Na przedmieściach, w towarzystwie przyrody
Nowy Gruszczyn to najnowszy projekt mieszkaniowy dewelopera Sky Investments. W Gruszczynie, przy ulicy Katarzyńskiej powstaje I etap osiedla, czyli 7 domów w zabudowie bliźniaczej. To jednocześnie 14 lokali mieszkalnych. Deweloper proponuje domy o powierzchni 141,00 i 135,06 mkw. Taki metraż gwarantuje dużą przestrzeń z klasycznym podziałem na strefę dzienną i nocną. Na parterze znajduje się przestronny salon, kuchnia ze spiżarnią, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze dostępne są 3 sypialnie, łazienka oraz 2 garderoby. Do każdego z lokali przynależy również ogród oraz 2 miejsca postojowe od frontu. W pierwszych etapach inwestycji ogrody mają ekspozycje zachodnią, czyli z optymalną ilością światła. Zakończenie I etapu planowane jest już na II kwartał 2023 roku, a w sprzedaży zostały 3 ostatnie domy. Co istotne, przed realizacją tego etapu, zakończy się również przebudowa ulicy Katarzyńskiej, a tym samym mieszkańcy osiedla zyskają komfortowy dojazd.
Niezaprzeczalnym atutem inwestycji jest jej lokalizacja. Gruszczyn mieści się na terenie gminy Swarzędz, około 8 km od Poznania. Położenie osiedla gwarantuje poczucie prywatności, spokój, ciszę i bliższy kontakt z naturą. Tuż obok osiedla, około 300 m znajduje się urokliwa Dolina Cybiny. Tereny te są w części obszarem Natura 2000, czyli objęte programem, którego celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. To podnosi walory okolicy i daje gwarancję sąsiedztwa unikatowej przyrody. Nie brakuje też tras rowerowych i ścieżek biegowych. Nieopodal inwestycji znajduje się Jezioro Swarzędzkie, a nieco dalej rozpoczynają się tereny Puszczy Zielonka. Droga do stolicy Wielkopolski zajmuje autem kilkanaście minut. Sprawnie można dotrzeć również do autostrady A2, czy trasy S5. Funkcjonuje również komunikacja miejska, a w pobliskiej Kobylnicy znajduje się stacja PKP linii kolejowej Poznań-Gniezno. W roku 2022 rozpoczęto tu budowę bezkolizyjnego przejazdu pod torami, co zwiększy bezpieczeństwo oraz zapewni sprawniejszą komunikację samochodową w tej części aglomeracji. Z kolei położony około 3 km od Gruszczyna Swarzędz to szkoły, przedszkola, apteki, markety, lokale usługowe, czy restauracje.

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.