Ekologiczne postanowienia noworoczne - co zrobić, aby się z nich wywiązać?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
To już nie opinie czy przeświadczenia. Klimat ulega zmianie, a nasze środowisko zaczyna znajdować się w coraz większym zagrożeniu. To ostatni moment na to, aby zmienić swoje codzienne nawyki i zatroszczyć się o planetę. Czy aby to zrobić, konieczne są drastyczne zmiany?
Media, celebryci i influencerzy wciąż nakłaniają nas do zmiany życia na bardziej eco. W tej dziedzinie naprawdę warto posłuchać ich zdania. To nie moda — to starania, które wszyscy musimy podjąć, aby zapobiec katastrofie. Początek nowego roku to czas postanowień i planowania zmian, jakie chce się wprowadzić w nadchodzących miesiącach. Może to więc najlepszy czas na wprowadzenie nowych eco nawyków do naszej codzienności?
Bidon i materiałowa torba — podstawowe atrybuty do eco zmiany
Od czego zacząć? Ograniczenie jazdy samochodem może dla wielu być wyświechtanym banałem, jednak to kwestia, o której zawsze warto przypominać. Emisja CO2 wciąż rośnie, a prawie 30% z niej pochodzi z sektora transportu. Te dane dają do myślenia i inspirują do rozważenia zmiany środka transportu. Kolejną pozycją na liście noworocznych ekologicznych postanowień jest ograniczenie plastiku. W Polsce zużywa się go aż 3,5 mln ton rocznie — nie ulega wątpliwości, że powinniśmy zrobić co w naszej mocy, aby ta liczba nie utrzymała się na tak wysokim poziomie. Zaopatrzenie się w torbę wielokrotnego użytku czy też nabycie bidonu w celu zmniejszenia plastikowych butelek to kroki, od których dobrze zacząć ekologiczne przyzwyczajenia. To jednak nie musi być koniec planowanych zmian. Ograniczenie produktów mięsnych oraz rozsądne zakupy odzieżowe to kolejne nawyki, których wyrobienie ma ogromny wpływ na nasze środowisko. To przecież te dwa sektory — branża odzieżowa oraz produkcja przetworów mięsnych — w olbrzymim stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Czy to oznacza, że na dobre musimy zrezygnować z odwiedzania galerii handlowej lub jedzenia mięsa? Niekoniecznie. Zakup jednych porządnych spodni zamiast pięciu gorszej jakości i parę wegetariańskich obiadów w tygodniu to już coś. Gdzie jeszcze szukać obszarów na eko zmiany w 2020 roku?
Zacznijmy od naszych domów
Nie da się ukryć, że współczesne domostwa potrzebują sporej ilości energii elektrycznej. Oświetlenie, sprzęty kuchenne, pralka, telewizor... To tylko niektóre z obiektów, które do pracy potrzebują nie mało prądu. To nie tylko problem, z którym musi poradzić sobie domowy budżet, ale również środowisko. Jak więc zadbać o te dwie kwestie? Tak jak w omawianych wcześniej przykładach, wystarczy zacząć od niewielkich zmian. Wyłączenie nieużywanych sprzętów, gaszenie światła, używanie ekologicznych trybów prania, wyciąganie kabli z kontaktu — już tyle wystarczy, żeby zredukować wysokość rachunków.
Inteligentne gniazdka
Kolejnym krokiem, który pomoże zmniejszyć zużycie prądu oraz nieco odciąży naszą planetę, może być nabycie niewielkiego przedmiotu o sporej sile sprawczej. Smart plug, czyli inteligentne gniazdko, to wtyczka, którą umieszcza się w kontakcie. Następnie podpina się do niego dowolne sprzęty. Co można zyskać za pomocą tego urządzenia? Po pierwsze, kontrolę sprzętów do niego podpiętych. Użytkownik monitoruje poziom zużycia energii, ustawia tryby funkcjonowania, czy też zdalnie włącza i wyłącza urządzenia. Jednym z takich inteligentnych gniazdek jest T31 od ezviz. Wszystkie wymienione funkcje obsługiwane są z poziomu aplikacji łączącej się z urządzeniem. W łatwy sposób można więc przeanalizować, ile kWh zużyte zostaje na poszczególne czynności i zastanowić się, w jaki sposób zmienić te dane. Przykładowo, przebywając poza domem, można zdalnie włączyć pralkę czy zmywarkę i skorzystać z niższych stawek za prąd, czy też wyłączyć telewizor, o którym zapomniał któryś z domowników przed wyjściem. Wtyczka do ezviz to rozwiązanie, które pod uwagę powinien wziąć każdy, kto planuje zrealizować postanowienia związane z ograniczeniem zużycia energii.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do dopisania kilku ekologicznych postanowień do listy na 2020 rok. Drobne zmiany w codziennych czynnościach to pierwsze kroki, za które mogą podziękować nam przyszłe pokolenia.
Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
I etap osiedla Junique z pozwoleniem na użytkowanie
Trust Investment rewolucjonizuje standard mieszkalnictwa w Kielcach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.