DataArt Talent Lab prezentuje proof of concept panelu bezdotykowego
DataArt Talent Lab, stworzona przez pracowników DataArt inicjatywa mająca na celu rozwój młodych programistów, opracowała proof of concept technologii rozpoznawania gestów w miejscach publicznych o nazwie DataArt Orchestra. Technologię zastosowano w terminalu służącym do zamawiania jedzenia i napojów. Użytkownicy mogą posługiwać się jedynie gestami dłoni, bez konieczności dotykania urządzenia. Proof of concept udowodnił, że publiczne ekrany i urządzenia dotykowe, takie jak automaty do zamawiania jedzenia lub terminale informacyjne, można przekształcić w wersje bezdotykowe i bardziej bezpieczne.
Technologia rozpoznawania gestów nie jest niczym nowym, jednak przez długi czas była stosowana prawie wyłącznie w grach, osobistych urządzeniach elektronicznych, czy np. telewizorach typu smart. Nie była szeroko wykorzystywana w interfejsach publicznych. W świecie po pandemii widać jednak przydatność technologii bezdotykowych.
DataArt Orchestra, wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji zestaw narzędzi programistycznych do śledzenia całego szkieletu w trzech wymiarach Cubemos, oparty na technologiach Intel® RealSense™. Oprogramowanie to, stworzone w .NET, C# i Windows Presentation Foundation, rozpoznaje i śledzi ruchy rąk osoby stojącej przed wyświetlaczem. Osoba ta składa zamówienie, wykonując jeden z czterech gestów – ruchu w górę, w dół, w prawo i w lewo.
DataArt Orchestra to model koncepcyjny, co oznacza, że można – i należy – go dalej ulepszać. Został wydany w ramach licencji open source, co oznacza, że każdy może wnieść do niego swój wkład. Model na razie rozpoznaje jedynie kilka gestów dłoni, ale można go usprawnić do poziomu rozpoznawania ruchów dłoni i palców, a kolejnym krokiem jest implementacja uczenia maszynowego, która pozwoli na rozpoznawanie gestów z większą precyzją.
Technologie dotykowe, stosowane obecnie niemal wszędzie, można i należy zastąpić technologiami bezdotykowymi, gdzie tylko się da: w biletomatach komunikacji miejskiej, automatach do sprzedaży napojów i żywności, bankomatach, windach, terminalach informacyjnych i tablicach cyfrowych, które wskazują drogę w dużych budynkach, takich jak centra handlowe, hotele i lotniska. Inną zaletą interfejsów bezdotykowych jest fakt, że można ich używać w warunkach i sytuacjach, w których faktyczne ich dotykanie jest niepraktyczne lub niemożliwe, np. w kuchni lub w salach operacyjnych.
O DataArt Talent Lab
DataArt Talent Lab to wewnętrzna inicjatywa edukacyjna DataArt oraz inkubator koncepcji. W ramach Talent Lab, pracownicy zajmują się tworzeniem projektów technologicznych w formule przypominającej hackatony. Jednym z celów Talent Lab jest szkolenie mniej doświadczonych programistów poprzez współpracę z seniorami, którzy oczekują na projekty komercyjne. Większość z nich ma charakter wyłącznie edukacyjny, jednak część z nich może okazać się innowacyjna i przybrać charakter komercyjny.
MC600 - nowy mobot od MiR i UR
Trwa Black Week – zgarnij rabaty od marek ZTE i nubia
Nest Bank laureatem Global Retail Banking Innovation Awards za N!Asystenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.