Komunikaty PR

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą? Poradnik krok po kroku

2023-11-20  |  12:45
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Konieczność dokładnego przygotowania powierzchni, presja czasu, precyzja – to tylko kilka czynników, które powodują, że wykonanie wylewki samopoziomującej nie należy do najłatwiejszych zadań. W obliczu wyzwania warto dowiedzieć się, w jaki sposób, krok po kroku odpowiednio wykonać podkład pływający, by cieszyć się równą podłogą przez wiele lat.

Wylewka samopoziomująca, zwana również masą samorozlewną, to rodzaj mieszanki budowlanej stosowanej do wygładzania i wyrównywania podłóg przed położeniem warstwy wierzchniej np. płytek ceramicznych, paneli, parkietu czy wykładziny dywanowej. Wylewka samopoziomująca jest odpowiednia do wyrównywania starej nierównej powierzchni, jak i do tworzenia nowego, samonośnego podkładu. Prawidłowo przygotowany podkład to podstawa do dalszych etapów prac, np. aplikacji hydroizolacji w pomieszczeniach mokrych.

Decydując się na wyrównanie podłoża, można skorzystać z wylewki samopoziomującej lub metod tradycyjnych w postaci podkładów gęstoplastycznych. W większości przypadków warto jednak postawić na masę samorozlewną, ponieważ ta jest łatwiejsza i szybsza w aplikacji, tworzy gładką i stabilną powierzchnię, rozlewa się równomiernie. Wylewki samopoziomujące bardzo dobrze sprawdzają się jako podkłady na ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaje wylewek

Na rynku dostępne są podkłady cementowe i anhydrytowe. Cementowe podkłady dzielimy na gęstoplastyczne (metoda tradycyjna z użyciem listew prowadzących) oraz samorozlewne.

Samorozlewne wylewki na bazie cementu odznaczają się wysoką twardością i wytrzymałością, można je stosować w pomieszczeniach mokrych. Z kolei wylewki anhydrytowe są łatwe w aplikacji - rozlewne, plastyczne i proste w rozrabianiu, ale należy pamiętać, że nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach mokrych, gdyż anhydryt jest rodzajem gipsu.

Na rynku pojawił się również nowy rodzaj podkładów, który łączy najlepsze cechy wylewek cementowych i anhydrytowych - podkłady hybrydowe. Dzięki synergii wiązań cementowych i mineralnych hybrydy są łatwe w aplikacji, tworzą trwałą i gładką powierzchnię, która nie wymaga szlifowania, stosowania listew prowadzących czy ściągania masy łatami. Przykładem takiej wylewki samopoziomującej jest hybrydowy ATLAS MMS60.

Nowość z oferty ATLAS poza właściwościami samopoziomującymi posiada innowacyjne rozwiązania: IQ KOLOR, który umożliwia kontrolę postępu wysychania podkładu oraz GRAFEN TECHNOLOGY, gdzie dzięki zawartości grafenu podkład zapewnia wysoką przewodność cieplną na ogrzewaniu podłogowym.

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą - KROK PO KROKU

(na przykładzie ATLAS MMS 60, na ogrzewaniu podłogowym)

Podkład samopoziomujący możemy aplikować maszynowo lub ręcznie. Jeśli przystępujesz do pracy ręcznej, postępuj według poniższych kroków:

KROK 1 - PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI

Przygotuj: wiadro do wymieszania masy, kołki lub repery do wyznaczenia poziomu wylewki, poziomnicę laserową, miarkę, tepownicę (przy grubszej warstwie masy) oraz wałek kolczasty.

 

KROK 2 - PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie powierzchni, która powinna być czysta, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, olej, farba czy stare kleje. W tym miejscu warto pamiętać o naprawie pęknięć i zarysowań podłoża (np. za pomocą ATLAS EPO-S), które mogą przenieść się na podkład. Przed wylaniem wylewki podłoże musi być dokładnie zagruntowane (np. ATLAS Uni-Gruntem).

 

KROK 3 - WYZNACZENIE POZIOMU

W pomieszczeniu, w którym już wcześniej rozprowadzono instalację ogrzewania podłogowego, należy za pomocą poziomnicy i miarki sprawdzić najniższy i  najwyższy punkt podkładu. Kolejny krok to rozstawienie reperów.  Ważne, by zacząć od najwyższego punktu i tam ustawić talerzyk repera na wysokość 3,5 cm nad górną krawędzią rurki ogrzewania podłogowego. Rozstaw pomiędzy reperami nie powinien przekraczać 2 m.

 

KROK 4 - PRZYGOTOWANIE MASY

Bardzo ważne, by podczas przygotowywania masy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. W przypadku ATLAS MMS 60 należy wymieszać między 3,75 a 4,25 litra wody z 25 kg suchej mieszanki. 

 

KROK 5 - APLIKACJA

Przygotowaną masę należy równomiernie rozlać do wyznaczonego wcześniej poziomu. Zaczynamy od najdalej położonego miejsca w stosunku do drzwi wejściowych. Czynność należy wykonywać równoległymi pasami, unikając przerw w wylewaniu i przemieszczając się do wyjścia. Przy zastosowaniu MMS 60 wykonawca ma ok. 45 minut, by wylać, wyrównać i odpowietrzyć zaprawę. Gdy powierzchnia podkładu osiągnie poziom wyznaczony przez repery, należy zakończyć układanie podkładu.

