Jak przeszklenia pomagają zmniejszyć hałas?
Pilkington IGP
ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com| |Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl
Codziennie jesteśmy narażeni na działanie hałasu, który na dłuższą metę działa szkodliwie – powoduje problemy ze słuchem czy zwiększa ryzyko chorób. Istnieje wiele sposobów jego ograniczenia – jednym z najskuteczniejszych jest szkło dźwiękochłonne.
Jak hałas wpływa na zdrowie
Hałas jest jednym z największych zagrożeń współczesnego świata. Jest wszechobecny, ciężki do zwalczenia i może powodować poważne problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, w Europie na działanie hałasu drogowego o natężeniu większym niż 55 dB narażonych jest 125 milionów ludzi[1].
Oprócz zanieczyszczenia powietrza czy wody, coraz głośniej mówi się o zanieczyszczeniu dźwiękowym. Niepożądane dźwięki o dużej głośności i natężeniu to zagrożenie nie tylko dla zmysłu słuchu, ale również innych aspektów zdrowia. Poziomy hałasu przekraczające 65 dB to zwiększone ryzyko nadciśnienia, zawału serca czy udaru. Spędzenie ośmiu godzin w środowisku, w którym hałas przekracza 85 dB może prowadzić do utraty słuchu.
Długotrwała ekspozycja na działanie hałasu powoduje również problemy ze zdrowiem psychicznym, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Powoduje również problemy ze snem, które mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Hałas utrudnia zaśnięcie i zaburza rytm snu, co przekłada się na niewłaściwą gospodarkę hormonalną oraz zmniejszoną odporność organizmu, która może poskutkować chorobami.
Prawo a hałas
Walka z hałasem jest trudna i uciążliwa, gdyż nie można go wyeliminować całkowicie, a jedynie ograniczać. Pokazuje to efekt Lombarda – przebywając w głośnym środowisku, będziemy głośniej mówić, żeby zostać dobrze zrozumianym, ale przyczynimy się w ten sposób do zwiększenia ogólnej głośności, co doprowadzi do konieczności jeszcze głośniejszej rozmowy itd. Dobrze widać to na przykładzie ptaków – te mieszkające w miastach śpiewają głośniej niż te z lasów, gdyż muszą przebić się przez hałas[2].
Unijna Dyrektywa 2002/49/WE głosi, że dopuszczalny poziom hałasu w porze dziennej (6:00-22:00) w terenie zabudowanym nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w nocy nie może być wyższy niż 50 dB. Z hałasem walczy się instalując m. in. ekrany akustyczne, które pochłaniają fale dźwiękowe pochodzące z ruchu drogowego. Można go ograniczać również we własnym domu – najłatwiej za pomocą odpowiedniego przeszklenia.
Szkło w oknach, ciszej w domu
Szkło dźwiękochłonne to specjalny rodzaj szkła laminowanego, którego głównym celem jest wytłumienie dobiegających z zewnątrz fal dźwiękowych. Czynnikami decydującymi o skuteczności redukcji natężenia dźwięku są grubość szklanych tafli oraz znajdującej się między nimi folii wykonanej z PVB (poliwinylobutyralu).
Przykładem szkła wykonanego w tej technologii jest Pilkington Optiphon™. Jest to bezpieczne szkło laminowane zaprojektowane z myślą o polepszeniu izolacyjności akustycznej wnętrza. Parametry akustyczne szkła określa współczynnik Rw, który informuje o izolacyjności akustycznej przegrody i wyrażany jest w decybelach. Dla pojedynczych szyb laminowanych Pilkington Optiphon™ w zależności od grubości możemy osiągnąć współczynnik Rw nawet do 43 dB, w przypadku szyb zespolonych jedno i dwukomorowych możemy uzyskać współczynnik Rw do około 50 dB. Pamiętać należy, że izolacyjność akustyczną określa się na podstawie skali logarytmicznej – zmniejszenie hałasu o 10 dB będzie przez słuchacza odbierane jako redukcja o połowę.
Badania pokazują, że przebywanie w cichym środowisku to mniejsze ryzyko problemów ze słuchem, chorób serca, stresu czy depresji. Poza tym warto czasami odpocząć od zgiełku i hałasu współczesnego świata, przebywając w ciszy. Szkło dźwiękochłonne pomaga w jej osiągnięciu, zapewniając nie tylko barierę przed niechcianymi dźwiękami, ale również spokój ducha.
KONIEC
O firmie:
NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.
Kontakt dla dziennikarzy:
Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP
tel.: +48 22 548 75 03
e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com
[1] https://ec.europa.eu/environment/noise/europe_en.htm
[2] https://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120222132930.htm
EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.