Jak zaaranżować zieleń w małym i dużym ogrodzie
Tok Tok
Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl
Zastosowanie betonowych donic, palisad, obrzeży oraz murków to doskonały sposób na uporządkowanie zieleni w ogrodzie i strefie wejściowej na posesję. Z pomocą betonowych elementów małej architektury możemy również w łatwy sposób wzbogacić projekt aranżacji przestrzeni. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Pomimo faktu, że strefa wejścia i ogród posiadają nieco inne funkcje, betonowe elementy sprawdzają się idealnie w każdej z tych przestrzeni. Przede wszystkim dlatego, że beton jest niesłychanie pożądanym materiałem wykończeniowym w nowoczesnych aranżacjach. Ponadto jego neutralna kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości w zestawieniu z żywą zielenią pozwala uzyskać tak ceniony we współczesnej architekturze efekt kontrastu. Elementy betonowe mają również tę istotną zaletę, że sprawdzają się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i w bardziej kieszonkowych realizacjach. Zobaczmy, które z nich najlepiej zastosować planując zieleń w strefie wejścia.
Zielono już od frontu
Strefa wejściowa to zazwyczaj część posesji, która znajduje się najbliżej ulicy. W jej granicach umiejscowione są zwykle podjazd, ścieżka prowadząca z chodnika pod same drzwi oraz niewielka przestrzeń zielona. Najczęściej jest to krótko przystrzyżony trawnik, aczkolwiek zdarza się, że w strefie wejściowej można znaleźć także kwiaty i drzewa. Żeby oddzielić je od miejsc, w których przemieszczają się ludzie i pojazdy, a tym samym uchronić przed przypadkowym uszkodzeniem, warto zastosować obrzeża lub palisady. W ten sposób można stworzyć oryginalną rabatę lub osłonę. Do jej budowy można wykorzystać na przykład moduł L-ka Tigela. Ma on kształt litery „L”, co zapewnia duże możliwości aranżacyjne. W zależności od tego, na którym boku go ułożymy, możemy uzyskać rabaty lub donice o niższych lub wyższych krawędziach. Perfekcyjnie w roli granicy pomiędzy pasem zieleni a chodnikiem czy podjazdem sprawdzają się też palisady, takie jak Zen czy Hestra. Pomocne w tym przypadku będą w szczególności niższe elementy o wysokości 30, 40 i 60 cm. Obydwa te produkty są gotowymi rozwiązaniami zaprojektowanymi z myślą o nowoczesnych aranżacjach charakteryzujących się stonowanymi kolorami, a świadczy o tym ich kolorystyka utrzymana w szarościach i brązach oraz faktury podkreślające „betonowy” charakter. Rabaty to rozwiązania przewidziane do miejsc, gdzie dysponujemy znaczną powierzchnią w strefie wejściowej. W sytuacji, gdy jest ona niewielka, jednym sposobem na umieszczenie w niej „zielonego akcentu” będą donice, takie jak na przykład Tigela. Swoim kształtem przypominają one sześcian, są minimalistyczne w formie i dostępne w dwóch modnych szarościach: grafitowej i stalowej. Możemy w nich zasadzić zimozielone rośliny, trawy albo… cokolwiek, co się nam tylko zamarzy.
Pełen wachlarz możliwości w dużym ogrodzie
O wiele ciekawsze możliwości w zakresie aranżacji zieleni zapewnia ogród. Oczywiście wiele zależy od jego powierzchni. Im jest ona większa, tym bardziej możemy puścić wodze naszej fantazji. W ogrodzie donice, takie jak wspomniana wcześniej Tigela, nie tylko rozmieścimy punktowo, ale również zbudujemy z nich kaskady położone wzdłuż biegu schodów prowadzących na taras. Z kolei z palisad możemy wznieść donice o różnej wysokości, akcentując tym samym ważność poszczególnych detali czy roślin w aranżacji. Palisada Hestra to idealna propozycja dla kompozycji zdominowanych przez minimalizm i ascetyzm form, gdzie pożądany i eksponowany jest betonowy charakter. Do budowy rabat możemy użyć również murków, takich jak Albero. Doskonale odnajduje się on w każdym ogrodzie. Przypomina murki graniczne podobne do tych, które budowano w średniowieczu na granicy posesji czy posiadłości. Elementy służące do budowy murka Albero przypominają kamień, w związku z czym murek ten może być wykorzystany w nowoczesnych projektach, w których stawia się na naturalne materiały, ale także w sielskich i rustykalnych aranżacjach, które wspaniale dopełnia. Hestra i Albero nadają się doskonale nie tylko do budowy rabat i donic. Dzięki nim stworzymy również wizualną granicę pomiędzy strefami w ogrodzie, oddzielając na przykład przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku od ogródka warzywnego czy ziołowego. Mogą pełnić również funkcję ścianki ogrodowej stanowiącej granicę rabaty w pagórkowatym terenie. Jednak nie we wszystkich ogrodach mamy tak szerokie możliwości aranżacji przestrzeni z użyciem betonowych elementów.
Pomysł na zieleń w miniprzestrzeni
W mini ogrodach, które są standardem w bliźniaczej i szeregowej zabudowie domów w dużych miastach, niestety nie zrealizujemy złożonych kompozycji i projektów z uwagi na ograniczoną powierzchnię działek . W tego rodzaju ogrodach do aranżacji zieleni nadają się donice oraz gazony. Można ich użyć punktowo lub zbudować z nich wertykalne ogrody. Doskonale do wznoszenia takich konstrukcji nadaje się na przykład gazon Abax. To prefabrykowany element o wymiarach 40x60 cm oraz wysokości 25 cm. Jego charakterystyczną cechą jest paskowany deseń na bokach oraz drobno utwardzana faktura o „betonowym wyglądzie”. Abax występuje w trzech kolorach: brązowym, stalowym i grafitowym. Umożliwia to budowanie wielokolorowych lub jednolitych „murów”, które przy odpowiednim doborze roślin potrafią przerodzić się w prawdziwe zielone kaskady. Jeszcze więcej możliwości kompozycyjnych można uzyskać, wysuwając wybrane elementy poza lico ściany i tym samym tworząc dodatkowe donice. Wszystko to sprawia, że kompozycje Abax cechują się dużą oryginalnością, którą można dodatkowo uatrakcyjnić wybierając niesztampowe rośliny.
Elementy betonowe mają szerokie zastosowanie w dziedzinie kształtowania zieleni zarówno w niewielkich, kieszonkowych ogrodach, jak i w dużych aranżacjach. Do dyspozycji mamy cały arsenał betonowych elementów, takich jak donice, palisady, murki czy obrzeża. To, w jaki sposób ich użyjemy, zależy tylko od nas. W połączeniu z odpowiednimi roślinami stworzą unikatową i dedykowaną naszym potrzebom przestrzeń.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk
Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.
Bankowość
Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje

Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.