Fasada tylko do izolacji ścian zewnętrznych? Biały, znaczy uniwersalny
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Optymalnie do najbardziej efektywnej, kompleksowej termoizolacji warto użyć różnego rodzaju płyt styropianowych, specjalnie dedykowanych konkretnym potrzebom. Jednak nie zawsze – z różnych przyczyn – jest to możliwe. Niezbędny jest wówczas styropian o wszechstronnych właściwościach, który można zastosować na różnych powierzchniach.
Najbardziej uniwersalnym styropianem jest biały, fasadowy. Zgodnie z nazwą najczęściej stosowany jest do ocieplania fasad. Dzięki swoim licznym właściwościom Styropmin Fasada PRO λ 70 ma jednak szersze zastosowanie niż to wynika z nazewnictwa.
Ocieplenie i estetyka
Styropmin Fasada PRO λ 70 jest styropianem elewacyjnym najwyższej klasy pośród białych styropianów na ściany. Jest to materiał o podwyższonych parametrach użytkowych. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na zginanie ≥ 115 kPa oraz na rozrywanie ≥ 100 kPa i bardzo dobrą lambdą - (λD) ≤ 0,038 [W/(m•K)]. Znosi naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu CS(10) ≥ 70 kPa. Obciążenie użytkowe płyt sięga 2,1 t/m2. Istotne jest także, że w reakcji na ogień posiada oznaczenie Euroklasa E.
Przy ocieplaniu elewacji stosowany jest jako izolacja:
- ścian szkieletowych i warstwowych,
- ścian metodą „lekką suchą” lub „lekką mokrą” ETICS, BSO,
- szczelin dylatacji ścian zewnętrznych.
- Walorem naszych styropianów fasadowych jest nie tylko wysoka ich termoizolacyjność. Warto wiedzieć, że częściowo przyczyniają się także do estetycznego wyglądu budynku. W Styropminie mamy bowiem możliwość produkcji różnorodnych zdobień elewacji – m.in. gzymsów czy faset – podkreśla Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Więcej możliwości
Niska lambda, a co za tym idzie bardzo dobra termoizolacja daje w przypadku płyt Styropmin Fasada PRO szeroki wachlarz możliwości do ich wykorzystania. - Jednym z podstawowych parametrów styropianu jest współczynnik przewodzenia ciepła. To w dużej mierze od niego (w połączeniu z grubością warstwy styropianu) zależy poziom zatrzymywania ciepła w domu. Współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambda (λ), jest zawsze podany w specyfikacji produktu. Sprawdzając go, musimy pamiętać jedno: im jest niższy, tym lepiej izoluje, czyli więcej ciepła zostaje w pomieszczeniu. Styropiany Fasada λ Pro mają współczynnik przewodzenia ciepła w przedziale λ ≤ 0,042 – λ ≤ 0,038 – dodaje Dariusz Pruszkowski.
Dlatego fasadowe styropiany Styropminu z powodzeniem można zastosować także do izolacji:
- podłóg na legarach,
- podłóg i poddaszy strychów użytkowych oraz nieużytkowych w budownictwie mieszkalnym oraz użyteczności publicznej,
- podłóg na gruncie o małych obciążeniach,
- stropów od spodu przy metodzie lekkiej mokrej
- wewnętrznych ścianek działowych.
Płyty te można montować również na wieńcach, nadprożach, ościeżach oraz innych miejscach narażonych na powstawanie mostków cieplnych. – Warto szczególnie pamiętać o mostkach termicznych, powstających na elewacji czy w innych miejscach, gdzie ciągłość izolacji termicznej została zaburzona bądź przerwana np. przy łączeniu elementów przegród - balkonu ze stropem, przy oknach, drzwiach czy wieńcach i nadprożach. Nie da się ich całkowicie uniknąć, ale można i trzeba dążyć do maksymalnego ograniczenia. Ich zignorowanie może powodować poważne straty ciepła w czasie eksploatacji domu – podkreśla Dariusz Pruszkowski.
Latem łatwiej
Oprócz licznych właściwości tego styropianu, które pozwalają na jego szerokie zastosowanie w budownictwie, zyskuje on również przewagę białym kolorem, który tym samym ułatwia pracę w słoneczne dni. Płyty grafitowe, niewątpliwie mają lepsze właściwości izolacyjne, ale szczególną uwagę należy przyłożyć do ich bezpiecznego przechowywania i pracy w warunkach chroniących je przed promieniowaniem słonecznym, mogącym powodować ich uszkodzenie. W przypadku styropianu białego, jakiem jest Fasada PRO 70, wystarczy jedynie pamiętać, aby zabezpieczyć go przed wilgocią, a remont zewnętrzny wykonywać w temperaturach od 5 do 25°C.

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.