Komunikaty PR

Dach odwrócony – izolacja przestrzeni rekreacyjnej

2023-04-26  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Kiedy masz gotowy dom i nagle wpadnie ci do głowy, żeby na dachu zrobić ogród, nie zawsze będzie to możliwe. Dach płaski, na którym ma powstać zielona przestrzeń, musi spełniać określone warunki.

Przede wszystkim konstrukcja już na etapie projektu i budowy musi zostać wzmocniona, by uniosła dodatkowy ciężar ogrodu lub tarasu. To raz. Dwa - musi to być konstrukcja dachu odwróconego.

Na czym polega dach odwrócony?

- Nazwa wzięła się stąd, że dach budowany z myślą o wykorzystaniu go pod dodatkową przestrzeń rekreacyjną ma inny, czyli odwrócony, układ warstw w porównaniu do “zwykłego” dachu płaskiego - wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. W największym uproszczeniu warstwy hydroizolacyjna i ociepleniowa zamienione są miejscami. Ale po kolei.

Warstwy w dachu odwróconym mają następujący układ:

  • Bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych układana jest hydroizolacja,
  • Druga warstwa to ocieplenie,
  • Następna zaś to warstwa filtracyjna, np. z geowłókniny, która zatrzymuje zanieczyszczenia spływające z wodą,
  • Nawierzchnia w zależności od przeznaczenia przestrzeni na dachu może być wykonana z różnych materiałów, w przypadku tzw. zielonego dachu to warstwa gleby z roślinnością.

W dachu odwróconym zatem hydroizolacja - jako najbardziej wewnętrzna warstwa - jest niejako ukryta. To dobrze, bo jest mniej narażona na wszelkie uszkodzenia, a więc dbamy o to, by jak najdłużej i jak najlepiej spełniała swoją izolacyjną funkcję. Trzeba pamiętać, że dach zielony, czyli porośnięty roślinnością, oznacza większą wilgoć i więcej wody, a więc trwałość hydroizolacji jest szczególnie istotna.

Jednocześnie taka konstrukcja dachu stawia ambitne cele przed kolejną warstwą - czyli ociepleniem. - Po pierwsze, ocieplenie osłania hydroizolację, zatem materiał, z jakiego jest wykonane, również musi spełniać wyśrubowane warunki, jeśli chodzi o odporność na oddziaływanie wilgoci. Po drugie, warstwa ociepleniowa musi być odporna na potencjalne mechaniczne uszkodzenia, również te które mogą powstać w efekcie rozrastania się korzeni. I wreszcie po trzecie, jej wytrzymałość na obciążenie również musi być wzmocniona, bo dach przekształcony w przestrzeń rekreacyjną oznacza przecież większy ciężar - wylicza Dariusz Pruszkowski.

Zielony styropian

Z myślą o takich potrzebach Styropmin zaprojektował specjalne płyty styropianowe z serii Duo Line (Protect, Passive Protect czy Green & Black). Cechą wspólną całej serii są dwie warstwy, które mają różne właściwości, dzięki temu zwiększa się funkcjonalność końcowego produktu - całej płyty. - Wykorzystujemy kombinacje styropianu o zróżnicowanych parametrach, a dla ułatwienia orientacji także o różnych kolorach, uniwersalnym białym, innowacyjnym zielonym, który od razu kojarzy się z zielonym dachem, oraz grafitowym, który już powszechnie rozpoznawany jest jako styropian pasywny, czyli wyjątkowy izolator - podkreśla doradca techniczny w Styropminie.

Dodatkowo jedna z warstw płyty styropianowej jest wytłaczana. Wyżłobienia w kształcie kropel wody tworzą kanaliki, które ułatwiają swobodny odpływ wody.

W gruncie rzeczy projektowanie dachu odwróconego, zwłaszcza pod ogród, wymaga odpowiedzi na dwa pytania: jak poradzić sobie z ciężarem i jak poradzić sobie z wodą. Podstawowe “narzędzia” to odpowiednia konstrukcja domu oraz prawidłowy system odprowadzania wody z dachu, ale dobrze, jeśli warstwa izolacji wspiera te rozwiązania.

- Dom jest niczym jeden organizm. Można go nawet porównać do organizmu człowieka czy zwierzęcia - ma ściany i podłogi, czyli kości, wentylację, czyli układ oddechowy, czy izolację termiczną, czyli skórę itd. To wszystko musi ze sobą współpracować, żeby organizm dobrze działał. Tak właśnie myślimy o domach i z związku z tym tak projektujmy nasze produkty termoizolacyjne, by współpracowały z innymi elementami - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
2024-12-20 | 01:00

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

EXTRA POWER 20 to odpowiedź firmy Termet na typowe problemy z eksploatacją pomp ciepła w okresie najwyższego zapotrzebowania na ciepło. Podczas silnych mrozów, gdy pompa ciepła nie
Dom Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
2024-12-19 | 14:40

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Choinka, mikołaj, prezenty, pierwsza gwiazdka, rodzinna atmosfera – z czym jeszcze kojarzy nam się Boże Narodzenie? Oczywiście, że z suto zastawionym stołem, na którym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Edukacja

Przybywa ośrodków zajmujących się medycyną długowieczności. Pacjenci zyskują dostęp do najnowszych technologii medycznych

Choć przeciętna długość trwania życia w zdrowiu stopniowo się wydłuża, wciąż pozostaje znacznie krótsza niż przeciętne trwanie życia w ogóle. System ochrony zdrowia koncentruje się głównie na medycynie naprawczej, ale widać coraz wyraźniejszy zwrot w kierunku medycyny prewencyjnej, inaczej nazywanej medycyną długowieczności. Polski naukowiec tworzy ośrodek, który połączy innowatorów medycznych i ekspertów skupiających się na wiedzy, edukacji, badaniach i nowoczesnych technologiach służących długowieczności.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.