Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych
Komfort akustyczny użytkowania danej przestrzeni zależy m.in. od właściwie dobranej maty podkładowej pod panele. Oferta podłóg obejmuje zarówno twarde podłogi (podłogi laminowane i podłogi drewniane), jak i podłogi miękkie (podłogi winylowe, biopodłogi Purline), o różnych parametrach technicznych oraz sposobach montażu. Maty podłogowe wineo dedykowane są wszystkim rozwiązaniom podłogowym dostępnym na rynku. O tym, jak dobrać właściwy podkład pod panele, mówi Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo.
Któż z nas po pełnym aktywności dniu nie marzy o odpoczynku w domowych pieleszach? Ulubiony fotel, książka, filiżanka kawy czy wieczorny seans filmowy. Aby cieszyć się relaksem potrzebujemy ciszy, a na nią wpływa między innymi sposób użytkowania podłogi. Właściwe wyciszenie paneli podłogowych wpływa na komfort akustyczny i redukcję pogłosu kroków. Dodatkowo ogranicza przenikanie wilgoci z podłoża i pozwala na lepszą transmisję ciepła z ogrzewania podłogowego.
Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę wybierając matę pod panele?
Wybór odpowiedniej maty pod panele uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj podłoża. Podłoża drewniane i drewnopodobne wymagają rozwiązań umożliwiających swobodny przepływ powietrza, a podłoża betonowe i betonopochodne – zabezpieczenia przed wilgocią. Parametr SD>75 oznacza, że konkretne maty podkładowe można montować bez dodatkowej folii paroizolacyjnej na podłożach betonowych. W przypadku ogrzewania podłogowego należy zastosować maty pod panele o odpowiednio niskim współczynniku oporu ciepła, dzięki czemu ograniczone zostaną straty z jego transmisji. Ważne jest również kryterium izolacji akustycznej wewnątrz pomieszczenia, w którym zamontowane zostały panele podłogowe.
A co, jeżeli chodzi o użytkowanie samej podłogi? Tu należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym będzie zamontowana, oraz kierunki aranżacji. Istotne są tu dwa parametry – obciążenia statycznego oraz dynamicznego. Pierwszy określa, jaka może być waga mebli planowanych w zagospodarowaniu danej przestrzeni – im wyższy parametr, tym większy ciężar możemy przyjąć. Parametr obciążenia dynamicznego określa z kolei, w jaki sposób mata izolacyjna pod panele przyjmuje obciążenie krokami.
Przed wszystkimi pracami montażowymi należy skorygować nierówności podłoża, które wynoszą więcej niż 3 mm. Można to zrobić np. przez wylanie masy samopoziomującej lub przeszlifowanie podłoża.
Maty podkładowe do podłóg elastycznych
Do paneli winylowych i biopodłóg PURLINE montowanych na click dedykowane są 2 maty podkładowe: silentCOMFORT wineo o grubości 1,5 mm oraz mata silentRIGID 1,2 mm, czyli bezwonne i ekologiczne maty poliuretanowe pod panele. Mata silentCOMFORT wyposażona jest w warstwę antypoślizgową. Dzięki nim podłoga pozostaje statyczna i nie powstają szczeliny.
Do podłóg winylowych i biopodłóg PURLINE w wersji na click RIGID należy stosować matę silentRIGID o odpowiedniej gęstości, aby wyciszyć ten rodzaj podłóg.
Do elastycznych paneli klejonych do podłoża dedykowany jest podkład silentPREMIUM wineo o grubości 1,8 mm, który rozwijany jest na podłożu z rolki, z wierzchnią warstwą klejową. To optymalne rozwiązanie np. w przypadku najemców, którzy nie mają możliwości trwałej zmiany wystroju wnętrza. Nowością w ofercie wineo są też samoprzylepne maty podkładowe singleGLUE wineo i doubleGLUE wineo. Mata singleGLUE jest kontynuatorem maty silentPREMIUM o tych samych parametrach technicznych, różniąca się od niej jedynie kolorem.
Mata doubleGLUE jest matą, która posiada górną i dolną warstwę samoprzylepną. Dzięki takiemu rozwiązaniu matę można przykleić do podłoża, a następnie do tej maty można przykleić podłogi elastyczne w wersji klejowej.
Maty podkładowe do podłóg twardych: laminowanych i drewnianych
Optymalna mata do podłóg drewnianych to taka, która zapewnia komfort akustyczny oraz nie blokuje dostępu powietrza. Wineo soundPROTECT 2 mm i soundPROTECT SD 2 mm to podkłady skutecznie redukujące odgłos kroków oraz różnorodnych dźwięków transmisyjnych. Maty te nadają się do wszystkich podłóg twardych, takich jak podłogi laminowane i parkiety. Zwiększonej ochronie przed hałasem dedykowane są maty wineo soundPROTECT PROFI 3 mmlub wineo soundPROTECT PROFI SD 3 mm. Pod matami wineo soundPROTECT oraz soundPROTECT PROFI konieczne jest ułożenie dodatkowej folii paroizolacyjnej. W przypadku podkładów wineo soundPROTECT SD oraz soundPROTECT PROFI SD system paroizolacyjny w postaci folii metalizującej jest zintegrowany z podkładem, co pozwala zaoszczędzić czas w trakcie prac montażowych.
Maty poliuretanowe wineo do podłóg zostały wykonane z naturalnych komponentów: oleju rzepakowego i oleju rycynowego. Jako nowoczesne podkłady pod panele nie zawierają plastyfikatorów, formaldehydu, halogenów ani metali ciężkich. Podkłady poliuretanowe wineo pod panele są bezwonne, ekologiczne i posiadają certyfikat BLAUER ENGEL, a ich montaż jest bardzo prosty do samodzielnego wykonania: potrzebne narzędzia to ołówek, miarka i ostry nóż. Co ważne, zachowują parametry techniczne przez cały okres użytkowania.
EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.