Dach płaski - formowanie spadków dachowych
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Wybór dachu zazwyczaj jest pochodną wyboru stylu domu. Czasem warto jednak odwrócić kolejność i najpierw zastanowić nad dachem, a potem poszukać odpowiadającego nam projektu. Dach płaski ma bowiem kilka zalet, które w obecnych - wrażliwych na kwestie oszczędności i klimatu - czasach warto wziąć pod uwagę.
Oparte na prostych bryłach i liniach budownictwo kojarzy się z nowoczesnym wzornictwem i zazwyczaj takie właśnie domy są kryte dachami płaskimi. Jednak w czasach, gdy izolacja cieplna jest jednym z kluczowych elementów budowy domu, wybór między projektem nowoczesnym a bardziej tradycyjnym nie jest tylko wyborem estetycznym. Proste bryły łatwiej ocieplić, a ryzyko błędów w izolacji jest mniejsze - nie ma bowiem skomplikowanych załamań, gdzie trzeba docinać izolację. Im mniej jest łączeń, tym mniej powstaje także tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka zbyt dużo ciepła.
To samo dotyczy płaskich dachów. Taki dach ma mniejszą powierzchnię niż musiałby mieć dach skośny na tej samej bryle domu, jego wykonanie jest zatem często tańsze. Zaś ocieplenie jest prostsze, a tym samym bardziej efektywne. - Termoizolacja dachu płaskiego przypomina składanie konstrukcji z klocków, przy czym “klocki”, które dostajemy, zostały wcześniej dokładnie dopasowane do naszego, konkretnego dachu - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Na czym polega ocieplenie dachu płaskiego?
Dach płaski to taki, który ma maksymalnie 12 stopni nachylenia. W zależności od konstrukcji spadki mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz. Już tu wkracza termoizolacja - warstwa docieplenia wykonana w systemie Styropminu pomaga wyprofilować odpowiedni dach i zapewnić skuteczny odpływ wody.
Na podstawie dokumentacji od właściciela domu czy inwestora - czyli m.in. rzutu dachu, przekroju budynku - powstaje projekt termoizolacji odpowiadający parametrom konkretnego dachu. Potem jest czas na ewentualne poprawki, a gdy projekt termoizolacji zostanie zaakceptowany, w Styropominie wycinane są wszystkie elementy. Na budowę trafiają oznakowane i gotowe do wykorzystania płyty styropianowe oraz instrukcja montażu.
- System składa się z płyt różnego rodzaju: jednospadowych, jak i dwuspadowych. Możemy zaprojektować spadki na zewnątrz z tzw. płyt grzbietowych, jak i do wewnątrz z płyt koszowych. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego dachu - wylicza Dariusz Pruszkowski.
Więcej miejsca pod dachem i na dachu
Rozważając wybór dachu płaskiego, warto wziąć pod uwagę także przestrzeń, którą możemy uzyskać dzięki takiej konstrukcji. Kondygnacja pod tego rodzaju dachem jest łatwa do zagospodarowania, można ją zatem w całości wykorzystać do celów mieszkalnych lub użytkowych.
Przy dachu spadzistym zagospodarowanie przestrzeni pod nim jest bardziej skomplikowane, co powoduje, że skośne poddasze bywa w ogóle nieużywane. Wówczas trzeba pamiętać zarówno o ociepleniu dachu, jak i stropu oddzielającego poddasze (nawet to nieużywane) od piętra mieszkalnego.
Ale to nie jedyna przestrzeń. Dach płaski oferuje także możliwość zagospodarowania go na zielony ogród czy taras. Takie rozwiązania są coraz popularniejsze i to nie tylko na małych działkach. - Zielone dachy są coraz popularniejsze wśród naszych klientów, także o tym trzeba myśleć na etapie projektowania domu, konstrukcja takiego dachu musi być wzmocniona, a warstwy izolacyjne muszą być przygotowane na zwiększoną obecność wilgoci. W przypadku docieplenia warto sięgnąć po specjalistyczny styropian - wskazuje doradca techniczny w Styropminie.
Na koniec jeszcze jeden punkt do rozważenia - uwarunkowania klimatyczne. Dach płaski jest na pewno bardziej odporny na wiatr, a w związku z tym wichury raczej go nie uszkodzą. Z drugiej zaś strony w rejonach, gdzie są duże opady śniegu, a więc w realiach Polski w górzystej części południa kraju, to z dachów skośnych łatwiej odprowadzać śnieg, ryzyko, że będzie na nim zalegał jest minimalne. Wybór dachu powinien zatem być przemyślany. I praktyczny.
Jaki kamień naturalny wybrać na podłogę? Porady i inspiracje
Nowa Murowana z miesiącem korzyści
Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.