Trend Micro zablokowało 8,8 mln zagrożeń związanych z pandemią COVID-19
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Firma Trend Micro Incorporated, będąca liderem w dziedzinie zabezpieczeń chmury, opublikowała raport podsumowujący pierwsze półrocze 2020. Wynika z niego, że najwięcej ataków cybernetycznych w tym okresie miało związek z pandemią COVID-19. W ciągu minionych sześciu miesięcy firma zablokowała 8,8 mln takich zagrożeń, z czego 92 proc. stanowiły ataki na pocztę elektroniczną.
Zagrożenia w nowej rzeczywistości
W okresie od stycznia do czerwca br. cyberprzestępcy zmienili swoją strategię i postanowili wykorzystać globalne zainteresowanie pandemią. W efekcie pracy zdalnej wielu pracowników, którzy nieświadomie stwarzali nowe luki w zabezpieczeniach, przedsiębiorstwa były narażone na dodatkowe ryzyko.
„W pierwszej połowie 2020 roku pandemia całkowicie zdominowała nasze życie. Nie zniechęciła jednak cyberprzestępców do działania” – powiedziała Myla Pilao, dyrektor ds. marketingu technicznego w Trend Micro. „Szefowie działów informatycznych muszą cały czas dostosowywać swoje strategie cyberbezpieczeństwa do rozwijających się zagrożeń i nowej rzeczywistości. Dotyczy to zabezpieczenia zdalnych punktów końcowych, systemów w chmurze, danych uwierzytelniających użytkowników i systemów VPN, a także przeprowadzenia szkoleń odświeżających wiedzę, dzięki której rozproszeni teraz pracownicy mogą stać się skuteczną pierwszą linią obrony” – dodała.
Łącznie w pierwszej połowie 2020 r. Trend Micro zablokowało 27,8 mld zagrożeń cybernetycznych, z których 93 proc. dotyczyło ataków na pocztę elektroniczną.
Najpopularniejsze ataki
Liczba wykrytych ataków BEC polegających na infekowaniu biznesowych wiadomości e-mail wzrosła o 19 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2019 r. Przyczynili się do tego oszuści, którzy postanowili wykorzystać fakt, że osoby pracujące z domu są bardziej podatne na socjotechnikę.
Wśród zagrożeń wykrytych w pierwszej połowie roku powtarzały się ataki ransomware. Choć ich ogólna liczba spadła, z raportu Trend Micro wynika jednak, że pojawiło się o 45 proc. więcej nowych grup szkodliwego oprogramowania ransomware w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Ponadto w globalnych przedsiębiorstwach odnotowano znaczny wzrost liczby nowo wykrytych luk w zabezpieczeniach. Zespół Zero Day Initiative (ZDI) firmy Trend Micro opublikował łącznie 786 porad, czyli o 74 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku. Niektóre z nich zostały udostępnione w ramach programu aktualizacji „Patch Tuesday” firmy Microsoft, który od początku 2020 roku przyczynił się do naprawienia średnio 103 typowych luk i zagrożeń (CVD) na miesiąc. W czerwcu miesięczna liczba udostępnionych poprawek zabezpieczających osiągnęła historyczny rekord wynoszący 129.
Raport Trend Micro wykazał również o 16 proc. więcej luk wykrytych w przemysłowych systemach sterowania (ICS) w porównaniu z pierwszą połową 2019 r. Może to oznaczać poważne problemy dla właścicieli inteligentnych fabryk i innych organizacji korzystających ze środowisk przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT).
Zalecenia Gartnera
W celu skutecznego zabezpieczenia rozproszonych sieci korporacyjnych firma Gartner zaleca przedsiębiorstwom „udoskonalenie funkcji monitorowania bezpieczeństwa pod kątem środowiska operacyjnego, w którym wzorce ruchu w sieci, dane i wektory dostępu do systemów zmieniły się na skutek zwiększenia liczby operacji zdalnych i mobilnych[1]”. Ciekawym rozwiązaniem pod tym kątem jest platforma Trend Micro XDR, która koreluje dane o incydentach dotyczących bezpieczeństwa z całego środowiska informatycznego. Takie podejście wydaje się obecnie niezbędne do zapewnienia kompleksowej ochrony systemu przedsiębiorstwa w drugiej połowie 2020 r.
Aby dowiedzieć się więcej o środowisku zagrożeń w pierwszej połowie 2020 r. i o tym, jak firmy mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo w najbliższej przyszłości, warto przeczytać cały raport:
https://www.trendmicro.com/vinfo/pl/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/securing-the-pandemic-disrupted-workplace-trend-micro-2020-midyear-cybersecurity-report
[1] „Be Resilient: Prepare to Treat Cyber Risk Following the Coronavirus (COVID-19) Outbreak by Focusing on These 7 Areas”, raport firmy Gartner z 17 kwietnia 2020 r.

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
Na stronach rządowych pojawiła się zapowiedź kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zakłada ona m.in. całkowity zakaz sprzedaż saszetek nikotynowych o aromatach innych niż tytoniowy. Branża nie kryje zaskoczenia nagłą propozycją Ministerstwa Zdrowia, zwłaszcza że z podobnej propozycji resort wycofał się kilka miesięcy temu. Eksperci twierdzą, że to oznacza de facto likwidację rynku woreczków nikotynowych, bo aromatyzowane produkty odpowiadają prawie za 100 proc. sprzedaży.
Praca
Eksperci ochrony zdrowia apelują o większy zakres kompetencji pielęgniarek. To mogłoby zwiększyć dostępność usług medycznych

Według szacunków OECD w Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln lekarzy, pielęgniarek i położnych. Ponad jedna czwarta pielęgniarek ma ponad 55 lat, jednocześnie spada zainteresowanie pracą w tym zawodzie i liczba absolwentów kierunków pielęgniarskich. Dlatego jednym z priorytetów polskiej prezydencji jest inicjatywa European Nursing Action, która zakłada m.in. poszerzanie kompetencji zawodowych personelu pielęgniarskiego. Profesjonalizacja zawodu mogłaby zachęcić do niego więcej młodych ludzi.
Handel
Rośnie zainteresowanie białymi rybami jak dorsz czy mintaj. W Polsce zaledwie 5–10 proc. sprzedaży pochodzi ze zrównoważonych połowów

ONZ podaje, że ponad 37 proc. światowych zasobów ryb jest poławianych w sposób niezrównoważony, czyli zagrażający środowisku i populacjom morskim. Przeciwdziałanie przełowieniu jest o tyle istotne, że ryby i owoce morza stanowią ważne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi na świecie. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się białe ryby jak mintaj czy dorsz. Choć trzy czwarte poławianych białych ryb pochodzi z certyfikowanych rybołówstw, to produkty MSC stanowią obecnie zaledwie 5–10 proc. wszystkich produktów z białych ryb dostępnych na polskim rynku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.