Komunikaty PR

Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?

2023-05-05  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Kraje należące do Unii Europejskiej, w tym również Polska, przechodzą obecnie transformację energetyczną. Powoli odchodzi się od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz czystej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Przeczytaj ten artykuł do końca, jeśli chcesz poznać wszystkie korzyści wynikające z przejścia z tradycyjnych źródeł energii na OZE.

Zastosowanie energii ze źródeł odnawialnych niesie za sobą wiele korzyści, m.in. uzyskanie częściowej lub całkowitej niezależności energetycznej, zmniejszenie emisji CO2 czy dywersyfikację rynku dostaw energii. Transformacja energetyczna zwiększa potencjał miejsc pracy w zielonych technologiach.

Energetyka słoneczna i wiatrowa to najszybciej rozwijające się gałęzie sektora energetycznego na świecie, również w Polsce. Wśród czynników, które w decydujący sposób wpływają na tak dużą dynamikę, można wyróżnić: konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zobowiązania wobec Unii Europejskiej dot. zwiększenia udziału energii pozyskanej z OZE w ogólnym zużyciu energii, zwiększenie efektywności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł pozyskiwania energii, strategie ukierunkowane na wzrost lokalnego potencjału ekonomicznego, a także tendencje konsumentów w kierunku uzyskania większej niezależności energetycznej. Szacuje się, że w kolejnych 30 latach nastąpi dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie nawet o 50%. Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się. Taki stan rzeczy przyczynia się do intensywnego rozwoju tanich i niskoemisyjnych technologii, niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa energetycznegomówi Monika Kowaluk, Starszy Kierownik ds. Rozwoju Projektów, VSB Energie Odnawialne Polska.

OZE to nieskończone źródło energii!

Zasoby paliw kopalnych na Ziemi są ograniczone. Ich odnowa uzależniona jest od procesów geologicznych, które trwają setki, tysiące, a nawet miliony lat. Sam proces wydobywania paliw kopalnych niesie zagrożenie w postaci katastrof ekologicznych i niewątpliwie jest silnie degradujący dla środowiska – nierzadko skutkuje szkodami górniczymi i pozostawia hałdy górnicze. Ekologiczną i jednocześnie niewyczerpalną alternatywą dla paliw kopalnych są odnawialne bogactwa naturalne. Energia pochodząca z wiatru, wody oraz promieni słonecznych może być pozyskiwana nieustannie. Istotne jest również to, że instalacje OZE są przyjazne dla środowiska naturalnego, a w procesie wytwarzania energii nie są emitowane CO2 lub inne, niebezpieczne dla środowiska gazy cieplarniane.

OZE to czystsze powietrze!

Odnawialne źródła energii nie emitują do atmosfery gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu czy ozon, ani innych zanieczyszczeń powietrza. Są bezpieczne dla środowiska naturalnego i pozostawiają mniejszy ślad węglowy.  W gminach, w których instalacje OZE są głównym źródłem pozyskiwania energii jest znacznie czystsze powietrze. Przykładem jest województwo małopolskie – z badań wynika, że mikroinstalacje fotowoltaiczne zainstalowane w ramach dofinansowania z programu „Mój Prąd” były w stanie zredukować emisję CO2 wytwarzanego przez trzy rozpatrywane elektrociepłownie o 1,17%. Potencjalne wdrożenie mikroinstalacji fotowoltaicznych na wszystkich 563,7 tys. budynkach jednorodzinnych znajdujących się w województwie, mogłoby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o około 26% w stosunku do obecnego poziomu.

OZE to oszczędności!

Wybierając odnawialne źródła energii, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Mowa tu nie tylko o kosztach utrzymania i konserwacji instalacji. To przede wszystkim oszczędność na wydatkach operacyjnych. Przy tradycyjnych źródłach pozyskiwania energii do całkowitych wydatków energetycznych należy doliczyć koszt paliwa, którym zasilane są instalacje. W przypadku OZE wykorzystujemy naturalne paliwa w postaci wiatru, słońca, wody czy pary, które są całkowicie darmowe.

OZE to dodatkowe źródło dochodu!

Odnawialne źródła energii to nie tylko redukcja kosztów. To również potencjalne źródło dochodu. Dzierżawa gruntów pod OZE jest formą długoletniej umowy, z której korzystają obie strony – dzierżawca i wydzierżawiający. Warunki umowy są proste i klarowne. Właściciele gruntów mogą wydzierżawić swoją działkę pod farmę wiatrową lub fotowoltaiczną. Jedną z firm dzierżawiących grunty jest VSB Energie Odnawialne Polska. Jako leader na rynku OZE, firma zatrudnia wielu ekspertów, którzy przygotowują nieodpłatne analizy gruntów pod elektrownie OZE dla każdego właściciela gruntu, który jest zainteresowany nawiązaniem współpracy i czerpaniem przychodów z tego tytułu.

OZE to inwestycja w przyszłość!

