Komunikaty PR

Mostki termiczne – pułapka dla termoizolacji

2023-03-16  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Jeśli chcesz sobie wyobrazić, jak działa termoizolacja, pomyśl o termosie, który utrzymuje temperaturę wewnątrz. Żeby to było możliwe, termos musi być szczelny. Izolacja termiczna - też, ale w tym przypadku logika skłania do pytań: przecież dom ma choćby okna czy drzwi, izolacja musi zatem być “przerwana”. Jak zatem zachować tę szczelność?

- Szczelność izolacji cieplnej trzeba definiować tak: musi uniemożliwiać „ucieczkę” ciepła z domu w sposób maksymalny, jaki jest możliwy do osiągnięcia w konkretnych warunkach - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, która produkuje styropian - najpopularniejszy materiał ociepleniowy.

Maksymalny sugeruje, że nie jest to poziom całkowity. Tak faktycznie jest i trzeba mieć tego świadomość. Miejsca, przez które ciepło może się przedostawać na zewnątrz, to tzw. mostki termiczne. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można znacząco je ograniczyć - a to oznacza, że trzeba rozumieć, gdzie mogą powstać i jak można temu zapobiec.

Przerwa przerwie nierówna

Mostek termiczny to inaczej także przerwa w izolacji. Wystarczy, że np. ściana jest przewiercona z jakiegoś powodu. Może to być miejsce na śrubę czy odpływ rury. I już powstaje “okazja” do ucieczki ciepła. Tego rodzaju mostki termiczne nie są dużym problem - na szczelność domu patrzy się całościowo, więc przy prawidłowym wykonaniu termoizolacji i wykorzystaniu odpowiednich materiałów dom będzie spełniał i oczekiwania mieszkańców (zarówno pod kątem komfortu mieszkania, jak i oszczędności w rachunkach), jak i normy budowlane.

Ale tu dochodzimy do drugiego rodzaju mostków termicznych. Tych, które mogą mieć poważniejsze skutki. Po pierwsze - nawet najbardziej geometryczna bryła domu wymaga dopasowania izolacji, a więc przycięcia jej i łączenia. Te potencjalnie ryzykowne miejsca w domu to np.:

  • wycięcia na okna i drzwi
  • połączenia stropu i dachu ze ścianami zewnętrznymi
  • połączenia balkonów czy tarasów ze ścianami
  • połączenia ścian, piwnic itd.

Po drugie - izolację termiczną układa się z płyt, więc i tu powinna włączyć się ostrożność przy ich łączeniu. Eliminacja mostku termicznego zależy zatem od dwóch czynników. Od prawidłowego wykonania termoizolacji oraz od prawidłowego doboru materiału ociepleniowego.

- Weźmy przykład piwnicy. To miejsce, blisko gruntu, gdzie jest wilgotno i zimno. Nieszczelna izolacja to zatem nie tylko niepotrzebna utrata ciepła, ale i ryzyko przedostania się wilgoci, która może uszkodzić budynek, nie mówiąc już o szkodliwym wpływie na zdrowie domowników. Musimy zatem wybrać materiał, który został zaprojektowany specjalnie do ocieplania piwnic czy fundamentów. W naszym przypadku są to takie styropiany jak Fundamin czy Hydromin, które mają nie tylko bardzo dobre parametry izolacyjne, ale i są dodatkowo bardziej odporne na działania wody i wilgoci. Kiedy mamy dobry materiał, trzeba go ułożyć bez błędów - wskazuje Dariusz Pruszkowski.

Powszechne błędy

Na czym może polegać wadliwe wykonania termoizolacji? Dla przykładu trzy najbardziej powszechne błędy.

Pierwszy to narażenie płyt styropianowych na utratę części swoich właściwości np. poprzez wystawienie ich na niekorzystne warunki atmosferyczne. Prace ociepleniowe powinny się odbywać w określonych temperaturach - nie powinno być zimniej niż 5 stopni Celsjusza, ani cieplej niż 25 stopni. A płyty nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Trzeba je przewozić i przechowywać w fabrycznych, nieuszkodzonych opakowaniach. Warstwa ocieplenia powinna też być od razu przykryta warstwą wykończeniowa.

Drugi błąd to niewłaściwe dobranie materiałów takich, jak np. zaprawa klejowa, które powinny współpracować ze styropianem. Szukanie np. tańszej zaprawy klejowej może okazać się fałszywą oszczędnością. Lepiej myśleć o termoizolacji jako o systemie i kierować się zaleceniami producenta.

Trzeci rodzaj błędów związany jest z wykonaniem izolacji. Płyty mogą być niestarannie ułożone, źle zespole z podłożem, mogą pojawić się szpary itd. Bardzo istotne jest układania płyt na tzw. mijankę - chodzi o to, by krawędzie płyt nie tworzyły długich linii. Trzeba także pilnować, by płyty „mijały się” z krawędziami okien i drzwi. - Te wszystkie zasady nie powinny nas jednak przestraszyć. Trzeba je znać, ale jednocześnie mieć świadomość, że naprawdę uniknięcie błędów jest proste, w zasięgu ręki - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Ostatnia szansa, by zamieszkać na Rodzinnych Podolanach Biuro prasowe
2023-03-22 | 09:00

Ostatnia szansa, by zamieszkać na Rodzinnych Podolanach

Każda firma deweloperska ma inwestycję, która z czasem staje się jej wizytówką i wyznacza standard jakości w branży. Ważne jest nie tylko wykonanie, czy terminowość, ale
Dom Rodzinny Zakątek – w pięknej okolicy, w „starych” cenach.
2023-03-22 | 08:00

Rodzinny Zakątek – w pięknej okolicy, w „starych” cenach.

Rodzinny Zakątek to kompleks domów w zabudowie szeregowej, położony na terenie Błażejewa, 20 minut od Poznania. Inwestycja składa się z czterech gotowych już i zamieszkałych
Dom JAGA – W STRONĘ INNOWACJI
2023-03-21 | 16:00

JAGA – W STRONĘ INNOWACJI

INNOWACYJNOŚĆ to podstawa postrzegania świata, tworzenia i prowadzenia biznesu oraz ważna część filozofii marki Jaga. Innowacyjność rozumiana jest przez Jana Kriekelsa jako wprowadzanie

Więcej ważnych informacji

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.

Farmacja

Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów. Ciężka, wysiękowa postać tej choroby (nAMD) może prowadzić do szybkiej i całkowitej utraty wzroku. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno, m.in. z tego względu, że Polacy nie mają w zwyczaju regularnego badania wzroku. Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie. – Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.