Komunikaty PR

Bezpłatne projekty dla kobiet nastawione na rozwój nowoczesnych kompetencji

2022-11-04  |  08:00
Biuro prasowe

Co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji. Większość tej grupy to kobiety. Tymczasem rozwój kompetencji, szczególnie cyfrowych, staje się coraz bardziej istotny w życiu społecznym i zawodowym. Fundacja Orange otwiera nowe możliwości dla kobiet. To m.in. bezpłatny kurs programowania oraz warsztaty nowoczesnego rzemiosła. Trwają zapisy do projektów. 

Wykluczenie społeczno-cyfrowe dotyka wielu grup, narażone są na nie także kobiety. W Polsce, wśród osób zatrudnionych w branży IT, stanowią one tylko 30%[1]. Świadczy to o braku odpowiednich instytucji i placówek, które wspierałyby kobiety w poszerzaniu kompetencji cyfrowych. 

Kobiety stanowią także większość grupy tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”), czyli osób niepracujących, niekształcących się i niezdobywających  kwalifikacji zawodowych. W ich przypadku, na przeszkodzie najczęściej stoją obowiązki rodzinne oraz związane z opieką nad osobami zależnymi, np. chorymi członkami rodziny. 

Tymczasem wiele zawodów (i codzienne życie) wymaga dziś umiejętności cyfrowych choćby na podstawowym poziomie. Oczywistym jest też zapotrzebowanie na programistki i programistów. Projektowanie stron internetowych i aplikacji, programowanie, czy zarządzanie projektami IT to dziś cenione zajęcia. Rozwój cyfrowy warto łączyć z rozwojem umiejętności społecznych: współpracy, komunikacji czy przedsiębiorczości. 

Zacznij programować już dziś!

Fundacja Orange dołączyła do międzynarodowej inicjatywy społecznej: Orange Digital Center (ODC). W tym projekcie wspiera osoby w trudniejszej sytuacji w rozwoju nowoczesnych kompetencji. Szereg inicjatyw kieruje właśnie do kobiet.

Szkoła Kodowania to bezpłatny, profesjonalny kurs programowania dla osób w wieku 18-35 lat, którzy poszukują szansy na rozwój czy zmianę ścieżki zawodowej. 

Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża cyfrowa nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci – mówi Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange.

Trenerzy i trenerki w prostych krokach przekażą wiedzę na temat języków programowania: Java i Python (w kolejnej edycji także UX). Zajęcia odbywają się w dwóch trybach: stacjonarnie w Warszawie lub online dla osób z określonych powiatów. Uczestniczki i uczestnicy kursu będą mogli wziąć udział w webinarach z ekspertkami i ekspertami rynku IT, w networkingu i spotkaniach inspiracyjnych. Fundacja Orange zapewni indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony oraz źródła motywacji czy satysfakcji. Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę społeczności opartej na podobnej motywacji. 

Nabór zgłoszeń trwa do 15 listopada 2022, liczba miejsc jest ograniczona, a kursanci zostaną wytypowani po przejściu procesu kwalifikacji. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com. 

Integracja i kreatywność

W ramach Orange Digital Center startuje też nowa edycja projektu Maker Woman, którego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w branży wytwórczej i kreatywnej. Całość  realizowana jest w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie, którą Fundacja Orange współtworzy ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Inicjatywa podzielona została na kilka działań: kursy długoterminowe, kursy weekendowe, kursy jednodniowe, a także spotkania sieciujące, aby każda z uczestniczek mogła wybrać opcję najbardziej odpowiadającą jej chęciom i możliwościom.

W ramach Maker Woman można nauczyć się podstaw modelowania i druku 3D, elektroniki, obsługi plotera laserowego, frezarki CNC, a także stolarstwa i krawiectwa oraz stworzyć prototyp według własnego pomysłu – w nurcie „do-it-yourself”. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. Projekt ma silny element integracyjny kobiet z wielu środowisk. Część zajęć będzie także prowadzonych lub tłumaczonych na język ukraiński.

Więcej o MakerWoman, zasadach zapisów: https://fablabwarszawa.pl/makerwoman

Kompetencje dla lepszej przyszłości – Orange Digital Center

Orange Digital Center w Polsce łączy trzy programy Fundacji Orange: Szkołę Kodowania, FabLaby powered by Orange prowadzące warsztaty z nowoczesnego rzemiosła oraz Pracownie Orange –  multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, wszystkie inicjatywy kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działa w różnych miejscach w Polsce i online.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI

Rozgrzewka przed gigantyczną konferencją naukową, szansa, by zaprezentować wyniki szerszej publiczności, pierwsze kroki w międzynarodowym środowisku naukowym. Na początku grudnia na
Nauka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-19 | 16:10

Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Logicy, dyskutanci, protagoniści, wirtuozi – to tylko niektóre z 16 typów osobowości wyróżnianych w teście Myers-Briggs. Zrozumienie tych typów może mieć kluczowe znaczenie w procesie rozwoju
Nauka Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
2024-09-30 | 01:00

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów

Pfeifer & Langen Polska wprowadza Tofi MET – nowy, wyjątkowy produkt stworzony z myślą o hodowcach bydła mlecznego. To jedyne na rynku, połączenie metabolizowanej metioniny oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zdrowie

Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem

Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.