Komunikaty PR

Dach płaski - formowanie spadków dachowych

2023-02-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Wybór dachu zazwyczaj jest pochodną wyboru stylu domu. Czasem warto jednak odwrócić kolejność i najpierw zastanowić nad dachem, a potem poszukać odpowiadającego nam projektu. Dach płaski ma bowiem kilka zalet, które w obecnych - wrażliwych na kwestie oszczędności i klimatu - czasach warto wziąć pod uwagę.

Oparte na prostych bryłach i liniach budownictwo kojarzy się z nowoczesnym wzornictwem i zazwyczaj takie właśnie domy są kryte dachami płaskimi. Jednak w czasach, gdy izolacja cieplna jest jednym z kluczowych elementów budowy domu, wybór między projektem nowoczesnym a bardziej tradycyjnym nie jest tylko wyborem estetycznym. Proste bryły łatwiej ocieplić, a ryzyko błędów w izolacji jest mniejsze - nie ma bowiem skomplikowanych załamań, gdzie trzeba docinać izolację. Im mniej jest łączeń, tym mniej powstaje także tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka zbyt dużo ciepła.

To samo dotyczy płaskich dachów. Taki dach ma mniejszą powierzchnię niż musiałby mieć dach skośny na tej samej bryle domu, jego wykonanie jest zatem często tańsze. Zaś ocieplenie jest prostsze, a tym samym bardziej efektywne. - Termoizolacja dachu płaskiego przypomina składanie konstrukcji z klocków, przy czym “klocki”, które dostajemy, zostały wcześniej dokładnie dopasowane do naszego, konkretnego dachu - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Na czym polega ocieplenie dachu płaskiego?

Dach płaski to taki, który ma maksymalnie 12 stopni nachylenia. W zależności od konstrukcji spadki mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz. Już tu wkracza termoizolacja - warstwa docieplenia wykonana w systemie Styropminu pomaga wyprofilować odpowiedni dach i zapewnić skuteczny odpływ wody.

Na podstawie dokumentacji od właściciela domu czy inwestora - czyli m.in. rzutu dachu, przekroju budynku - powstaje projekt termoizolacji odpowiadający parametrom konkretnego dachu. Potem jest czas na ewentualne poprawki, a gdy projekt termoizolacji zostanie zaakceptowany, w Styropominie wycinane są wszystkie elementy. Na budowę trafiają oznakowane i gotowe do wykorzystania płyty styropianowe oraz instrukcja montażu.

- System składa się z płyt różnego rodzaju: jednospadowych, jak i dwuspadowych. Możemy zaprojektować spadki na zewnątrz z tzw. płyt grzbietowych, jak i do wewnątrz z płyt koszowych. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego dachu - wylicza Dariusz Pruszkowski.

Więcej miejsca pod dachem i na dachu

Rozważając wybór dachu płaskiego, warto wziąć pod uwagę także przestrzeń, którą możemy uzyskać dzięki takiej konstrukcji. Kondygnacja pod tego rodzaju dachem jest łatwa do zagospodarowania, można ją zatem w całości wykorzystać do celów mieszkalnych lub użytkowych.

Przy dachu spadzistym zagospodarowanie przestrzeni pod nim jest bardziej skomplikowane, co powoduje, że skośne poddasze bywa w ogóle nieużywane. Wówczas trzeba pamiętać zarówno o ociepleniu dachu, jak i stropu oddzielającego poddasze (nawet to nieużywane) od piętra mieszkalnego.

Ale to nie jedyna przestrzeń. Dach płaski oferuje także możliwość zagospodarowania go na zielony ogród czy taras. Takie rozwiązania są coraz popularniejsze i to nie tylko na małych działkach. - Zielone dachy są coraz popularniejsze wśród naszych klientów, także o tym trzeba myśleć na etapie projektowania domu, konstrukcja takiego dachu musi być wzmocniona, a warstwy izolacyjne muszą być przygotowane na zwiększoną obecność wilgoci. W przypadku docieplenia warto sięgnąć po specjalistyczny styropian - wskazuje doradca techniczny w Styropminie.

Na koniec jeszcze jeden punkt do rozważenia - uwarunkowania klimatyczne. Dach płaski jest na pewno bardziej odporny na wiatr, a w związku z tym wichury raczej go nie uszkodzą. Z drugiej zaś strony w rejonach, gdzie są duże opady śniegu, a więc w realiach Polski w górzystej części południa kraju, to z dachów skośnych łatwiej odprowadzać śnieg, ryzyko, że będzie na nim zalegał jest minimalne. Wybór dachu powinien zatem być przemyślany. I praktyczny.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją Biuro prasowe
2024-11-07 | 11:00

Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją

Scandic Park wprowadził do sprzedaży kolejny etap inwestycji Bajkowy Dopiewiec. Powstaje 10 domów parterowych w zabudowie bliźniaczej. Deweloper proponuje eko rozwiązania, gdzie
Dom I etap osiedla Junique z pozwoleniem na użytkowanie
2024-11-07 | 09:00

I etap osiedla Junique z pozwoleniem na użytkowanie

To będzie jedno z większych kompleksowo zaprojektowanych osiedli mieszkaniowych w Poznaniu. Budowa I etapu osiedla Junique już zakończona, a inwestor, spółka art.Locum uzyskała
Dom Trust Investment rewolucjonizuje standard mieszkalnictwa w Kielcach
2024-10-24 | 09:00

Trust Investment rewolucjonizuje standard mieszkalnictwa w Kielcach

Sky Trust to flagowy projekt Trust Investment, który wprowadza kielecki sektor mieszkaniowy na zupełnie nowe tory. Oferowane w nim rozwiązania wykraczają daleko

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.