprzednich latach, w obliczu pandemii, wysokiej inflacji i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, rynek budowlany zmagał się z wieloma wyzwaniami. Według najnowszych danych zebranych przez unijny urząd statystyczny – Eurostat, w Polsce odnotowano jeden z większych wzrostów cen na rynku nieruchomości, aż o 13%[1]. Od pandemii, koszty materiałów budowlanych rosły i ten trend zaczął ustępować dopiero pod koniec 2023 roku. Na sytuację rynkową i decyzje konsumentów miał również wpływ program rządowy – Bezpieczny Kredyt 2%, wspierający młode osoby, chcące nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Nowy ustawodawca przygotowuje jego następcę, czyli Program Mieszkanie na Start, na który w tym roku ma zostać przeznaczone 350 mln zł, a w najbliższej dekadzie około 21,5 mld zł. W ciągu jednego kwartału przyjmowanych będzie do 15 tysięcy wniosków dotyczących kredytów hipotecznych. Do programu kwalifikują się osoby, które nie posiadają i nigdy nie posiadały własnego mieszkania czy domu jednorodzinnego. Zaplanowany jest także program Kredyt na Start. Jest on skierowany do rodzin z dziećmi, a dopłata będzie obniżała oprocentowanie kredytu do 0 procent w przypadku gospodarstwa domowego, które ma troje lub więcej dzieci. Konsekwencją dotacji może być wzrost popytu na domy jednorodzinne, co prawdopodobnie przełoży się na wzrost ich cen. Jak przewidują eksperci z Pulsu Biznesu, w drugiej połowie roku może on wynieść 6% lub więcej[2].

Obecnie rośnie popularność domów pasywnych czy zeroenergetycznych, które wymagają większych inwestycji na początku, jednak obniżają koszty utrzymania i eksploatacji domu w przyszłości. Nie tylko inwestorzy budujący dom, ale także osoby planujące remonty mogą skorzystać z dotacji na finansowanie efektywnych źródeł ciepła. Dzięki programowi Czyste Powietrze, można otrzymać nawet do 135 tys. złotych w ramach dofinansowania obejmującego kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego i wymienić stare, nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Etapy budowy

Proces budowy domu można podzielić na trzy kluczowe etapy. Stan zero, w którym wylewane są fundamenty oraz stawiane ściany fundamentowe. Kończy się, gdy przeprowadzone zostają przepusty pod instalacje oraz wykonana zostaje wylewka. Następnie zaczyna się stan surowy otwarty (SSO), który obejmuje budowę ścian nośnych, działowych, wylanie stropów oraz wieńców. Przystępuje się też do pokrycia dachu. Ostatnim etapem jest stan surowy zamknięty (SSZ), podczas którego koncentrujemy się na montażu okien, drzwi oraz instalacji elektrycznej w domu. Na tym etapie, istotną rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków odgrywają rozwiązania inteligentnego domu.

Okna stanowią główne źródło energii słonecznej w budynku. Mogą znacznie przyczynić się do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Słońce przechodzące przez szybę do pomieszczenia, generuje średnio 500 W/m2. Ma to ogromny wpływ na bilans cieplny w różnych porach roku oraz na ilość naturalnego światła wpadającego do wnętrza budynku. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na różne parametry techniczne, takie jak współczynnik przenikalności ciepła U, a także na formę zabezpieczenia okien. Jedną z najskuteczniejszych metod jest ciepły montaż. Polega on na instalacji okna w ścianie w sposób uszczelniający mocowanie ramy okiennej w konstrukcji budynku. Ściśle związane są z nimi osłony zewnętrzne, jak na przykład inteligentne rolety lub żaluzje. W przypadku rolet zewnętrznych podtynkowych, konstrukcja zakłada, że będą one umieszczone pod elewacją budynku. Dlatego też, aby odpowiednio zaplanować wysokość otworów okiennych, nadproże, a także ocieplenie i elewację, która powinna całkowicie przykryć skrzynkę rolet, ich montaż należy uwzględnić już na etapie projektu.

Efektywność energetyczna a smart home

Decydując się na budowę domu w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na aktualne wymagania i standardy energetyczne, które zmieniały się w ostatnim czasie. Nowe budynki powinny być bardziej energooszczędne oraz przyjazne dla środowiska. W tzw. rozporządzeniu WT określone zostały wymagania minimalne w zakresie efektywności energetycznej budynków, które są projektowane, budowane albo przebudowywane. Głównym założeniem dyrektywy jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i ekologicznych rozwiązań. Osiągnięcie tego celu umożliwia implementację bardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii cieplnej. O czym pomyśleć? O dobrej izolacji termicznej, odpowiednim doborze materiałów budowlanych, które będzie wyróżniać jak najmniejsza przenikalność cieplna oraz o rodzaju wentylacji. A przede wszystkim o wspomnianej już wcześniej automatyzacji.

Poprzez automatyzację, rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę czy naszą nieobecność w domu. Napęd do rolet RS100 io od Somfy z dwukierunkową komunikacją radiową io-homecontrol® zagwarantuje poprawę komfortu cieplnego domu. Nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej domu, umożliwiając nieinwazyjny montaż również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości doprowadzenia instalacji elektrycznej lub jest to kłopotliwe. Posiada dwie prędkości: standardową i dyskretną, która zapewnia niższy pobór energii. Po integracji napędów z centralą TaHoma switch, za pomocą programu „komfort termiczny”, osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Takie działanie pozwala zredukować od 10 do 30% kosztów zużycia energii cieplnej w okresie zimowym[3]. Natomiast podczas letnich upałów, za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy efektywnie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 4-7°C[4].

