Biodegradowalna trawa z rolki od CBRTP już w sprzedaży
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu - działające od ponad 10 lat niezależne komercyjne centrum R&D dostarczające innowacyjne rozwiązania dla przemysłu, opracowało autorską technologię, której do tej pory nie było na świecie. Mowa o biodegradowalnej trawie z rolki, która znacząco ułatwia zasiew i blokuje porost chwastów. Wynalazek trafił do sprzedaży w jednej z dużych sieci handlowych.
Biodegradowalna trawa z rolki to pierwszy w pełni autorski i komercyjny wynalazek CBRTP. Dotychczas spółka sprzedawała swoje technologie w ramach licencji. Wspomniana trawa to pierwszy z nowej linii produktów pod nazwą Floro Garden, znacząco ułatwiający zasiewy roślin. Trawa od CBRTP należy do gatunku Życica - jednego z najbardziej wartościowych, który cechuje to, że rośnie szybko i równomiernie.
- Nasza trawa to wynalazek, który z pewnością zmieni oblicze branży ogrodniczej w Polsce i na świecie. Można ją stosować na nierównych powierzchniach i trzeba tylko przysypać warstwą ziemi. Wystarczy rozłożyć rolkę i po kilku dniach - w zależności od gatunku - trawa zacznie kiełkować. Szybkość tego procesu zależy od użytych nasion trawy, dla najlepszych gatunków proces kiełkowania zaczyna się już po dwóch dniach. Co warte podkreślenia - jednorodne kiełkowanie na całej powierzchni zaobserwowaliśmy już po 4 dniach - wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Trawa jest wykonana z polilaktydu (PLA) - w pełni biodegradowalnego polimeru wytwarzanego z kukurydzy oraz poliskrobii pozyskiwanej z ziemniaka. Cechuje ją pełna biodegradowalność. Produkt w ciągu roku ulega naturalnemu rozkładowi poprzez grzyby zawarte w glebie, tym samym stając się samą glebą i nie pozostawiając po sobie mikroplastiku. Przez ten czas - powstrzymuje rozwój chwastów, dając trawie czas na wykiełkowanie i mocne ukorzenienie się (po ukorzenieniu - trawa także będzie zniechęcać krety do budowania tzw. kretowisk).
Trawa z rolki posiada powierzchnię 18 metrów kwadratowych. Jest ona wyposażona w kieszonki, w których znajduje się od 10 do 20 ziaren trawy, liczonych maszynowo. Są one zgrzewane (technologia trwałego łączenia) za pomocą ultradźwięków, co znacząco obniża koszt energetyczny. Trawę należy podlewać regularnie, jednak włóknina zapobiega parowaniu, w związku z czym będzie to wymagać zużycia mniejszej ilości wody. W warunkach trudnych do rozwoju roślinności, takich jak np. kostki betonowe, włóknina stanowi dodatkowy stymulant wzrostu trawy.
- Nasz produkt zapobiega również wydziobywaniu nasion przez ptaki, wymywaniu ich przez wodę oraz daje bardzo równomierny rozkład nasion na całej powierzchni. Jest to milowy krok w stosunku do zasiewu samymi nasionami, gdzie wspomniane czynniki występują, czego widocznym efektem jest nierównomierność zasiewu i konieczność dosiewania w późniejszym okresie - podkreśla Grzegorz Putynkowski.
Produkt CBRTP stanowi przełom w branży ogrodniczej, oferując zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych trawników. Trawę z rolki można już kupić w sklepach Leroy Merlin oraz za pośrednictwem strony internetowej sieci. Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu szacuje, że pilotażowa sprzedaż produktu w Polsce może wygenerować dla firmy ponad 5 mln zł przychodów w ciągu roku. Obecnie spółka celuje przede wszystkim w zastosowania konsumenckie, jednak sama włóknina nadaje się także do wielkoskalowych zasiewów przemysłowych w przestrzeniach publicznych lub inwestycjach drogowych. W planach CBRTP jest rozwój marki Floro Garden poprzez wprowadzanie na rynek innych gatunków traw, kwiatów i warzyw.
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu generuje bieżące przychody z realizacji projektów, sprzedaży usług doradczych i R&D oraz długoterminowe z tytułu licencji lub sprzedaży praw do zaprojektowanych rozwiązań lub wynalazków. W ciągu 10 lat działalności CBRTP zrealizowało lub jest w realizacji łącznie ponad 20 projektów, a wartość bieżącego pipeline’u firmy wynosi 130 mln zł.
Z danych firmy Statista wynika, że wartość sprzedaży globalnego rynku sprzętu i artykułów ogrodniczych wyniesie blisko 130 miliardów dolarów w 2024 r.
https://www.leroymerlin.pl/produkty/ogrod-i-taras/rosliny-nasiona-cebule/trawa/trawa-z-rolki/trawa-z-rolki-18-m2-floro-garden-91223206.html

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.