Budująca przyjaźń z ekologią
Rozwiązania proekologiczne coraz częściej towarzyszą nam na co dzień. Od ubrań, przedmiotów, żywności z ekologicznych upraw, po dedykowane działania powołanych fundacji. Eko może być też deweloper, wprowadzając szereg rozwiązań w swoim budownictwie oraz współpracując z lokalną społecznością. Firma, która dostrzega wagę takiej misji, wygrywa na starcie – zyskując uznanie młodego pokolenia. A najbardziej wygrywa środowisko naturalne, co jest najważniejsze.
Z korzyścią dla wszystkich
Budynki mieszkalne od deweloperów to nowy rozdział, w porównaniu do „starej epoki”. Osiedla zaprojektowane kompleksowo, spełniają najwyższe wymagania. Inwestorzy stawiają na rozwiązania proekologiczne, stanowiące korzyść dosłownie dla wszystkich. Warto zajrzeć do Poznania. Wilczak 20 i Nowe Żegrze to pierwsze osiedla zrealizowane przez dewelopera w stolicy Wielkopolski, których mieszkańcy korzystają już z zalet paneli fotowoltaicznych. To świadome, kompleksowe działanie według strategii przyjętej przez spółkę Agrobex.
- Lokatorzy chwalą sobie takie rozwiązanie, które zaspokaja zapotrzebowanie na prąd, na przykład w hali garażowej, klatkach schodowych czy przy oświetleniu terenów zielonych. Nie ukrywam, że ta technologia będzie wykorzystywana przy większości naszych planowanych projektach mieszkaniowych - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex. Z zalet fotowoltaiki skorzystają także przyszli mieszkańcy realizowanego osiedla Kleszczewo Park oraz Osiedla Silesia w Zielonej Górze.
Założenia ekologicznego oraz oszczędnego domu realizuje KM Building. V etap inwestycji Rodzinny Zakątek zapewnia przyszłym mieszkańcom nowe możliwości. Wśród nich będzie dostosowanie domów pod energię odnawialną, do instalacji systemu fotowoltaicznego. Instalację fotowoltaiki w swoich domach proponuje More Place, na Osiedlu Przy Jeziorach.
PZFD wskazuje kierunek i daje przykład
Równie znaczącym źródłem inspiracji jest działalność EcoAvengers, zespół przyrodników, wskazujących i promujących rozwiązania proekologiczne, w imieniu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Powstał Ekoprzewodnik, czyli lista gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów, ale także lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. – A teraz czas na odważne i konkretne działania. Firmy deweloperskie współtworzą krajobraz miast, mają więc duży wpływ na ich funkcjonowanie. Dostrzegamy wagę ekologii i w tym kierunku regularnie działamy – mówi Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD. Polski Związek Firm Deweloperskich wiele akcji organizuje wspólnie, z wszystkimi oddziałami, ale nie brakuje też działań lokalnych. 15 czerwca w Parku Sołackim został zamontowany domek dla owadów, mający na celu chronić te pożyteczne stworzenia. To kontynuacja akcji z 22 maja 2021 roku, kiedy to w Warszawie zbudowano największy na świecie dom dla owadów, a tym samym pobito rekord Guinnessa. W ramach akcji PZFD powstała konstrukcja 150 mniejszych domków. Po tym wydarzeniu domki zostały wysłane do lokalnych oddziałów PZFD, w tym poznańskiego. We współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu wytypowano miejsca, gdzie zamontowano 5 domków w stolicy Wielkopolski. Ponadto domki dla owadów pojawią się na konkretnych inwestycjach członków Oddziału Poznańskiego PZFD.
Nowe eko-rozwiązania wprowadza KDM Deweloper, wraz z inwestycją Osiedle Poznań Malarska na granicy Poznania i Szczytnik. - Na dachach wszystkich budynków, będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Planujemy zainstalować stację ładowania samochodów elektrycznych, ławki solarne oraz domki dla owadów – wyjaśnia Marcin Ostojski z KDM Deweloper. – Przynależność do Oddziału Poznańskiego PZFD to wyróżnienie, motywacja do pracy i sposobność, by poszerzyć wiedzę z każdej dziedziny, także ekologii – dodaje.
W kierunku środowiska zwraca się mocno spółka Proxin Investment. – W realizowanej inwestycji Nowe Ogrody przy ul. Meissnera w Poznaniu projektujemy energooszczędne instalacje oświetlające części wspólne oraz mnóstwo roślinności wewnątrz dziedzińców, a wraz z nowymi etapami pojawią się m.in. instalacje do ładowania aut elektrycznych. Z pełną świadomością podążamy w tym kierunku i pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami – tłumaczy Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment. – Zależy nam również na zachowaniu dużych, wieloletnich drzew na naszych działkach, dlatego na terenie osiedla przesadziliśmy w ostatnim czasie buk, a przy Słowackiego 7 kilkanaście osób pracowało nad tym, aby zachować olbrzymiego klona w samym centrum miasta – dodaje Piotra Łopatka.
– W inwestycji Śródka OdNowa 2, do wszystkich mieszkań przynależą boksy rowerowe, które klienci otrzymują w prezencie. Warto zamienić auto na rower, tym bardziej, że w pobliżu naszej inwestycji jest Wartostrada, jedna z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Poznaniu – dodaje Karolina Skrzypek z Grupy Partner. W tej okolicy deweloper realizuje również projekt Nadolnik Compact Apartments.
- W procesie inwestycyjnym, tak jak w zwykłej codzienności każdego z nas, priorytetem jest, by szanować przyrodę. Każda nasza inwestycja spełnia wszelkie wymagania dotyczące otoczenia, w tym oczywiście środowiska naturalnego. A budowane mieszkania i domy spełniają normy dotyczące energooszczędności oraz pozwalają unikać znacznych strat ciepła – zaznacza Katarzyna Piwczyńska z biura Sky Investments.
Zdaniem przedstawicieli firm deweloperskich, rozwiązań proekologicznych będzie przybywać. Z pewnością przyczyni się to do ochrony środowiska, a tego wymagają także młodzi klienci szukający mieszkania, szczególnie z pokoleń Z i Y – świadomi wagi ekologii, wymagający nowoczesnych rozwiązań.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.