 

KROK 6 - WYRÓWNANIE I ODPOWIETRZANIE

W zależności od wielkości i grubości podkładu można skorzystać z tepownicy bądź wałka kolczastego. Tepowanie podkładu trzeba przeprowadzać w dwóch prostopadłych kierunkach - zapewnia to właściwe rozprowadzenie, poziomowanie i odpowietrzanie podkładu.

Dobrze wykonany podkład z użyciem ATLAS MMS 60 jest gładki i nie wymaga szlifowania. Od razu po aplikacji ma jednolity, fioletowy kolor, który z czasem jaśnieje. Gdy kolor będzie jasny i jednolity można przystąpić do dalszych prac. Nie należy przyspieszać naturalnego procesu wysychania podkładu poprzez wietrzenie czy dogrzewanie. Uwaga! To może spowodować samoistne pęknięcia podkładu.

Instrukcję wykonania wylewki samopoziomującej w formie video można znaleźć pod adresem: wylewka na ogrzewanie podłogowe MMS 60. Krok po kroku. - YouTube

Podkłady samorozlewne są doceniane przez Wykonawców głównie za ich parametry robocze. Ważny jest więc wybór odpowiedniego produktu uwzględniając przeznaczenie pomieszczenia, stan podłoża oraz warstwę wykończeniową. Podkłady hybrydowe, które są nowością na rynku mają tę przewagę, że posiadają zalety wylewek cementowych i anhydrytowych. To nie tylko wygodne rozwiązanie podczas pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo trwałości podkładu na lata.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom NOWOŚĆ! Preizolowane systemy elastycznych rurociągów AustroPUR i AustroPEX - efe Biuro prasowe
2023-11-29 | 09:05

NOWOŚĆ! Preizolowane systemy elastycznych rurociągów AustroPUR i AustroPEX - efe

Austroflex to system rurociągów do różnego rodzaju instalacji ciepłowniczych oraz wodociągowych zapewniający wygodny i sprawny proces montażu. Gotowe warstwy izolacyjne
Dom Nowoczesne ocieplenie domu
2023-11-23 | 11:00

Nowoczesne ocieplenie domu

Efektywne zarządzanie energią w budynku nie jest możliwe bez szczelnej warstwy termoizolacji. Dzięki piance natryskowej Soudafoam SPF firmy Soudal zatrzymamy ciepło w domu. Poliuretanowa
Dom Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych
2023-11-21 | 12:00

Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych

Komfort akustyczny użytkowania danej przestrzeni zależy m.in. od właściwie dobranej maty podkładowej pod panele. Oferta podłóg obejmuje zarówno twarde podłogi (podłogi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika

Polacy mają problem z prawidłowym wskazaniem elektroodpadów i nie do końca wiedzą, gdzie oddawać takie zużyte sprzęty – pokazuje badanie agencji badawczej Zymetria na zlecenie RLG. 34 proc. badanych przyznało, że zdarzyło im się źle zutylizować wyrzucane elektroodpady. Odpady, które najczęściej trafiają w nieodpowiednie miejsce, to m.in. kable, ładowarki czy słuchawki. – Podobnie jest z różnego rodzaju golarkami, lokówkami, zabawkami na baterie i innymi małymi sprzętami, czyli tym, co niebawem będziemy kupować pod choinkę – zauważa Monika Wyciechowska z RLG w Polsce. Jak wskazuje, ponad połowa Polaków nie wie, że starych sprzętów nie wolno wyrzucać do pięciu frakcji, ale trzeba je oddać do specjalnych punktów zbiórki.

Partner serwisu

Edukacja

Demografia, zdrowie, edukacja i ekologia. Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla rozwiązywania najbardziej palących problemów

O pozytywnym wpływie technologii na biznes mówi się od dawna, za czym idą rosnące z roku na rok inwestycje przedsiębiorstw w ten obszar, m.in. chmurę czy sztuczną inteligencję. Coraz częściej nowe technologie znajdują także zastosowanie w rozwiązywaniu palących problemów globalnych. Pracują nad nimi zarówno duże korporacje, naukowcy i studenci, jak i start-upy z całego świata. – Nowe technologie posiadają ogromny potencjał w przekształcaniu i wspieraniu kluczowych obszarów społeczno-gospodarczych, takich jak edukacja, zdrowie, środowisko i gospodarka – mówi Alicja Tatarczuk z Huaweia. Koncern szuka takich innowacyjnych pomysłów wśród młodych naukowców w swoim konkursie Tech4Good, który jest częścią programu Seeds for the Future.

Handel

Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

Digitalizacja i nowe technologie stają się głównym motorem rozwoju branży restauracyjnej, a rozwiązania technologiczne – takie jak kody QR, kioski samoobsługowe, cyfrowe menu czy systemy AI wspierające sprzedaż – coraz powszechniej pojawiają się w stacjonarnych restauracjach, usprawniając ich funkcjonowanie i przyciągając klientów. – Niewątpliwie technologia będzie nadal zmieniać sektor gastronomiczny. Im lepsze interakcje z klientem, tym częściej korzysta on z naszych usług – mówi Luis Comas, CEO AmRestu, operatora m.in. marek: KFC, Starbucks, Pizza Hut i Burger King, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.