Komunikaty PR

Cyfryzacja księgowości – czy przyspieszy po pandemii?

2020-04-29  |  13:00
Biuro prasowe

Pojawienie się w Polsce koronawirusa powodującego COVID-19 zmieniło naszą rzeczywistość i otoczenie biznesowe. Większość firm musiało wprowadzić zmiany w swoich organizacjach, by dostosować się do nowych reguł. Istotnie wzrosło znaczenie nie tylko pracy zdalnej czy narzędzi online umożliwiających komunikację, ale także technologii automatyzujących część procesów, eliminujących konieczność bezpośredniego kontaktu między ludźmi i minimalizujących ilość papierowej dokumentacji.

Technologie oparte na chmurze czy sztuczna inteligencja (z ang. artificial intelligence, AI) to pojęcia,które coraz śmielej wkraczają w życie współczesnych księgowych. Rosnąca grupa firm decyduje się na zastępowanie papierowego obiegu dokumentów systemami skanowania i elektronicznego obiegu faktur. Takie programy pozwalają na sprawne zarządzanie dokumentami online, minimalizują ryzyko zgubienia faktur czy rozwiązują problem niedotrzymywania terminów. Ponadto, pozwalają firmą zoptymalizować wydatki, usprawnić pracę, odpowiadać na oczekiwania współczesnego rynku i wyróżnić się na tle konkurencji. Choć inwestycja w innowacje w trudnych czasach może wydawać się złym pomysłem, to takie podejście może się okazać jedyną dobrą drogą. Zwolnione na czas pandemii tempo pracy w końcu przyspieszy, warto więc wykorzystać spokojniejszy okres na optymalizację wszystkich procesów i naprawienie wszelkich nieprawidłowości. Nowe technologie bez wątpienia odgrywają w tych obszarach kluczową rolę.

Automatyzacja procesów

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez firmę EY, aż 41% przedsiębiorców z 45 państw zwiększa inwestycje w rozwiązania automatyzujące czynności, za które do tej pory odpowiedzialni byli ludzie[1]. Są to działania, które podejmują w ramach przygotowania firm do efektywnego funkcjonowania w nowej, powirusowej rzeczywistości.

„Inwestycja w nowe technologie cyfrowe i automatyzacja części procesów staje się siłą napędową strategii rozwoju wielu firm, a pandemia przyspieszyła ten proces. Przedsiębiorstwa chcą rozwijać w swoich organizacjach kulturę innowacyjności, aby szybko dopasowywać się do dynamicznie zmieniającego się rynku i skoncentrować się na wykorzystaniu postępu technologicznego w obszarach, takim jak: blockchain, łączność w chmurze, automatyzacja czy sztuczna inteligencja. Dzięki nowym technologiom z zakresu finansów i księgowości, biura rachunkowe czy działy finansowe w firmach mogą osiągnąć nowy poziom wydajności, zwiększyć bezpieczeństwo danych czy zmniejszyć ryzyko popełniania błędów przez pracowników” – powiedział Mateusz Kalinowski, CEO AiTech i CEO Meritus Systemy Informatyczne.

Elektroniczny obieg faktur

Rynek systemów finansowo-księgowych umożlwiających skanowanie i elektroniczny obiegu faktur „w chmurze” rośnie w siłę. Mnogość ofert z jednej strony może przytłaczać, z drugiej - daje możliwości wyboru. System zarządzania fakturami stanowi centralne miejsce archiwizowania dokumentów i poufnych danych, dlatego decyzja o wyborze danego narzędzia powinna być poprzedzona dogłębną analizą.

Wybrany system powinien zakładać możliwość wprowadzania odpowiednich reguł, które decydują o tym do jakich działów czy osób mają trafić poszczególne dokumenty, co podnosi bezpieczeństwo i poufność przechowywania dokumentacji. Nie mniej istotna jest technologia. Tutaj warto postawić na rozwiązania wykorzystujące narzędzie OCR (z ang. Invoice Opitcal Character Recognition), służące do rozczytywania tekstu z zeskanowanych dokumentów i obrazów, oraz sztuczną inteligencję. Dobrym przykładem jest program skanujfakture.pl, który nie tylko sam odczytuje wszystkie pola na fakturze - wystawcę dokumentu, wartości, stawki VAT, sumy, termin płatności i produkty czy usługi - ale przede wszystkim uczy się na podstawie działań podjętych przez użytkownika. Wszystko za sprawą wykorzystania jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi sztucznej inteligencji - głębokiego uczenia (z ang. deep learning). Technologia polega na tworzeniu sieci neuronowych, czyli systemów informatycznych, których budowa i funkcjonowanie przypomina pracę ludzkiego mózgu. Systemy wykorzystujące ten przełomowy proces znacznie ułatwiają przebieg części procesów. Co więcej, mogą je wykonać w całości za użytkownika.

Pandemia koronawirusa pokazała, że nowe technologie w coraz większym stopniu odgrywają kluczową rolę w wielu firmach, także tych zajmujących się prowadzeniem księgowości. Biorąc pod uwagę liczbę coraz bardziej zaawansowanych technologicznie systemów skanowania i elektronicznego obiegu faktur, wniosek jest jeden - digitalizacja i automatyzacja to przyszłość księgowości.

 


[1] https://www.theguardian.com/world/2020/mar/30/bosses-speed-up-automation-as-virus-keeps-workers-home

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse SWIFF zmniejszy straty w branży faktoringowej Biuro prasowe
2024-11-20 | 08:30

SWIFF zmniejszy straty w branży faktoringowej

Jednym z wyzwań, z jakim mierzą się firmy faktoringowe, są przypadki oszustw związanych z dublowaniem obsługi tych samych faktur przez różne podmioty. Nowa platforma SWIFF (System
Finanse „Milioner z Afryki”, „Żołnierz z USA” – popularne oszustwa internetowe
2024-11-04 | 17:30

„Milioner z Afryki”, „Żołnierz z USA” – popularne oszustwa internetowe

Internet to nieskończona przestrzeń możliwości i wygody, ale również potencjalne pole pułapek. Z roku na rok rośnie liczba zagrożeń związanych z aktywnością online, od oszustw
Finanse Kredytowanie transakcji pomiędzy kontrahentami
2024-10-22 | 16:00

Kredytowanie transakcji pomiędzy kontrahentami

W obliczu wymagającej sytuacji gospodarczej, zarządzanie płynnością finansową firm staje się coraz większym wyzwaniem. Zmienne warunki makroekonomiczne, wyższe koszty prowadzenia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.