Komunikaty PR

DataArt Talent Lab prezentuje proof of concept panelu bezdotykowego

2020-07-29  |  13:05
Biuro prasowe

DataArt Talent Lab, stworzona przez pracowników DataArt inicjatywa mająca na celu rozwój młodych programistów, opracowała proof of concept technologii rozpoznawania gestów w miejscach publicznych o nazwie DataArt Orchestra. Technologię zastosowano w terminalu służącym do zamawiania jedzenia i napojów. Użytkownicy mogą posługiwać się jedynie gestami dłoni, bez konieczności dotykania urządzenia. Proof of concept udowodnił, że publiczne ekrany i urządzenia dotykowe, takie jak automaty do zamawiania jedzenia lub terminale informacyjne, można przekształcić w wersje bezdotykowe i bardziej bezpieczne.

Technologia rozpoznawania gestów nie jest niczym nowym, jednak przez długi czas była stosowana prawie wyłącznie w grach, osobistych urządzeniach elektronicznych, czy np. telewizorach typu smart. Nie była szeroko wykorzystywana w interfejsach publicznych. W świecie po pandemii widać jednak przydatność technologii bezdotykowych.

DataArt Orchestra, wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji zestaw narzędzi programistycznych do śledzenia całego szkieletu w trzech wymiarach Cubemos, oparty na technologiach Intel® RealSense™. Oprogramowanie to, stworzone w .NET, C# i Windows Presentation Foundation, rozpoznaje i śledzi ruchy rąk osoby stojącej przed wyświetlaczem. Osoba ta składa zamówienie, wykonując jeden z czterech gestów – ruchu w górę, w dół, w prawo i w lewo.

DataArt Orchestra to model koncepcyjny, co oznacza, że można – i należy – go dalej ulepszać. Został wydany w ramach licencji open source, co oznacza, że każdy może wnieść do niego swój wkład. Model na razie rozpoznaje jedynie kilka gestów dłoni, ale można go usprawnić do poziomu rozpoznawania ruchów dłoni i palców, a kolejnym krokiem jest implementacja uczenia maszynowego, która pozwoli na rozpoznawanie gestów z większą precyzją.

Technologie dotykowe, stosowane obecnie niemal wszędzie, można i należy zastąpić technologiami bezdotykowymi, gdzie tylko się da: w biletomatach komunikacji miejskiej, automatach do sprzedaży napojów i żywności, bankomatach, windach, terminalach informacyjnych i tablicach cyfrowych, które wskazują drogę w dużych budynkach, takich jak centra handlowe, hotele i lotniska. Inną zaletą interfejsów bezdotykowych jest fakt, że można ich używać w warunkach i sytuacjach, w których faktyczne ich dotykanie jest niepraktyczne lub niemożliwe, np. w kuchni lub w salach operacyjnych.

O DataArt Talent Lab

DataArt Talent Lab to wewnętrzna inicjatywa edukacyjna DataArt oraz inkubator koncepcji. W ramach Talent Lab, pracownicy zajmują się tworzeniem projektów technologicznych w formule przypominającej hackatony. Jednym z celów Talent Lab jest szkolenie mniej doświadczonych programistów poprzez współpracę z seniorami, którzy oczekują na projekty komercyjne. Większość z nich ma charakter wyłącznie edukacyjny, jednak część z nich może okazać się innowacyjna i przybrać charakter komercyjny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.