Dobrze wyposażyć się też w czujnik słoneczny Sunis WireFree io od Somfy, który mierzy poziom naturalnego światła i przekazuje dane do centrali TaHoma switch. W ten sposób możemy do naszego scenariusza dodać polecenia, aby rolety latem opuszczały się po osiągnięciu określonego stopnia nasłonecznienia, a zimą, kiedy każdy promień słońca jest na wagę złota, odsłaniały i wpuszczały do pomieszczeń przyjemne ciepło. Dodatkowo, można zintegrować go z czujnikiem temperatury wewnętrznej Thermis V2 io.

- Chcąc poprawić efektywność energetyczną swojego domu, warto pomyśleć o rozwiązaniach smart home. Inteligentny termostat, oświetlenie czy automatyczne rolety pozwolą nam kontrolować temperaturę w środku oraz zarządzać zużyciem prądu, również zdalnie, gdy nie ma nas w domu. Mówiąc o takich rozwiązaniach, warto wspomnieć o flagowej serii napędów RS100 Solar io od Somfy. Na nowo zdefiniowały one standardy w automatyce do rolet, łącząc komfort z jakością rozwiązań solarnych. W tym zakresie wiemy, że nasze działania mają znaczenie – automatyka zintegrowana w osłonach zewnętrznych wpływa pozytywnie na bilans energetyczny budynków komentuje Krzysztof Majewski, Country Manager Somfy.

Pozostałe inteligentne rozwiązania dla bezpieczeństwa i wygody

Zainteresowanie się wprowadzeniem inteligentnych rozwiązań smart home już na etapie budowy domu się opłaca! Może to znacząco ułatwić późniejsze procesy oraz zapewnić pełne wykorzystanie potencjału naszej przestrzeni. Dlatego też, już na etapie rozmieszczania instalacji elektrycznych warto rozważyć możliwość implementacji tego systemu, aby uniknąć konieczności późniejszych modyfikacji i dodatkowych kosztów. Nie tylko oszczędzimy energię, ale osiągniemy również większą automatyzację, co przełoży się na poprawę naszego komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa. Jakie rozwiązania jeszcze warto rozważyć? Na pewno odpowiednią instalację do bramy wjazdowej na posesję i furtki tak, aby w przyszłości zainstalować przy nich automatykę, np. Elixo 3S M io comfort od Somfy – napęd, który zapewni pełną kontrolę nad dostępem. Inteligentne rozwiązania domowe obejmują także podwórko, taras i ogrodzenie. Planując budowę, warto zwrócić uwagę na właściwe zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej oraz kwestie odpowiedniego doprowadzenia prądu. Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt każdego domu – dobrze więc pomyśleć o nabyciu inteligentnych systemów alarmowych czy wideodomofonu. Nie tylko podniesie to poziom zabezpieczenia Twojego domu, ale także da poczucie spokoju i kontroli, nawet podczas wyjazdów na rodzinne wakacje dzięki zdalnemu dostępowi przez aplikację.

Więcej informacji na temat korzyści płynących z inteligentnych rozwiązań oraz szczegółów dotyczących produktów można znaleźć na stronie internetowej Somfy.

 


[1] Eurostat, 2024. https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-euro-indicators/w/2-04042024-BP

[2] Puls Biznesu. https://www.pb.pl/na-rynku-domow-zrobi-sie-goraco-1212970

[3] Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).

[4] Badanie TBC dla Francuskiej Federacji Budowlanej: Analiza Wkładu Energetycznego Rolet Okiennych Opracowanie normatywne i regulacyjne. TBC INNOVATIONS jest firmą badawczo-doradczą z 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim. Wyniki mogą się różnić w zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji geograficznej, roku budowy, wyposażenia okien (roleta, osłona przeciwsłoneczna, żaluzja).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wielkopolanie rezerwują mieszkania, deweloperzy budują Biuro prasowe
2024-05-06 | 09:00

Wielkopolanie rezerwują mieszkania, deweloperzy budują

W związku ze spodziewanym programem „Mieszkanie Na Start”, eksperci prognozują, że może zabraknąć mieszkań na sprzedaż, a z pewnością takich w najbardziej pożądanych
Dom Perfekcja w detalach - gresy na elewacjach
2024-04-30 | 01:00

Perfekcja w detalach - gresy na elewacjach

Wyjątkowe właściwości TAS (Tubądzin Airflow System) łączy w sobie piękno z wyjątkową funkcjonalnością. Zastosowanie gresów na elewacjach zapewnia nie tylko estetyczne
Dom Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami
2024-04-29 | 11:00

Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami

Wiosną i latem zdecydowanie mocniej dostrzegamy zalety wyboru domu bądź mieszkania z ogrodem. Choć nie jest to na rynku duży trend, to taką prawidłowość zauważa przedstawiciel firmy More

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Zdrowie

Sport może wspomagać walkę z bezsennością. Osoby aktywne fizycznie mają mniej problemów ze snem

Osoby regularnie podejmujące aktywność fizyczną dużo lepiej śpią – wynika z wieloletniej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu w Reykjaviku. Typ i stopień trudności ćwiczeń nie mają takiego znaczenia jak właśnie regularność. To istotne nie tylko dla promowania higieny snu jako działania korzystnie wpływającego na nasze zdrowie, ale i w kontekście skuteczności terapii, m.in. w chorobach przewlekłych. Tymczasem problemy ze snem zgłasza około 40 proc. dorosłych Polaków.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.