Dlaczego multiport to doskonały prezent na mikołajki? Poszerzone możliwości
Znalezienie idealnego, uniwersalnego upominku technologicznego na 6 grudnia może być nie lada wyzwaniem. Co pomoże nam zarówno w edukowaniu się, pracy i relaksowaniu się przed komputerem? Odpowiedzią jest hub z różnymi portami, taki jak multiporty LINQ by ELEMENTS. Uwagę zwracają zwłaszcza modele 8w1 Pro Studio USB-C i 4w1 VGA/HDMI. Te malutkie urządzenia zaoferują szerokie spektrum nowych możliwości.
Brak wystarczającej liczby odpowiednich gniazd w laptopie czy komputerze stacjonarnym to częsta bolączka, ale potrzeba jest matką wynalazku. W sukurs przychodzą koncentratory, inaczej zwane multiportami lub hubami, które otwierają przed użytkownikami świat zupełnie nowych możliwości. A co z estetyką? Wszak prezent na mikołajki powinien też cieszyć oko. Okazuje się, że wykonane ze szczotkowanego i w pełni pochodzącego z recyklingu aluminium multiporty od duńskiej firmy LINQ by ELEMENTS mogą wyglądać świetnie i z powodzeniem uszlachetniać blat biurka czy stołu. A kolor jasnografitowy stanowi idealne połączenie elegancji z żywiołowością.
Przyjrzyjmy się bliżej dwóm modelom hubów, podstawowemu i bardziej zaawansowanemu. Oba okażą się wybawieniem przy konieczności podłączania do komputera mnóstwa urządzeń peryferyjnych (myszek, klawiatur, skanerów, drukarek czy projektorów) oraz innego rodzaju sprzętu elektronicznego.
Mały, ale byk
Multiport LINGQ 4w1 4K HDMI Adapter, zgodnie z nazwą, cechuje się czterema wbudowanymi złączami. Port HDMI, obsługujący krystalicznie czysty obraz 4K (rozdzielczość 3840 x 2160) o częstotliwości odświeżania 60 Hz, jest idealny do pracy na większym ekranie telewizora czy projektora. Tak samo jak do oglądania filmów lub seriali w kinowej jakości. Dodatkowy port VGA umożliwia połączenie ze starszego typu wyświetlaczami, co czyni go przydatnym w różnych warunkach.
Ten niewielki (wymiary 5,8 cm x 4,4 cm x 1,5cm, 41g wagi), prostokątny adapter oferuje również port USB-A (w standardzie USB 3.2 Gen1) i obustronny USB-C. Drugi wspiera szybkie zasilanie energią np. smartfona z technologią Power Delivery o mocy do 100 W. O prostocie użytkowania dzięki kompatybilności plug-and-play chyba nie trzeba wspominać. Z kolei kabel o długości 15 cm powinien wystarczyć do wygodnego podłączenia huba do urządzenia docelowego.
„Lepiej jak jest więcej”
A co, jeśli taka propozycja to nadal za mało pod względem liczby i zróżnicowania złącz? W ofercie producenta mamy prawdziwą „bestię” w segmencie kompaktowych multiportów, nadal mieszczących się w kieszeni spodni. Mowa o modelu LINQ 8w1 Pro Studio USB-C z aż 8 portami. Jego wymiary wynoszą 10,2 cm x 4,3 cm x 1,6 cm przy 80 g wagi.
Na pewno sporym wyróżnikiem jest możliwość wyświetlania oszałamiającego obrazu w najwyższej możliwej jakości. Wyjście HDMI 2.1 gwarantuje rozdzielczość 8K (7680 x 4320 pikseli) z idealną do pracy i oglądania filmów częstotliwością odświeżania ekranu 30 Hz oraz 4K HDR z częstotliwością 60 Hz. Co więcej, ten koncentrator wyposażono w gniazdo Multi-Gigabit Ethernet, obsługujące prędkości transferu do 2,5 Gb/s/2500 Mb/s.
W przypadku tego huba dostajemy też złącze USB-C z obsługą ładowania Power Delivery o mocy do 100 W. Mało? Dorzućmy do tego gniazdo USB-C 3.2 Gen2, umożliwiające transfer z prędkością do 10 Gb/s. I jeszcze dodatkowe cztery USB-A, w tym dwa do podpięcia urządzeń peryferyjnych.
Na dokładkę upominek ten może się pochwalić solidnym przewodem o długości 15 cm w nylonowym oplocie do podłączenia do laptopa za pomocą gniazda USB-C z obsługą Thunderbolt4 i USB4.
Dostępne porty:
- 1 x wyjście HDMI 8K - HDMI 2.1, do 8K/30Hz;
- 1 x ładowanie USB-C PD - do 100 W, (15 W używane do zasilania huba);
- 1 x złącze USB-C — do 10 Gb/s, USB 3.2 Gen2;
- 2 gniazda USB-A — do 10 Gb/s, USB 3.2 Gen2;
- 2 porty urządzeń peryferyjnych USB-A - do 480 Mb/s, USB 2.0;
- 1 x Multi-Gigabit Ethernet — do 2500 Mb/s/2,5 Gb/s
Obydwa opisane koncentratory wyróżniają się nie tylko zaawansowaną technologią i wydajnością, ale także praktycznością i uniwersalności. Sprawia to, że będą trafionym prezentem zarówno dla entuzjastów technologii, jak i profesjonalistów.
Szukasz sprzętu w dobrej cenie? Poznaj sekret laptopów poleasingowych

Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI

Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.