Komunikaty PR

Zapobieganie podpaleniom i kradzieżom - rola monitoringu wideo w obniżaniu koszt

2024-06-07  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Wiele czynników losowych wpływa na inwestycje, ich koszty, rentowność oraz bezpieczeństwo lokalnych społeczności. Przykładem takich zdarzeń są gwałtowne pożary, do których doszło w ostatnim czasie w Polsce. Pod koniec marca br. w Gdańsku strażacy zostali wezwani do pożaru materiałów budowlanych na budowie bloku mieszkalnego, gdzie prawdopodobnie doszło do podpalenia styropianu. Incydenty takie jak ten generują wysokie koszty i znacznie opóźniają prace. Inne wydarzenie, które poruszyło Warszawę to ogromny pożar hali targowej przy ulicy Marywilskiej 44 w wyniku, którego zniszczeniu uległo około 1400 sklepów.

W celu zmniejszenia ryzyka powtórzenia się zdarzeń takich jak te w Gdańsku i Warszawie, konieczne jest wprowadzenie skutecznych środków bezpieczeństwa, w tym monitoringu wizyjnego oraz wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Takie działania są kluczowe dla zminimalizowania ryzyka i finansowego zabezpieczenia projektu.  

Kodeks cywilny mówi wprost - za mienie znajdujące się na placu budowy odpowiada generalny wykonawca.

Zgodnie z art. 652 kodeksu cywilnego, z chwilą formalnego przejęcia przez spółkę placu budowy, ponosi ona odpowiedzialność za przedmiot umowy do czasu oddania obiektu. W tym czasie generalny wykonawca traktuje plac budowy jak swoją własność, co oznacza, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje szkód w przedmiocie umowy, takich jak pożar czy zalanie. W takich przypadkach niezbędne staje się ubezpieczenie od wszystkich ryzyk budowy (CAR/EAR), które choć nie jest obowiązkowe, warto posiadać wraz z monitoringiem wizyjnym. Takie połączenie skutecznie zapobiegnie incydentom, a jednoczesne zastosowanie dodatkowych środków ochrony obniży koszty ubezpieczenia. Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego mogą znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży i wandalizmu na placu budowy, które mogą również przejawiać się w celowych podpaleniach, a według nowego raportu dostawcy tymczasowego nadzoru BauWatch, na placach budowy aktywni są również insiderzy. Zarządzanie ryzykiem na placach budowy staje się zatem kluczowym elementem procesu inwestycyjnego, biorąc pod uwagę szereg nieprzewidzianych okoliczności, które mogą zakłócić budowę.

W rezultacie ubezpieczyciele mogą zaoferować korzystniejsze warunki i niższe stawki składek, widząc, że obiekt jest dobrze chroniony przed potencjalnymi zagrożeniami. Warto zainwestować w zaawansowane usługi ochrony, które nie tylko prewencyjnie odstraszają potencjalnych sprawców, ale także umożliwiają szybką identyfikację źródeł problemów, takich jak pożary czy kradzieże, co ma kluczowe znaczenie dla ewentualnych roszczeń ubezpieczeniowych. Całodobowy monitoring wizyjny działa prewencyjnie, zwiększając bezpieczeństwo i zmniejszając liczbę incydentów, co przekłada się na niższe ryzyko dla ubezpieczycieli i niższe koszty dla inwestorów. Zastosowanie środków bezpieczeństwa nie tylko zmniejsza ryzyko niepożądanych zdarzeń, ale także skutkuje niższymi składkami ubezpieczeniowymi, oferując długoterminowe oszczędności i zwiększając wartość projektów budowlanych, co jest doceniane przez ubezpieczycieli. 

Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch, podkreśla znaczenie systemów monitoringu wizyjnego w zapobieganiu tego typu incydentom oraz w optymalizacji procesu ubezpieczania inwestycji.

Inwestycja w odpowiednie ubezpieczenie jest kluczowa dla każdego placu budowy, mając na uwadze zarówno ochronę mienia, jak i ochronę finansową. Zaleca się szczegółową ocenę wszystkich czynników wpływających na koszty ubezpieczenia, takich jak lokalizacja, wartość lub historia szkód na placu budowy. Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela i wynegocjowanie najlepszych warunków są równie ważne, jak wdrożenie systemów zapobiegawczych, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko, a tym samym koszt składki.

BauWatch doskonale rozumie wyzwania związane z bezpieczeństwem na placach budowy i w miejscach realizacji projektów. Firma zdaje sobie sprawę, że szybka reakcja i wsparcie sztucznej inteligencji w monitorowaniu są kluczem do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom. Dzięki regularnemu monitorowaniu i skutecznemu reagowaniu na wszelkie nieprawidłowości, BauWatch pomaga zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji, jednocześnie pomagając obniżyć koszty ubezpieczenia. Inwestorzy doceniają takie podejście, gdyż pozwala im ono lepiej chronić swoje przedsięwzięcia i optymalizować wydatki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1 Biuro prasowe
2024-12-18 | 10:00

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1
Bezpeczeństwo Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
2024-12-05 | 09:00

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.  • Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie
Bezpeczeństwo DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
2024-10-28 | 14:40

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?

Rozporządzenie o cyfrowej odporności operacyjnej (DORA) dotyczy instytucji finansowych, zarówno tych tradycyjnych, jak również fintechów, które oferują usługi

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Edukacja

W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.

Lotnictwo

Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wspólnie z Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN tworzy system, który ma zapewnić bezpieczną koordynację lotów statków załogowych i bezzałogowych. To priorytetowe zadanie, z uwagi na fakt, iż coraz więcej dronów, zarówno używanych przez cywilnych operatorów, jak i służby, operuje w przestrzeni powietrznej. System wykorzysta zarówno potencjał ekspertów, jak i ułatwiające ich pracę rozwiązania informatyczne.

Ochrona środowiska

Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE

Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.