Czas na poznańskie Targi i premiery
W weekend 23 i 24 września w Poznaniu odbędzie się jesienna edycja Targów Mieszkań i Domów. Po tym wydarzeniu wiele obiecują sobie zarówno wystawcy, jak i klienci poszukujący swojego mieszkania bądź domu. Z rynku płynie wiele pozytywnych sygnałów, w tym przede wszystkim ten, że program rządowy „Pierwsze Mieszkanie” cieszy się ogromną popularnością. O ten program, ale też standardową ofertę, z pewnością będą pytać klienci podczas poznańskiego wydarzenia. Warto przyjść na MTP, samemu zobaczyć, jak duży jest wybór na rynku mieszkaniowym i nie tylko.
- Jesienna edycja to ponad 70 wystawców z branży deweloperskiej i nie tylko. Wśród wystawców pojawią się m.in. Ataner, Colian, EBF Development, Grupa Inwest, Konimpex, Linea, Masterm, Nickel Development, Robyg, SJM Development, UWI Inwestycje, czy Vinci. Nasze wydarzenie to nie tylko gwarancja pełnej i najlepszej oferty mieszkaniowej, ale też gwarancja bogatego programu merytorycznego. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich - mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor Targów Mieszkań i Domów z firmy Nowy Adres. Targi odbędą się tak jak zawsze, na MTP, przy ulicy Głogowskiej 14 w Poznaniu, a konkretnie – w hali nr 3. W sobotę 23 września wystawcy będą dostępni w godz. 10 – 17, z kolei w niedzielę wydarzenie będzie trwać w godz. 10-16. Bilety są dostępne w cenie 10 zł, a po rejestracji – nawet za darmo. Szczegóły na stronie poznan.targimieszkan.pl.
Oprócz firm deweloperskich, podczas targów będzie można spotkać m.in. ekspertów branży wyposażenia i wykończenia wnętrz, projektantów, pośredników nieruchomości (np. zrzeszonych w WSPON), ekspertów finansowych. Będzie okazja poznać także inwestycje zagraniczne, np. w Hiszpanii, Cyprze, czy Turcji. Dla zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem 2 proc. idealna będzie Strefa Finansów, a tuż obok – Strefa Zakupu, idealna dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak wygląda transakcja zakupu nieruchomości krok po kroku i na co zwrócić baczną uwagę.
Jednym z najbardziej znanych i cenionych deweloperów, który potwierdził swój udział w Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu jest Grupa Inwest. Symfonia Ptasia 28, Jasielska 8c – to najnowsze inwestycje dewelopera. Pierwsza z nich znajduje się w dzielnicy Grunwald i będzie liczyć sześć kondygnacji, w tym 118 mieszkań. „Jasielska 8c” to osiedle budowane w popularnej dla poznaniaków lokalizacji, czyli na Podolanach. Powstanie przyjazne i komfortowe osiedle z ponad 370 mieszkaniami. W I etapie zostanie zrealizowany budynek w kształcie litery „L”., o architekturze zaprojektowanej z dbałością o każdy detal. Na VII kondygnacjach powstanie 166 mieszkań. Ponadto Grupa Inwest zaprezentuje ofertę ostatnich gotowych mieszkań z inwestycji Nova Łacina. – Nasza oferta obejmuje również możliwość skorzystania z rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”. Dlatego warto przyjść na Targi, zapytać o szczegóły i cieszyć się własnym mieszkaniem z niższą ratą kredytu – wyjaśnia Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest.