Odnawialne źródła energii są zgodne z przepisami i dyrektywami Unii Europejskiej. Od 2009 r. UE prowadzi politykę odchodzenia od rynku paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa w sprawie promocji odnawialnych źródeł energii z dnia 23 kwietnia 2009 r. zakładała osiągnięcie przez państwa członkowskie do 2020 r. łącznego udziału OZE na poziomie 20%. Dla Polski cel ten ustalono na poziomie 15%. Udało się go zrealizować, dzięki dołączeniu dodatkowej konsumpcji energii wytwarzanej z biomasy. Plany sięgają jednak znacznie dalej. Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie przez Unię Europejską całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 r. OZE jest więc przyszłością energetyki oraz nadzieją na ograniczenie zmian klimatu.

 

Źródło:

„Renewable Energy Sources vs. an Air Quality Improvement in Urbanized Areas – the Metropolitan Area of Kraków Case” www.frontiersin.org (dostęp: 14.10.2021).

 

VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest spółką córką grupy kapitałowej VSB – jednego z wiodących dostawców kompleksowych usług w dziedzinie energii odnawialnej. Od lat angażuje się w projekty związane z OZE, przede wszystkim w sektorze energii wiatrowej i słonecznej. Podstawową działalnością VSB jest realizowanie krajowych i międzynarodowych projektów dla farm wiatrowych i parków fotowoltaicznych, ich operacyjne zarządzanie oraz eksploatacja własnych parków. Dotychczas firma uruchomiła 700 turbin wiatrowych oraz 58 farm fotowoltaicznych, których łączna zainstalowana moc to aż 1100 MW.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Stoen Operator inwestuje w cyfrowe innowacje dla rozwoju energetyki Biuro prasowe
2023-08-28 | 16:00

Stoen Operator inwestuje w cyfrowe innowacje dla rozwoju energetyki

Energetyka i cyfryzacja to dwa obszary gospodarki, które  łączą się i współdziałają. Digitalizacja wkracza do branży energetycznej i wspiera transformację tego sektora
Energetyka Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?
2023-08-11 | 11:00

Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała tzw. rozporządzenie bateryjne. To dokument, który nie tylko wpłynie na sposób produkcji akumulatorów i kontrolę
Energetyka Zielona transformacja – deweloperzy inwestują w wiatraki
2023-08-07 | 12:00

Zielona transformacja – deweloperzy inwestują w wiatraki

Żyjemy w czasach, w których sytuacja energetyczna jest dość niestabilna. Ceny ciągle rosną, maleje dostępność, a koszt jej wytworzenia staje się coraz wyższy. Energia wiatrowa to

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Nowej Mobilności

Farmacja

Polacy rozwijają platformę do dostarczania terapeutycznych cząsteczek RNA do komórek nowotworowych. To innowacyjne podejście do walki z rakiem

Nie celowanie w konkretny typ komórek nowotworowych, ale blokowanie genów odpowiedzialnych za proces nowotworzenia ma być podstawą działania platformy wykorzystującej technologię krótkich interferujących RNA (siRNA, z ang. small interfering RNA) do walki z nowotworami. Rozwijane przez polską firmę BS Biotechna rozwiązanie ma także umożliwić celowane dostarczanie do organizmu terapii przeciwnowotworowej. Ten projekt uzyskał niedawno dofinansowanie Agencji Badań Medycznych. Jak podkreślają naukowcy, opracowywane rozwiązanie jest innowacyjne, bo można je zastosować do różnych rodzajów raka. Technologia RNA jest uznawana za jedną z potencjalnie najbardziej użytecznych w leczeniu nowotworów i prewencji nawrotów choroby.

Partner serwisu

Handel

Konsumenci w Polsce kupują rocznie 24 tys. t certyfikowanych produktów rybnych. To sposób na wspieranie zrównoważonych połowów

Zdecydowana większość konsumentów w Polsce, bo aż 88 proc., jest zaniepokojona stanem oceanów – pokazało ubiegłoroczne badanie GlobeScan. Jednocześnie 63 proc. wierzy, że jesteśmy w stanie uratować je przed nieodwracalnymi zmianami w ciągu najbliższych 20 lat. Podobny odsetek wskazuje, że mają tutaj znaczenie wybory dotyczące spożywanych ryb i owoców morza. Za tym idzie coraz większa świadomość dotycząca ekocertyfikatów i popularność oznaczonych nimi produktów. W ciągu 10 lat sprzedaż ryb i owoców morza z logo MSC wzrosła 14-krotnie i dziś wynosi ponad 24 tys. t rocznie.

Media i PR

Fake newsy stworzone przez sztuczną inteligencję trudne do rozpoznania. Wydają się internautom bardziej wiarygodne od wiadomości tworzonych przez ludzi

Sztuczna inteligencja jest w stanie coraz lepiej imitować teksty pisane przez ludzi, a nawet tworzyć takie, które są łatwiejsze do zrozumienia – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Zuryskiego. Co istotne odbiorcy nie są w stanie odróżnić informacji tworzonych przez sztuczną inteligencję. Zarówno te prawdziwe, jak i fałszywe wydają im się bardziej wiarygodne niż te pisane przez ludzi. Rodzi to obawy o wykorzystanie sztucznej inteligencji do szerzenia dezinformacji.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.