Komunikaty PR

CZY AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA ZASTĄPIĄ OSTATECZNIE PRACOWNIKA?

2020-07-09  |  11:00
Biuro prasowe

Postępująca automatyzacja widoczna jest w coraz większej liczbie branż, już nie tylko w przemyśle, ale również w finansach, medycynie czy marketingu. Stąd coraz częściej pracownicy zadają sobie pytanie, czy w końcu zostaną zastąpieni przez roboty i będą musieli na nowo szukać pracy. Choć nowe technologie z roku na rok stają się popularniejsze, eksperci uspokajają, że nie wyeliminuje to całkowicie pracy człowieka.

Wykorzystywanie maszyn w przemyśle od wielu lat nie jest niczym nowym. Ich głównym zadaniem jest wspieranie pracownika w wykonywaniu prostych, monotonnych i powtarzalnych czynności, które często są dla niego również niebezpieczne. Aktualna pandemia udowodniła jak szerokie i nowe zastosowanie mogą mieć roboty, np. mogą wspomóc kadrę medyczną w rozwożeniu posiłków w szpitalu czy leków bądź w odkażaniu pomieszczeń i własnej dezynfekcji po kontakcie z chorym pacjentem. Dlatego rosnąca świadomość przedsiębiorców na temat korzyści płynących z wdrożenia automatyzacji i robotyzacji powoduje, że coraz więcej pracowników obawia się o swoje miejsce pracy.

– Bardzo istotne jest, aby pracownicy uznali automatyzację jako wsparcie, a nie zagrożenie. Roboty, które są już wykorzystywane w wielu firmach, mogą uwolnić ich od wykonywania monotonnej pracy bądź wesprzeć przy precyzyjnej obróbce, która zdarza się, że jest również niebezpieczna. Co ważne, niezależnie od poziomu zaawansowania maszyny czy robota, proces musi być nadzorowany przez człowieka, więc nie da się go zupełnie wyeliminować – mówi Mikołaj Dramowicz, prezes zarządu DATAPAX.

Automatyzacja powoduje szybszy rozwój przedsiębiorstwa oraz zwiększenie liczby obsługiwanych operacji przy jednocześnie utrzymanym poziomie zatrudnienia. Choć coraz więcej zadań przekazywanych jest robotom i sztucznej inteligencji, pracownicy wciąż będą potrzebni nadzorując pracę, usuwając wszelkie awarie, planując procesy czy programując urządzenia.

Oczywiście może się zdarzyć tak, że niektórzy pracownicy będą musieli się przebranżowić. Dlatego warto zapewniać im jak najwięcej szkoleń, w szczególności tych, które podniosą ich kompetencje cyfrowe, projektowe czy programistyczne. Oczywiście większą szansę na utrzymanie stanowiska pracy mają osoby pracujące w firmach, w których automatyzacja idzie w parze ze zwiększoną produkcją. Jednak największą przewagę w zakresie stosowania automatyzacji będą miały firmy potrafiące umiejętnie określić kierunek swojego rozwoju i tworzące matryce kompetencji pokazujące obecne i wymagane w przyszłości umiejętności w porównaniu z indywidualnymi ścieżkami rozwoju pracowników. W ten sposób w przedsiębiorstwie pracują zaangażowani, ambitni i przygotowani do nowych ról ludzie, którzy są w stanie obsługiwać nowe technologie i potrafiący z nimi skutecznie współpracować  – dodaje Dramowicz.

Automatyzacja i robotyzacja to w aktualnym świecie nieunikniony proces, przed którym nie sposób „uciec”. Ich efektem będzie również pojawienie się nowych zawodów i stanowisk pracy na rynku pracy, a aktualnie są szansą m.in. na wypełnienie braków kadrowych, które obecnie często są spowodowane skutkami pandemii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Trwa Black Week – zgarnij rabaty od marek ZTE i nubia Biuro prasowe
2024-11-27 | 14:00

Trwa Black Week – zgarnij rabaty od marek ZTE i nubia

Dlaczego warto odwiedzić Strefę Marki ZTE? Promocje obowiązują tylko do 2 grudnia br., dlatego warto odwiedzić Strefę Marki ZTE na Allegro już teraz. Nie przegap okazji, aby wzbogacić
Technologie Nest Bank laureatem Global Retail Banking Innovation Awards za N!Asystenta
2024-11-26 | 11:00

Nest Bank laureatem Global Retail Banking Innovation Awards za N!Asystenta

Wyróżnienie to podkreśla zaangażowanie banku w rozwój nowoczesnych technologii, które wprowadzają nową jakość w personalizacji doświadczeń
Technologie Magia Świąt z LAMAX: Kreatywne prezenty dla dzieci, które rozbudzą wyobraźnię!
2024-11-22 | 01:00

Magia Świąt z LAMAX: Kreatywne prezenty dla dzieci, które rozbudzą wyobraźnię!

KaraokeKid to idealny towarzysz dla małych wokalistów, którzy chcą śpiewać swoje ulubione piosenki i budować pewność siebie. Z kolei PixelKid to magiczne połączenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.