Niezmiennie podczas targów obecna jest spółka EBF Development, posiadająca ponad 30-letnie doświadczenie. - Aktualnie realizujemy w Poznaniu budynek nr 10 osiedla Reduta Nowe Podolany oraz powoli kończymy projekt Apartamenty Bergera. Dostępność proponowanych lokali w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 % przekłada się na sporo zapytań. Z tygodnia na tydzień nasi klienci rezerwują kolejne mieszkania. Targi będą także debiutem naszego najnowszego projektu, czyli osiedla zlokalizowanego na Grunwaldzie, przy ulicy Wieruszowskiej - mówi Agata Nowaczyk z biura sprzedaży EBF Development.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach, Poznański Oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich objął wydarzenie swoim patronatem. - Ten rok to dynamiczne zmiany na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy próbują nadążyć za rosnącym popytem i zwiększają podaż poprzez uruchamianie nowych inwestycji. Z pewnością na targach pojawią się debiutujące projekty. Niemniej terminy i komplikacje związane z procesem uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz ograniczona ilość odpowiednich terenów inwestycyjnych powodują, że trudno będzie sprostać oczekiwaniom rynku. Przy obecnym tempie sprzedaży na rynku pierwotnym powinno być co najmniej dwa razy więcej oferowanych mieszkań. -wskazuje Marcin Roś, Wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Czas na premierę
Na rynku pierwotnym nastroje są na tyle pozytywne, że deweloperzy przygotowali na najbliższe Targi Mieszkań i Domów premiery. Klienci poszukujący mieszkania 2-poziomowego z ogrodem na obrzeżach Poznania mogą zapytać o ofertę Nowych Szczytnik i odwiedzić stoisko. Deweloper znany dotąd z inwestycji Nowa Murowana w Murowanej Goślinie, postawił na nową lokalizację. Przy ulicy Choinkowej w Szczytnikach, w gminie Kórnik powstanie 12 mieszkań dwupoziomowych, w trzech kameralnych budynkach. – Nasza oferta znacznie się poszerzyła i oprócz inwestycji Nowa Murowana, klienci mają do dyspozycji także Nowe Szczytniki. Już nie możemy doczekać się najbliższych Targów Mieszkań i Domów, ponieważ zawsze jest to pozytywny impuls dla branży. Tym bardziej, że na rynku mieszkaniowym dostrzegamy spore ożywienie, także ze strony klientów – podkreśla Patrycja Waligóra z biura sprzedaży inwestycji Nowa Murowana i Nowe Szczytniki.
„Bezpieczny Kredyt” odmienił rynek?
Zbliżające się wielkimi krokami Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu to także dobry moment, żeby spojrzeć szerzej na branżę mieszkaniową, w tym zawsze aktywny rynek pierwotny. - Zainteresowanie mieszkaniami jest dziś spore. W efekcie zostały nam w inwestycji Rynek Wschodni w Poznaniu cztery lokale – mówi z optymizmem Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.
Klienci są bardziej konkretni, podejmują decyzje, zwłaszcza ze względu na program „Pierwsze Mieszkanie”. - Zauważyliśmy, że mamy więcej zapytań mailowych, telefonów, czy spotkań w biurze. Brakuje mieszkań na rynku dlatego KDM wyszedł naprzeciw oczekiwaniom i zaczyna kolejne etapy tak, aby każdy chcący zamieszkać na Osiedlu Malarska znalazł swoje wymarzone cztery kąty – informuje Katarzyna Kniat, ekspert finansowy współpracujący na stałe z KDM Deweloper.
Zauważalny problem z podażą w Poznaniu powoduje, że klienci coraz częściej decydują się na gminy ościenne, a tam mogą nabyć dom w cenie mieszkania.
- W inwestycji Rodzinny Zakątek w Błażejewku możemy zaoferować gotowe już domy w zabudowie szeregowej o powierzchni 74 i 92 mkw., a w cenie 465.000 oraz 550.000 zł brutto. Tym samym spełnione są warunki rządowego wsparcia, a na dodatek proponujemy podwyższony standard deweloperski i spokojne, ciche otoczenie osiedla. - wskazuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
– W Nowym Gruszczynie, w I etapie pozostały dwa domy w zabudowie bliźniaczej, z kolei na Rodzinnych Podolanach – jeden lokal dwupoziomowy, z tarasem na dachu – informuje Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments. Już tylko trzy domy gotowe do odbioru ma w swojej ofercie More Place. Chodzi o Osiedle Przy Jeziorach, zlokalizowane przy ulicy Golęczewskiej w Poznaniu.
Promocje, dynamiczna sprzedaż, a przede wszystkim Targi Mieszkań i Domów. Deweloperzy w Poznaniu z pewnością nie narzekają na nudę w ostatnim czasie.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.